Σαν σήμερα: Η μέρα που ο Παναθηναϊκός «τρομοκρατούσε» την Ευρώπη (ΒΙΝΤΕΟ)

Δευτέρα, 11/9/2023 - 09:10

Το ημερολόγιο έδειχνε Τρίτη 11 Σεπτεμβρίου 2001...

Μια ημερομηνία που έμελλε να αλλάξει την παγκόσμια ιστορία. Η τρομοκρατική επίθεση στη Νέα Υόρκη «πάγωσε» ολόκληρο τον πλανήτη. Το σχέδιο τον τρομοκρατών πήγε κατ’ ευχή ρίχνοντας τα αεροπλάνα στους δίδυμους πύργους, σκόρπισαν το θάνατο σε σχεδόν 3000 άτομα ενώ τραυμάτισαν χιλιάδες ακόμα.

Το διήμερο 11 και 12 Σεπτεμβρίου ήταν προγραμματισμένοι οι αγώνες για την πρώτη αγωνιστική του Champions League της εν λόγω σεζόν. Όπως ήταν φυσικό οι τρομοκρατικές επιθέσεις στην Αμερική ανάγκασαν το ποδόσφαιρο να βρεθεί σε δεύτερη μοίρα. Έτσι, στην OYEΦΑ συνεδρίασαν  εκτάκτως με σκοπό την πιθανή αναβολή της αγωνιστικής για θέμα ασφάλειας αλλά και ως φόρο τιμής προς τα θύματα της επίθεσης. Τελικά, πάρθηκε η απόφαση για διεξαγωγή των αγώνων χωρίς αναβολές. Το παιχνίδι που ενδιάφερε το Ελληνικό κοινό δεν ήταν άλλο από το Σάλκε – Παναθηναϊκός.

Ο Παναθηναϊκός βρισκόταν ήδη στο Γκελζενκίρχεν για να αντιμετωπίσει την Γερμανική ομάδα στο πλαίσιο της πρώτης αγωνιστικής. Οι «πράσινοι» βρίσκονταν υπό τις οδηγίες του Γιάννη Κυράστα ενώ στην ομάδα βρισκόταν και ένας «δικός» μας, ο Μιχάλης Κωνσταντίνου.

Το βράδυ της 11ης  Σεπτεμβρίου  εν τέλει για τους φίλους του Παναθηναϊκού προμήνυε ένα ιστορικό παιχνίδι. Η ομάδα του Κυράστα βγήκε στον αγωνιστικό χώρο μυαλωμένη και χωρίς το παραμικρό ίχνος φόβου προς τον αντίπαλο και το μέγεθος του. Έπαιξε το παιχνίδι της και τελικά πήρε πανάξια τη νίκη με 2-0 χάρη σε γκολ του Γκόραν Βλάοβιτς με απευθείας εκτέλεση φάουλ στο 75ο λεπτό και ένα υποδειγματικό πλασέ του Άγγελου Μπασινά πέντε λεπτά αργότερα.

Στην ιστορία πάντως πέρα από την τεράστια νίκη του Παναθηναϊκού έμειναν και οι δηλώσεις του Γιάννη Κυράστα. Ο Έλληνας προπονητής στις δηλώσεις του μετά τη νίκη τόνισε ότι:

«Μπορεί να χάρηκα αλλά αν σκεφτείς το τι έγινε στην Αμερική το πρωί που πέρασε, το μόνο που μπορείς να πεις είναι «ο Θεός να αναπαύσει τις ψυχές των ανθρώπων αυτών» και να μην ξανασυμβεί στην ανθρωπότητα άλλο τέτοιο χτύπημα».

*πηγή φωτογραφίας: sport-retro.gr