«Τούμπαρε» μέσα σε 5' την ΑΕΛ και πήρε τέταρτη συνεχόμενη νίκη η Πάφος (ΒΙΝΤΕΟ)

Κυριακή, 22/9/2024 - 21:00

Συνεχίζει ακάθεκτη!

Το... τρένο της Πάφου πέρασε με επιτυχία και από το «Άλφαμεγα Stadium», όπου επικράτησε με 3-1 της ΑΕΛ, στο πλαίσιο της τέταρτης αγωνιστικής της Cyprus League by Stoiximan και πήρε τέταρτη συνεχόμενη νίκη.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν αρκετά ισορροπημένο, με τους «λέοντες» να παίρνουν κεφάλι στο σκορ χάρις το σουτ-κεραυνό του Λεσοβόι στο 16ο λεπτό και στη συνέχεια να διαχειρίζονται αρκετά καλά το υπέρ τους αποτέλεσμα. Οι «γαλάζιοι» έφτασαν κοντά στην ισοφάριση στο 22ο λεπτό, με τον Ντράγκομιρ να αστοχεί μπροστά από άδειο τέρμα.

Μετά την ανάπαυλα, οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την απόδοση τους και πίεσαν ψάχνοντας την ισοφάριση. Είχαν κάποιες καλές στιγμές, στο ξεκίνημα, αλλά δεν τις εκμεταλλεύτηκαν. Στο 82ο λεπτό όμως, βρήκαν τη λύση με τον Ζάζα και πέντε λεπτά αργότερα, έκαναν την μεγάλη ανατροπή με τον Άντερσον. Το... κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Βραζιλιάνος εξτρέμ στο 95ο λεπτό.

Έτσι, το σύνολο του Καρσέδο έφτασε τους 12 βαθμούς και ανέβηκε στην κορυφή, ενώ η ομάδα της Λεμεσού παρέμεινε στην πέμπτη θέση και στους έξι βαθμούς.

Στην επόμενη (5η) αγωνιστική, η ΑΕΛ φιλοξενείται την Παρασκευή (27/09), στο ΓΣΠ από την Ομόνοια και η Πάφος υποδέχεται την Κυριακή (29/09, 19:00), στο «Στέλιος Κυριακίδης» τον Άρη, ενώ μεσοβδόμαδα έχει τον αγώνα του Super Cup με τον ΑΠΟΕΛ (25/09, 20:30).

Πρώτη τελική για την ΑΕΛ στο έκτο λεπτό, με τον Μάμα να δοκιμάζει το σουτ από το ύψος της περιοχής και τον Μιχαήλ να μπλοκάρει.

Οι «λέοντες» άνοιξαν το σκορ στο 16ο λεπτό, με τον Λεσοβόι να σουτάρει από το ύψος της περιοχής, στέλνοντας την μπάλα στο «παραθυράκι» του αντίπαλου τερματοφύλακα.

Μεγάλη ευκαιρία για τους «γαλάζιους» στο 22ο λεπτό, με τον Ζάιρο να προσπερνάει τον Μπράγκα και να δίνει πάσα «πάρε-βάλε» στον Ντράγκομιρ, που αστόχησε.

Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν ξανά στο 45+3', με τον Ναμ να παίρνει την κεφαλιά, μετά από εκτέλεση κόρνερ, στέλνοντας την μπάλα άουτ.

Το σύνολο του Μπεργκ έγινε επικίνδυνο στο 51ο λεπτό, με τον Ζάζα να κάνει το σουτ εκτός περιοχής, υποχρεώνοντας τον Μπράγκα σε δύσκολη απόκρουση.

Καλή στιγμή για την Πάφο στο 78ο λεπτό, με τον Γκολντάρ να παίρνει την κεφαλιά, πάνω από το οριζόντιο δοκάρι η μπάλα.

Οι «γαλάζιοι» ισοφάρισαν στο 82ο λεπτό, με τον Ντράγκομιρ να δίνει στον Ζάζα που με σουτ σκόραρε.

Πέντε λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι έκαναν το 2-1, με τον Άντερσον να σουτάρει έξω από την περιοχή.

Το... κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Ζάζα στο 90+5'.

ΑΕΛ (Κρις Κόλμαν):  Μπράγκα, Φραντζής (46′ Φιλιώτης), Ουεντραόγκο, Κέτσκες, Ιμανισίμγουε (61′ Νεοφύτου), Μεγιάδο, Μάμας (38′ Άβραχαμ), Σινγκ (82′ Ζαχαρίου), Τοκού (61′ Ρομπέρτα), Λεσοβόι, Μακρής.

Πάφος (Κάρλος Καρσέδο): Μιχαήλ, Μπρούνο (72′ Κορέια), Γκολντάρ, Λούκασεν, Σίλβα, Ναμ (46′ Πέπε), Σούνιτς, Ντράγκομιρ (90′ Τανλόγκο), Νατέλ (46′ Τζάτζα), Τάνκοβιτς, Ζάιρο (72′ Άντερσον).

Κρις Κόλμαν (ΑΕΛ): «Τι μπορώ να πω; Είμαι πολύ απογοητευμένος για τον τρόπο που χάσαμε. Ήταν ένα ματς που στα τελευταία 15 λεπτά το κερδίζαμε. Αρχίσαμε καλά, όμως απέναντι σε μία από τις πιο φορμαρισμένες ομάδες στο πρωτάθλημα. Σημαντικό που εδώ και 3 εβδομάδες δεν είχαμε ματς, αυτός μας επηρέασε και φάνηκε στον αγωνιστικό χώρο. Χάσαμε από μία πολύ δυνατή ομάδα που έχει 13 επίσημα παιχνίδια. Στο τέλος μπορώ να πω ότι μείναμε από ενέργεια και δυνάμεις, για 80 λεπτά ήμασταν στο ματς. Όταν αντιμετωπίζεις τέτοια ποιοτική ομάδα πρέπει να είσαι σε όλους τους τομείς έτοιμος. Ήθελα να δω πως θα παίζαμε με τέτοια δυνατή αντίπαλο. Για 80 λεπτά οι παίκτες έδωσαν τα πάντα, όμως δεν είχαν στο τέλος την απαιτούμενη συγκέντρωση. Θέλαμε να δώσουμε νίκη στον κόσμο μας, πλέον κοιτάμε τη συνέχεια».

Κάρλος Καρσέδο (Πάφος): «Ήταν μια πολύ μεγάλη νίκη. Γνωρίζαμε πόσο δύσκολο ήταν να έρθουμε εδώ και να νικήσουμε την ΑΕΛ αλλά τα καταφέραμε. Μία νίκη σημαντική ενόψει της δύσκολης συνέχειας. Θα κρατήσει την αυτοπεποίθηση που έχουμε κτίσει και θα μας δώσει ώθηση. Ένα τεράστιο ευχαριστώ στον κόσμο της ομάδας μας που ήταν μαζί μας κι έκανε sold out. Θα συνεχίσουμε μαζί για να εκπληρώσουμε τους στόχους μας. Ξέραμε πως αν νικούσαμε θα ήμασταν μόνοι στην κορυφή».