«Χορταστική» ισοπαλία μεταξύ ΑΕΖ και Νέας Σαλαμίνας στο «Αμμόχωστος» (ΒΙΝΤΕΟ)

Κυριακή, 26/11/2023 - 20:05

Έβρεξε... γκολ στο «Αμμόχωστος»!

ΑΕΖ και Νέα Σαλαμίνα έμειναν ισόπαλες με το εμφατικό 2-2. για την δωδέκατη αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta.

Σε ένα μας με πολύ δράση και θέαμα, οι τυπικά γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Ντιγκινί στο 14ο λεπτό να είναι εύστοχος από την άσπρη βούλα. Οι «ερυθρόλευκοι» δεν πτοήθηκαν και σε επτά λεπτά έφεραν στα ίσα το ματς με τον Κατσιαρή.

Μετά την ανάπαυλα, το σύνολο του Χριστοδούλου μπήκε καλύτερα στο γήπεδο και μπόρεσε να κάνει την ολική ανατροπή με τον Ντουρμισάι στο 55ο λεπτό.

Από εκείνο το σημείο και μετά η ομάδα από το Ζακάκι πίεσε για να βρει το γκολ, όμως ο αντίπαλος είχε κλείσει καλά τους κενούς χώρους και φαινόταν να διαχειρίζεται σωστά το προβάδισμα του.

Παρόλα αυτά, στο 91ο λεπτό ο Σεργίου θα αποτελέσει μοιραίος για τους φιλοξενούμενους, αφού στην προσπάθεια του να διώξει την μπάλα την έστειλε στα δίχτυα της ομάδας τους, χαρίζοντας στο σύνολο του Λιασού Λουκά έναν βαθμό.

Έτσι αμφότερες οι ομάδες πήραν από έναν πόντο, με τους «ερυθρόλευκους» να ανεβαίνουν στους 19 βαθμούς τοποθετούμενοι στην έβδομη θέση και τους γηπεδούχους να φτάνουν τους 10 βαθμούς, ,βρισκόμενοι στην ενδέκατη θέση.

Στην επόμενη (13η) αγωνιστική, η ΑΕΖ φιλοξενείται την Κυριακή (03/11, 16:30), στο «Στέλιος Κυριακίδης» από την Καρμιώτισσα και η Νέα Σαλαμίνα υποδέχεται την ίδια μέρα (03/11, 19:00), στο «Αμμόχωστος» την Πάφο.

ΑΕΖ (Λιάσος Λουκά): Μπέκερ, Παστελλής, Ε. Αντωνίου, Ντελμίρο, Ρουίζ, Ρέινολντς (72′ Σιφνέος), Σαρφό, Κάστρο, Χατζηβασίλης (72′ Σάντος), Ντιγκινί, Γιουσούφ (49′ Ιωσηφίδης).

Νέα Σαλαμίνα (Χριστόδουλος Χριστοδούλου): Μελίσσας, Σεργίου, Ντάτκοβιτς (34′ Βίκτωρος), Ντιακιτέ, Κονατέ (46′ Λεούκο), Μπεχαράνο, Κατσιάρης (67′ Μιγκελίτο), Κονέ (81′ Παπαγεωργίου), Ναρσίνγκ, Κουσμάνοβιτς (46′ Ντουρμισάι), Ντορεγκαράι.