Αφεντικό για την πρόκριση η Λιλ κόντρα στη Φενέρμπαχτσε του Μουρίνιο

Τετάρτη, 7/8/2024 - 00:17

Τα αποτελέσματα της βραδιάς στα προκριματικά του Champions League, όπου Λιλ, Μίντιλαντ, Λουντογκόρετς και Ζάλτσμπουργκ έκαναν το πρώτο βήμα για τα play-off. Ορθάνοιχτοι λογαριασμοί για Ντιναμό Κιέβου και Ρέιντζερς, που έμειναν στο 1-1.

Οι Γάλλοι κατάφεραν να επικρατήσουν 2-1 της Φενέρμπαχτσε του Ζοσέ Μουρίνιο εντός έδρας και πήραν προβάδισμα για να βρεθούν στην επόμενη φάση. Ο Τιάγκο Σάντος άνοιξε το σκορ στο 12ο λεπτό για τους γηπεδούχους και οι Τούρκοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν στο 80ο λεπτό με εκτέλεση φάουλ του Καχβετσί. Έτσι, η ομάδα του «Special One» έδειξε ικανή να φτάσει σε ένα θετικό αποτέλεσμα. Ωστόσο, ο τελευταίος λόγος άνηκε στον Ζεγκρόβα, ο οποίος λύγισε την πλάστιγγα υπέρ της Λιλ με γκολ στο 90+1’.

Η Λουντογκόρετς έφυγε με «διπλό» από την έδρα της Καραμπάχ με τα γκολ από Αλμέιδα (56’) και Βιδάλ (87’), ενώ ενδιάμεσα είχε ισοφαρίσει ο Ζουνίνιο. Στο τέλος αγχώθηκε λίγο παραπάνω, καθώς αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη ο Βιδάλ.

Όλα ανοιχτά στη μονομαχία της Ντιναμό Κιέβου με τη Ρέιντζερς, πριν την οποία υπήρξε αναστάτωση λόγω του γεγονότος ότι οι δύο διαιτητές VAR βρέθηκαν μεθυσμένοι. Ο Γιαρμολένκο άνοιξε το σκορ στο 38ο λεπτό και οι Σκωτσέζοι έμειναν όρθιοι με τέρμα του Ντεζέρ στις καθυστερήσεις. Σαφές προβάδισμα πήρε η Μίντιλαντ με το 2-0 επί της Φερεντσβάρος. Μικρό βήμα για τη Ζάλτσμπουργκ, η οποία επικράτησε 2-1 της Τβέντε, η οποία μείωσε στο 90+1’.