Αγχωτική νίκη, αλλά νίκη (BINTEO)

Κυριακή, 21/1/2018 - 19:57

Ο Απόλλωνας με αρκετό άγχος κατέβαλε την αντίσταση του Άρη με γκολ του Σκέμπρι στο πρώτο ημίχρονο. Οι κυπελλούχοι στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα ήταν αρκετά καλύτεροι από την «Ελαφρά ταξιαρχία» όμως σε αρκετές φάσεις δεν κατάφεραν να «σκοτώσουν» το παιχνίδι με αποτέλεσμα το παιχνίδι να μένει «ανοιχτό» μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή.

Α΄ ημίρονο:

Απ' το δεκάλεπτο και έπειτα οι τυπικά φιλοξενούμενοι ανέβασαν κατακόρυφα τον ρυθμό τους και έφτασαν δύο φορές κοντά στο γκολ μέσα σε ένα λεπτό. Αρχικά μετά από εκτέλεση κόρνερ από δεξιά, ο Ζάντερ στο δεύτερο δοκάρι έκανε την κεφαλιά αλλά η μπάλα σταμάτησε στο αριστερό κάθετο δοκάρι και στην συνέχεια της φάσης, μετά από σέντρα του Μαρτίνες η κεφαλιά του Ζελάγια κόντραρε στον Κούσα και κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των δικτύων του Νουρεντινόφσκι.

Στο 21΄ ο Απόλλωνας έφτασε κοντά στο γκολ. Μετά από όμορφη ενέργεια του Πέδρο από αριστερά και γύρισμα στην περιοχή, ο Γιάκολις από κοντά πλάσαρε όμως η μπάλα πήγε ψηλά έξω. Δύο λεπτά αργότερα ο Κροάτης βρέθηκε εκ νέου σε επίκαιρη θέση θέση, έδωσε για σιγουρά στον Σκέμπρι με τον Μαλτέζο να μην λαθεύει και να κάνει το 1-0 για τους «κυανόλευκους».

Δυο λεπτά μετά την επίτευξη του γκολ από τον Απόλλωνα ο Άρης έφτασε κοντά στην ισοφάριση, όμως το εν κινήση σουτ του Μαραγκουδάκη απέκρουσε ο Βάλε.

Ο Απόλλωνας στο 37΄έφθασε πολύ κοντά σε ένα δεύτερο γκολ, αλλά η κεφαλιά του Σκέμπρι μετά από προσπάθεια του Ζελάγια, αποκρούστηκε από τον Νουρεντινόσκι.

B΄ ημίχρονο:

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε χωρίς κάποια αλλαγή για τις δύο ομάδες. Η πρώτη καλή φάση ήρθε για τον Απόλλωνα στο 51΄ με απευθείας φάουλ του Άλαν. Η μπάλα πέρασε λίγο έξω.

Στο 55' είχαμε την πρώτη κλασική ευκαιρία στο δεύτερο ημίχρονο. Μετά από κάθετη πάσα του Γιούστε, ο Σκέμπρι μπήκε στην περιοχή, προσπάθησε να «τσιμπήσει» την μπάλα αυτή στρώθηκε στον Ζελάγια, όμως ο Νουρεντινόφσκι απέκρουσε σωτήρια. Στο 59΄ ο Σκοπιανός τερματοφύλακας του Άρη θα κάνει σπουδαία απόκρουση σταματώντας την προσπάθεια του Μαρτίνες.

Ο Απόλλωνας ήταν πολύ καλύτερος στην επανάληψη και προσπάθησε με ένα δεύτερο γκολ να «κλειδώσει» τον αγώνα. Παρόλα αυτά η «Ελαφρά ταξιαρχία» το δίλεπτο 76-77΄ θα χάσει δυο πολύ καλές ευκαιρίες με τους Μαραγκουδάκη και Πάγκαλο.

Με την συμπλήρωση 80΄ λεπτών στον αγώνα ο Απόλλωνας θα χάσει τεράστια ευκαιρία με τον Γιάκολις. Ο Κροάτης αφού πέρασε τον τερματοφύλακα πλάσαρε όμως το πλασέ του ήταν αδύναμο και έδιωξε μακριά ο Ταποκό.

Στο 88΄ ο Άρης θα χάσει μεγάλη ευκαιρία με τον Φράγκο, το σουτ του όμως έδιωξε μακριά ο Βάλε.

ΑΡΗΣ (Γ. Χριστόπουλος): Νουρεντινόσκι, Μουλόπουλος, Ντρομπάροφ, Κούσας, Ράντου, Παχίπης (55΄ Εγκολό), Ταποκό, Φράγκος, Γιούσεφ (60΄ Εγγλέζου), Μαραγκουδάκης, Αζίζ (72΄ Πάγκαλος)

ΑΠΟΛΛΩΝ (Σ. Αυγουστή):Βάλε, Πέδρο, Γιούστε, Ρομπέρζ, Ζάντερ, Σακέτι, Άλαν, Μαρτίνες (73΄ Παπουλής), Γιάκολις (83΄ Σαρδινέρο), Σκέμπρι, Ζελάγια (66΄ Μάγκλιτσα).