Αγγλία - Παναμάς 6-1

Κυριακή, 24/6/2018 - 16:55

Η Αγγλία συνέτριψε τον Παναμά με 6-1 και «κλείδωσε» το εισιτήριο για την επόμενη φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου. Με αυτή την ευρεία νίκη απέναντι στον Παναμά η Αγγλία ισοδυναμεί στο Βέλγιο σε όλα τα στατιστικά στοιχεία και αν το μεταξύ τους παιχνίδι λήξει ισόπαλο τότε θα ληφθούν υπόψη οι κίτρινες κάρτες

Καταιγιστική είσοδος των Άγγλων στον αγωνιστικό χώρο και μόλις στο 8ο λεπτό ο Στόουνς έδωσε προβάδισμα στα λιοντάρια  με κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ του Τρίπιερ. Στη συνέχεια ο Παναμάς προσπάθησε να αντιδράσει αλλά το πέναλτι πάνω στον Λίνγκαρντ στο 21ο λεπτό «έσβησε» τις όποιες ελπίδες είχαν οι παίκτες του Παναμά. Την εκτέλεση του πέναλτι ανέλαβε ο αρχηγός της Αγγλία Χάρι Κέιν ο οποίος δεν αστόχησε και έκανε το 2-0.  Στο 36ο λεπτό συνέχεια στο «χορό» των τερμάτων έδωσε ο «άσσος» της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ Τζέισι Λίνγκαρντ ο οποίος με εντυπωσιακό σουτ έξω από την περιοχή «έγραψε» το 3-0 για την Αγγλία.  Οι Άγγλοι δεν σταμάτησαν εκεί και 4 λεπτά αργότερα και πάλι με τον Στόουνς διεύρυναν κι άλλο το σκορ κάνοντας το 4-0. Το «κερασάκι στην τούρτα»  για το πρώτο ημίχρονο ήρθε να βάλει και πάλι με πέναλτι στο 45ο λεπτό ο Χάρι Κέιν γράφοντας το 5-0.

Με την συμπλήρωση μίας ώρας αναμέτρησης η Αγγλία έκανε το 6-0 μετά από σουτ του Λόφτους-Τσικ έξω από την μεγάλη περιοχή η μπάλα κόντραρε στον Χάρι Κέιν ο οποίος ολοκλήρωσε το χατ – τρικ. Στο 76’ ο Παναμάς έχασε τεράστια ευκαιρία με τον Τόρες να σκοράρει το γκολ της τιμής, κάτι το οποίο έγινε 2 λεπτά αργότερα με τον Μπαλόι με προβολή από το ύψος του πέναλτι.

Ο Κέιν με τα 3 γκολ που πέτυχε, έφτασε τα 5 και πλέον είναι μόνος πρώτος στη λίστα των σκόρερ στο Μουντιάλ.

Εντεκάδες

Αγγλία: Πίκφορντ, Γουόκερ, Στόουνς, Μαγκουάιρ,Τρίπιερ (Ρόουζ 70’), Χέντερσον, Λόφτους Τσικ, Λίνγκαρντ (Ντέλφ 63’), Γιανγκ, Στέρλινγκ, Κέιν(Βάρντι 63’)

Παναμάς:  Πενέδο, Μουρίγιο, Τόρες, Εσκομπάρ, Ντέιβις, Γκόμες (Μπαλόι 69), Μπάρσενας (Αρόγιο 69’), Κούπερ, Γοδόι (Αβίλα 62’), Ροντρίγκες, Πέρες