Αγγλικό σκορ στο Μακάρειο και σπουδαία νίκη για την ΑΕΛ (ΒΙΝΤΕΟ)

Σάββατο, 15/12/2018 - 18:53

Η ΑΕΛ παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ κόντρα στην Δόξα κατάφερε να επικρατήσει της Δόξα με 4-3. Το σκορ για τους φιλοξενούμενους άνοιξε ο Χουράδο, με τον Λουίς Κάρλος να απαντάει. Το 1-1 ήταν και το τελικό αποτέλεσμα του πρώτου μέρους.

Στην επανάληψη είχαμε φεστιβάλ γκολ… Η Δόξα πήρε προβάδισμα με τον Χατζηβασίλη, όμως η ΑΕΛ με δυο γκολ του Μακρή και ένα του Λαφράνς έκανε το 4-2. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μειώσουν με τον Μιτρέα.

Η ΑΕΛ με την νίκη της αυτή διατηρήθηκε δεδομένα για ακόμη μια αγωνιστική στην κορυφή του πρωταθλήματος.

Α΄ ημίχρονο:

Με το καλημέρα στον αγώνα η ΑΕΛ κατάφερε να ανοίξει το σκορ με τον Χουράδο (6΄). Ο Κυριάκου έκανε την σέντρα από τα αριστερά και ο Ισπανός αμακράριστος πήρε την κεφαλιά και έγραψε το 1-0 για τους «γαλαζοκίτρινους».

Πέντε λεπτά αργότερα η ΑΕΛ θα πλησιάσει και σε ένα δεύτερο γκολ. Ο Λαφράνς έκανε το γέμισμα και ο Μακρής με προβολή έστειλε την μπάλα έξω.

Στο 12΄ η Δόξα θα καταφέρει να φέρει το παιχνίδι στα ίσα. Ο Λουίς Κάρλος έφυγε στην πλάτη της άμυνας και με δυνατό σουτ από το ύψος της περιοχής νίκησε τον Βοζίνια.

Στην συνέχεια η Δόξα κρατούσε περισσότερο την μπάλα χωρίς όμως να καταφέρει να δημιουργήσει κάτι το αξιόλογο μπροστά από την εστία της ΑΕΛ.

Στο 29΄ παραλίγο η ΑΕΛ να δεχθεί γκολ με… αυτογκολ. Οι πισινή κεφαλιά του Χουράδο κατέληξε στο δοκάρι του Βοζίνια και έφυγε μακριά.

Στο 33΄ η ΑΕΛ θα πλησιάζει σε δεύτερο γκολ όμως το διαγώνιο σουτ του Νιλς πέρασε πάνω από την εστία του Γκρεμλς.

Στα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους η Δόξα πίεσε για ένα δεύτερο γκολ, χωρίς όμως αποτέλεσμα.

B΄ ημίχρονο:

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η Δόξα έχασε σπουδαία διπλή ευκαιρία στο 48΄ με τους Ζατλ και Χατζηβασίλη, ο πρώτος έκανε το σουτ, ο Βοζίνια απόκρουσε ασταθώς όμως στην συνέχεια ο Χατζηβασίλης από κοντά έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

Στο 62΄ η Δόξα θα καταφέρει να πάρει το προβάδισμα με κεφαλιά του Χατζηβασίλη ο οποίος αμακράριστος μέσα στην περιοχή μετά από πάσα του Λουις Κάρλος έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του.

Η ΑΕΛ όμως στην συνέχεια έδειξε αντίδραση και με τρία δικά της γκολ στο 69΄, 71΄ και 73΄ έκανε το 4-2! Αρχικά η Μακρής με τακουνάκι ισοφάρισε, ενώ στην συνέχεια ο Λαφράνς με κεφαλιά έδωσε προβάδισμα. Στο 4-2 έκανε και παλι ο Μακρής με κοντινή κεφαλιά.

Η Δόξα μειώσε απλά στο 82΄ με απευθείας φάουλ του Μιτρέα.

Οι εντεκάδες των δυο ομάδων:

Δόξα: Γκρεμσλ, Περέιρα, Μιτρέα, Άδωνη, Κάρλος, Μπόλιεβιτς, Ασαμόα (49' Τίνκου), Χατζηβασίλης, Ζατλ, Νελσίνιο, Σαντίκ

ΑΕΛ: Βοζίνια, Α.Τεξέιρα, Ντόσα, Λαφράνς, Κυριάκου, N. Τεξέιρα, Νταβόρ (69' Λεάντρο), Ρομάν (60' Μαρκόσκι), Αντάμοβιτς, Μακρής, Χουράδο (77' Γκαστανιάγα)