«Άλωσε» με τον Καντέ το Τσίρειο, η ουσιαστική και ψυχομένη Ομόνοια (ΒΙΝΤΕΟ)

Σάββατο, 20/1/2018 - 17:50

Η Ομόνοια σε ένα παιχνίδι ανατροπών κατάφερε να επικρατήσει της ΑΕΛ με 3-2 στο Τσίρειο. Το σκορ άνοιξε ο Ντάρμπισαϊαρ, όμως ο Αβραάμ και Αρουαμπαρένα έκανε το 2-1 για την ΑΕΛ πριν την συμπλήρωση του πρώτου ημιχρόνου. Στο δεύτερο μέρος η ομάδα της Λευκωσίας κατάφερε να φέρει τα πάνω-κάτω με τον Καντέ να πετυχαίνει δυο γκολ και να διαμορφώνει το τελικό 3-2 για τους "πράσινους".

Α΄ ημίχρονο:

Χωρίς κάποια αξιόλογη φάση πέρασε το πρώτο δεκαπεντάλεπτο του αγώνα.

Η Ομόνοια θα ανοίξει το σκορ με τον Ντάρμπισαϊαρ στο 18΄. Ο Άγγλος θα βρεθεί στο δεύτερο δοκάρι και με ψύχραιμο πλασέ μετά από σέντρα του Καντέ θα ανοίξει το σκορ.

Η ΑΕΛ τα επόμενα λεπτά προσπαθούσε να δημιουργήσει ευκαιρίες χωρίς όμως αποτέλεσμα.

Στο 35΄ η ΑΕΛ θα ΄κάνει την πρώτη της τελική προσπάθεια, το σουτ όμως του Μπενίτεθ θα αποκρούσει ο Μιχαίλοφ.

Η ΑΕΛ θα καταφέρει να ισοφαρίσει στο 36΄ με τον Αβραάμ να πετυχαίνει το πρώτο του γκολ στο πρωτάθλημα. Άψογη συνεργασία των παιχτών της ΑΕΛ ο Αβραάμ έκανε το πλασέ η μπάλα κτύπησε στο δεξί κάθετο δοκάρι και ακολούθως κατέληξε στο δίχτυα του Μιχαόλοφ.

Η ομάδα της Λεμεσού θα φέρει τα πάνω κάτω στο 40΄. Ο Αρουαμπαρένα στον τελευταίο του αγώνα του με την ΑΕΛ έκανε την κεφαλιά και έκανε το 2-1 για την ΑΕΛ.

Β΄ ημίχρονο:

Χωρίς κάποια ευκαιρία μέχρι στο 59΄.

Με την συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού η Ομόνοια θα καταφέρει να ισοφαρίσει με τον Καντέ. Ο ποδοσφαιριστής της Ομόνοιας έκανε το σουτ, η μπάλα κτύπησε σε αντίπαλο, άλλαξε πορεία και κατέληξε στα δίκτυα του Βοζίνια.

Δύο λεπτά αργότερα η ΑΕΛ θα χάσει πολύ καλή ευκαιρία. Ο Σίλβα κέρδισε την μπάλα από τον Α. Σοάρες, έπιασε το συρτό σουτ, το οποίο όμως κατέληξε έξω. Ένα λεπτό αργότερα η Ομόνοια θα χάσει και αυτή ευκαιρία με τον Κιπιάνι, το σουτ του όμως θα καταλήξει στον Βοζίνια.

Στο 64΄ η Ομόνοια θα χάσει εκ νέου πολύ καλή ευκαιρία με τον Ντάρμπισαϊαρ. Ο Άγγλος έφυγε μόνος όμως ο Βοζίνια πρόλαβε και κάλυψε την μπάλα.

Τεράστια ευκαιρία στο 78΄ για την Ομόνοια. Ο Χριστοφή έπιασε το σουτ από το ύψος του πέναλτι όμως ο Βοζίνια άπεκρουσε εντυπωσιακά.

Στο 82΄ η ΑΕΛ θα χάσει καλή ευκαιρία με τονΑλνταΐρ, όμως το σουτ του θα καταλήξει στα σώματα των αμυντικός.

Η Ομόνοια στα τελευταία λεπτά κέρδισε μέτρα στον αγωνιστικό χώρο. Παρόλα αυτά δεν κατάφερε να κερδίσει να δημιουργήσει κάτι αξιόλογο μπροστά από την εστία του Βοζίνια.

Στο 86΄ οι φιλοξενούμενοι τελικά θα καταφέρουν να πάρουν κεφάλι στο σκορ με τον Καντέ. Λάθος από τον Βοζίνια ο οποίος βγήκε εκτός περιοχής για να διώξει, και ο Καντέ με μακρινό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίκτυα.

ΑΕΛ: Βοζίνια, Αϊρόσα, Τεξέιρα, Μιτρέα, Γουίλερ, Φιντέλις, Λεάντρο, Μπενίτεθ (67' Τόρες), Αβραάμ (57' Αλνταΐρ), Σασί, Αρουαμπαρένα (81' Μαύρου)

Ομόνοια: Μιχαΐλοφ, Τζαΐλσον, Βύντρα, Καντέ, Μαργκάσα (46' Τζαρσίνιο-75' Δημητρίου), Μαντούρο, Μπρέβελντ, Σοάρες, Χριστοφή, Λόπες (53' Κιπιάνι), Ντάρμπισαϊαρ