"΄Ανετη" η Γιούβε πλησιάζει στην κορυφή-Ταπεινωτική ήττα για την Μίλαν

Δευτέρα, 18/12/2017 - 09:33

Άνετο πέρασμα για την Γιουβέντους από την έδρα της Μπολόνια. Οι μπιανκονέρι δεν αντιμετώπισαν την παραμικρή δυσκολία κι επικράτησαν 3-0.

Το σκορ για την ομάδα του Αλέγκρι άνοιξε στο 27ο λεπτό ο Πιάνιτς, ενώ πριν καν συμπληρωθούν 10 λεπτά ο Μάντζουκιτς (36’) διπλασίασε τα τέρματα των φιλοξενούμενων. Το «τρίποντο» καθάρισε στο 64’ όταν ο Ματουιντί έγραψε το 3-0 το οποίο διατηρήθηκε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα. Δεν αγωνίστηκε κι έμεινε στον πάγκο ο Βασίλης Τοροσίδης για τους ροσομπλού.

Έτσι η Γιουβέντους εκμεταλλεύτηκε την ήττα της Ίντερ από την Ουντινέζε, την προσπέρασε και διατηρήθηκε στο -1 από την κορυφή και την πρωτοπόρο Νάπολι.

Από την άλλη πλευρά η Μίλαν δέχθηκε ταπεινωτική ήττα εκτός έδρας με 3-0 από την προτελευταία στον βαθμολογικό πίνακα Βερόνα.

Αρκούσε λοιπόν να μείνει πίσω στο σκορ στο 24’ από τον Καράτσιολο, για να την πάρει ξανά από κάτω. Διότι όχι μόνο δεν αντέδρασε, αλλά δέχθηκε δυο γκολ στο δεύτερο ημίχρονο (από τον Κιν στο 55’ και τον Μπέσα στο 77’) που μετέτρεψαν την γκέλα σε συντριβή.

Για να ολοκληρωθεί, μάλιστα, το Βατερλό, ο Σούσο αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα στις καθυστερήσεις για εκτός φάσης χτύπημα σε αντίπαλο.

Κάπως έτσι η Μίλαν έχασε κι άλλο έδαφος στη μάχη για να μπει έστω στην πρώτη εξάδα.