Άνετη με «τεσσάρα», ετοιμάζει βαλίτσες για... Αυστρία (BINTEO)

Πέμπτη, 2/8/2018 - 20:20

Η ΑΕΚ ουσιαστικά καθάρισε την πρόκριση στην επόμενη φάση από το πρώτο ημίχρονο όταν και στο 38΄ βρέθηκε να προηγείται με 3-0 επί της Ντάνταλκ. Το σκορ άνοιξε ο  Τρικόφσκι στο 13ο ενώ ακολούθησαν ακόμη δυο γκολ με τον Τέτε στο 21΄ και εκ νέου με τον Τρισκόφσκι στο 38΄. Στο δεύτερο μέρος σκόραρε και ο Τομάς στο 87΄ στην πρώτη του επαφή με την μπάλα μετά την είσοδο του.

Η ομάδα της Λάρνακας στον Γ΄ προκριματικό γύρο θα αντιμετωπίσει την Στουρμ Γκραζ.

Α΄ ημίχρονο:

Με την συμπλήρωση του πρώτου 15λεπτου η ΑΕΚ κατάφερε να βρεθεί μπροστά στο σκορ με τον Ιβάν Τρικόφκσι ο οποίος εκμεταλλεύτηκε την μπαλιά του Λαρένα και πλάσαρε σωστά τον αντίπαλο τερματοφύλακα για το 1-0. Παράλληλα η ομάδα της Λάρνακας διατηρούσε τον πλήρη έλεγχο του αγώνα χωρία να αφήνοντας χώρους στην αντίπαλη ομάδα.

Στο 21ο λεπτό ο Τέτε ξέφυγε από τα μαρκαρίσματα και με πλασέ κατάφερε να διπλασιάσει τα τέρματα της ομάδας του δίνοντας έτσι ένα εμφανέστατο προβάδισμα για την ΑΕΚ.

Τρία λεπτά πριν το ημίωρο ο διαιτητής διέκοψε το παιχνίδια για να μπορέσουν οι ποδοσφαιριστές να πάρουν τις απαραίτητες ανάσες λόγω των υψηλών θερμοκρασιών.

Η ομάδα του Ιραόλα συνέχισε να είναι καλύτερη μέσα στον αγωνιστικό χώρο και αυτό εξαργυρώθηκε και πάλι στο 38ο λεπτό όταν ο Τρισκόφσκι έκανε την κεφαλιά με τον Ρότζερς να μην αποκρούει σταθερά την μπάλα και να επιστρέψει στον Σκοπιανό ποδοσφαιριστή ο οποίος με κοντινή προβολή έκανε το 3-0 για την ΑΕΚ.

B΄ ημίχρονο:

Πρώτη σημαντική φάση για την ΑΕΚ στο δεύτερο ημίχρονο στο 51΄. Ο Γιάννου έκανε το γύρισμα από τα δεξιά στον Τρισκόφσκι, ο τελευταίος έκανε το πλασέ όμως η μπάλα σταμάτησε στο αριστερό κάθετο δοκάρι.

Στο 54΄ ο Γκάρκλαντ έκανε την κεφαλιά η μπάλα πέρασε λίγο έξω από την εστία του Τόνιο.

Η ΑΕΚ όπως ήταν λογικό και με το 3-0 ως προίκα έριξε ταχύτητες ελέγχοντας με σωστό τρόπο τον αγώνα. Από την άλλη πλευρά η Ιρλανδοί προσπαθούσαν χωρίς όμως να μπορούν να απειλήσουν σημαντικά τον Τόνιο.

Στο 85΄ ο Τρισκόφσκι έκανε την κεφαλιά με τον Ρότζερς να διώχνει σε κόρνερ.

Δυο λεπτά αργότερα η ΑΕΚ θα πετύχει και τέταρτο γκολ με τον Τομάς ο οποίος με την είσοδο του στον αγώνα κατάφερε να βρει δικτυα. Μετά από ασίστ του Γιάννου, ο Ισπανός έκανε το πλασέ μη αφήνοντας κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Ρότζερς.

ΑΕΚ: Tόνιο, Ιγκόρ Σίλβα, Τρουγιόλς, Γκονζάλεζ, Ιωάννου, Χέφελ, Λαρένα(70′ Κάσες), Τέτε(81′ Κωνσταντίνου), Ακοράν(86′ Τομάς), Τρισκόφσκι, Γιάννου

Ντάνταλκ: Ρότζερς, Γκάρντλαντ, Χορ, Σίλντς, Ντάφι, Χομπάν, ΜακΓκραθ, Κόνολι(46′ ΜακΚλίνεϊ), Μπένσον, Κλίρι(46′ Γκάνον), Τζάρβις