Ανώμαλη προσγείωση για τον Παναθηναϊκό στη Κρήτη

Κυριακή, 9/12/2018 - 19:29

Ένας ΟΦΗ από άλλον… πλανήτη και ένας Παναθηναϊκός που προσγειώθηκε στη Γη. Δεύτερο κρητικό… χουνέρι για την ομάδα του Δώνη -ο οποίος δεν έχει νικήσει ποτέ στην Κρήτη- που μετά το 2-2 του Κυπέλλου με την Ιεράπετρα, είχε πολύ άσχημη εικόνα και στο Ηράκλειο απέναντι στον ΟΦΗ, ο οποίος κυριάρχησε στο γήπεδο, μπλόκαρε τον Παναθηναϊκό με το καταπληκτικό του πρέσινγκ και τον ανάγκασε για πρώτη φορά σε τρία γκολ παθητικό! Καταπληκτικοί οι σκόρερ Πλατέλλας και Κοροβέσης, τραγικοί όλοι οι παίκτες των φιλοξενούμενων, που έκαναν ίσως τη χειρότερη εμφάνιση στη σεζόν.

Γκολ με το καλημέρα

Το πρώτο ημίχρονο ήταν από τα καλύτερα που έχουμε παρακολουθήσει έως τώρα στο πρωτάθλημα. Με εξαιρετικό ρυθμό, με την μπάλα να πηγαίνει πάνω κάτω και με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να παίξουν ανοιχτό και επιθετικό ποδόσφαιρο, μακριά από σκοπιμότητες.

Ο ΟΦΗ ευτύχησε να προηγηθεί νωρίς, εκμεταλλευόμενος ένα τραγικό λάθος της άμυνας του Παναθηναϊκού, που σπάνια βλέπουμε φέτος από τους πράσινους. Έπειτα από κόρνερ των Κρητικών, η άμυνα του Παναθηναϊκού κατάφερε αρχικά να διώξει, ο Βουό επανέφερε την μπάλα και ο Δεληγιαννίδης έμεινε μόνος του σε απόσταση βολής από τον Διούδη, με αποτέλεσμα το σουτ στην κίνηση να καταλήξει στα δίχτυα του Έλληνα τερματοφύλακα και να ανοίξει το σκορ για τον ΟΦΗ.

Ο Παναθηναϊκός χρειάστηκε να δεχτεί γκολ για να αφυπνιστεί και να παίξει ποδόσφαιρο. Άρχισε να κυκλοφορεί την μπάλα, να βγαίνει από τις άκρες και να δημιουργεί με αυτό τον τρόπο. Ετσι ήρθε η ευκαιρία του Μπουζούκη, με την μπάλα να φεύγει λίγο έξω αφού κόντραρε στον Βουό στο 13′, έτσι ήρθε μια κεφαλιά του Μακέντα που εξουδετέρωσε ο Στρέζος, έτσι ήρθε το δοκάρι του Δώνη από πολύ κοντινή απόφαση. Κι έτσι ήρθε και η ισοφάριση.

Ισοφάριση, αλλά νέο χτύπημα από τον ΟΦΗ

Με τον Παναθηναϊκό να είναι ψηλά, τον Ινσούα να ανεβαίνει από τα αριστερά, τον Κάτσε να κάνει κάθετη κίνηση κρυφού φορ μέσα στην περιοχή και με κεφαλιά έπειτα από σέντρα ακριβείας του Αργεντινού να ισοφαρίζει στο 36′. Θα περίμενε κανείς το γκολ αυτό να δώσει ώθηση στον Παναθηναϊκό για την ολική ανατροπή, αλλά οι πράσινοι είχαν πολλά προβλήματα στον μεσοαμυντικό τομέα. Και δεν τα ξεπέρασαν ούτε μετά την ισοφάριση.

Ο ΟΦΗ πίεζε εξαιρετικά από τη μέση και μπροστά, κλέβοντας μπάλες και τέσσερα λεπτά μετά το 1-1, σε ένα απ’ αυτά τα κλεψίματα, ο Πλατέλλας βρέθηκε έξω από την περιοχή και με αριστερό σουτ με το εξωτερικό φάλτσο έφερε και πάλι μπροστά στο σκορ τους Κρητικούς, με τον Διούδη να φέρει μεγάλη ευθύνη για το γκολ, αφού η μπάλα πέρασε κάτω από τα χέρια του.

Συνεχίστηκαν τα λάθη, δεν δυσκολεύτηκε ο ΟΦΗ

Ένα λάθος του Διούδη έβαλε μπροστά στο σκορ τον ΟΦΗ πριν φύγει το ημίχρονο, ένα ακόμα λάθος ήταν αυτό που έφερε και το 3-1 για τους Κρητικούς. Αυτή τη φορά από τον Μαυρομάτη. Μετά από 15 λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο και με τους γηπεδούχους να πατούν καλύτερα και πάλι στο γήπεδο και να παίζουν με μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση, ήρθε ακόμα ένα κλέψιμο ψηλά στο γήπεδο και στα αριστερά.

Στην εξέλιξη της φάσης η μπάλα έφτασε στην περιοχή του Παναθηναϊκού, ο Μαυρομάτης αντί να τη διώξει μακριά πήγε να την κοντρολάρει, με αποτέλεσμα να τη στρώσει στον Κοροβέση. Ο τελευταίος σούταρε στην κίνηση, η μπάλα κόντραρε μπερδεύοντας τον Διούδη, με τον ΟΦΗ να παίρνει προβάδισμα δύο γκολ και να βάζει γερές βάσεις για τη νίκη.

Μια νίκη που δεν δυσκολεύτηκε σε κανένα σημείο του τελευταίου ημιώρου να διατηρήσει. Ο Παναθηναϊκός έμοιαζε ανήμπορος να αντιδράσει και να επιστρέψει στο ματς, πραγματοποιώντας ίσως τη χειρότερη φετινή του εμφάνιση. Χωρίς εμπνεύσεις, χωρίς καλή δημιουργία και χωρίς καθαρό μυαλό, η ομάδα του Δώνη δεν κατάφερε από το 60′ μέχρι και το φινάλε να βγάλει μια καθαρή ευκαιρία, δείγμα της πολύ άσχημης βραδιάς στην οποία βρέθηκε.

Η νίκη του ΟΦΗ τον φέρνει πλέον ισόβαθμο με 11 βαθμούς με τη Λαμία και τον ΠΑΣ Γιάννινα και αποτελεί βαθμολογικό άλμα για τους Κρητικούς, την ίδια ώρα που ο Παναθηναϊκός έχει μόλις μία νίκη στα έξι τελευταία του παιχνίδια, είναι χωρίς εκτός έδρας νίκη από την 3η αγωνιστική και το 3-1 επί της Λάρισας και κινδυνεύει να μείνει εκτός πεντάδας για πρώτη φορά έπειτα από πολύ καιρό.