Αντίο με ψηλά το κεφάλι για την Εθνική Ελλάδας

Κυριακή, 12/11/2017 - 23:43

Η Εθνική Ελλάδας χρειαζόταν ένα θαύμα ώστε να καταφέρει τελικώς να ανατρέψει το 4-1 του πρώτου αγώνα στο Ζάγκρεμπ. Η σημερινή της εμφάνιση ήταν εκ διαμέτρου αντίθετη σε σχέση με τον αγώνα της Πέμπτη, παρά όμως την καλή εμφάνιση οι παίκτες του Σκίμπε δεν κατάφεραν να πάρουν ούτε την νίκη μένοντας στην λευκή ισοπαλία.

Α΄ Ημίχρονο:

Η «γαλανόλευκη» είχε τον έλεγχο στα πρώτα λεπτά, δεν επέτρεπε στην Κροατία να κυκλοφορήσει την μπάλα και την είχε στο δικό της μισό. Και λίγο έλειψε στο 4’ να δημιουργηθούν καλές προϋποθέσεις για να φτιάξει μια ευκαιρία η Ελλάδα αλλά στο κλέψιμο του Ζέκα πάνω στον Στρίνιτς υποδείχθηκε λανθασμένα φάουλ για χέρι. Η πρώτη τελική, πάντως, για τους παίκτες του Σκίμπε δεν άργησε να έρθει. Στο 13ο λεπτό ο Μπακασέτας βρήκε τον χώρο και έκανε το σουτ από τα 30 μέτρα, με την μπάλα να περνάει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Πέντε λεπτά αργότερα δε, η εθνική  άγγιξε το γκολ.

Μετά από εξαιρετικό τάκλιν του Λάζαρου που έκοψε την αντεπίθεση των Κροατών, ο Τζιόλης σήκωσε την μπάλα για τον Τοροσίδη, ο οποίος έστρωσε με το στήθος στον επερχόμενο Σωκράτη. Ο στόπερ της Ντόρτμουντ, όμως, στάθηκε άτυχος καθώς το σουτ που επιχείρησε πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι της εστίας. Η Ελλάδα ήταν ανώτερη, οι παίκτες της είχαν καθαρό μυαλό αλλά το... έχασαν στη συνέχεια. Σε αυτό έπαιξε ρόλο και ο Μπιορν Κάιπερς, ο οποίος με τα συνεχόμενα και υπερβολικά φάουλ που καταλόγιζε υπέρ των φιλοξενούμενων, εκνεύριζε τους Έλληνες διεθνείς.

Ο Ρέτσος τα πήγαινε περίφημα με τον Μάντζουκιτς, ο Μανωλάς είχε... σβήσει τον Κάλινιτς και φάνηκε πόσο έλειψε στο Ζάγρεμπ και η μόνη πηγή κινδύνου για τους Κροάτες ήταν ο Πέρισιτς. Ο μεσοεπιθετικός της Ίντερ ήταν χάρμα οφθαλμών και αυτός που έφτιαξε τις δύο ευκαιρίες της ομάδας του. Στο 28’, με ωραία προσποίηση έριξε στο έδαφος τον Τοροσίδη και στη συνέχεια σούταρε άουτ και ένα τέταρτο αργότερα, λίγο έλειψε να παγώσει το «Γ. Καραϊσκάκης» με μια φοβερή έμπνευση. Αφού, λοιπόν, έγινε κάτοχος της μπάλας ανάμεσα στον άξονα και την περιοχή, εξαπέλυσε μια «οβίδα» η οποία για καλή τύχη των Ελλήνων (και κακή τύχη του ίδιου), σταμάτησε στο αριστερό δοκάρι της εστίας!

Β΄ Ημίχρονο:

Τα περιθώρια είχαν στενέψει για την Ελλάδα που πλέον καλούταν να βρει τρία γκολ σε 45 λεπτά! Κάτι πολύ δύσκολο, όχι μόνο λόγω του μικρού χρονικού διαστήματος αλλά και γιατί είχαν απέναντί τους μια εξαιρετική ομάδα. Οι παίκτες του Μίχαελ Σκίμπε μπήκαν ξανά στο ματς με διάθεση να κυριαρχήσουν, εν μέρει το κατάφεραν και είχαν μία πολύ καλή ευκαιρία για να αγχώσουν τους αντιπάλους τους. Ωστόσο, στο 58ο λεπτό το σουτ του Μήτρογλου δεν είχε ευτυχή κατάληξη και πέρασε λίγο άουτ. Τα λεπτά περνούσαν, οι παίκτες της εθνικής μας έδειχναν να μένουν από δυνάμεις αλλά δεν το έβαζαν κάτω. Προσπαθούσαν να πετύχουν έστω το γκολ, που θα τους έδινε μια τιμητική νίκη.

Από την άλλη μεριά, οι Κροάτες είχαν αρχίσει να παγώνουν τον ρυθμό καθώς γνώριζαν πως κάθε λεπτό που περνούσε, πλησίαζαν ολοένα και περισσότερο την πρόκρισή τους στα τελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου. Στο 79ο λεπτό ο Πέλκας σκόραρε με την πρώτη του επαφή με την μπάλα αλλά το γκολ δεν μέτρησε σωστά καθώς ο Τοροσίδης που του είχε δώσει την πάσα ήταν εκτεθειμένος, ενώ στο 87’ ο Σούμπασιτς μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια του σουτ του Ταχτσίδη. Το τελευταίο σφύριγμα του Κάιπερς βρήκε την Κροατία να πανηγυρίζει μια δίκαιη πρόκριση, έτσι όπως εξελίχθηκαν τα δύο παιχνίδια, με τους περίπου 20 χιλιάδες οπαδούς να αποθεώνουν τους Έλληνες παίκτες για την προσπάθειά τους!

Ελλάδα (Μίχαελ Σκίμπε): Καρνέζης, Τοροσίδης, Παπασταθόπουλος, Μανωλάς, Ρέτσος, Τζιόλης, Ταχτσίδης, Ζέκα, Μπακασέτας (59’ Γιαννιώτας), Λάζαρος (59’ Φορτούνης), Μήτρογλου (77’ Πέλκας).

Κροατία (Ζλάτκο Ντάλιτς): Σούμπασιτς, Βρσάλικο, Λόβρεν, Βίντα, Στρίνιτς, Μπρόζοβιτς, Ράκιτιτς, Μόντριτς, Πέρισιτς, Μάντζουκιτς, Κάλινιτς.