Αχνιώτικο «χαστούκι» και αρχή με το... αριστερό για τον ΑΠΟΕΛ (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Κυριακή, 1/9/2024 - 21:57

Γκέλα με το… καλημέρα!

Ο ΑΠΟΕΛ γνώρισε σοκαριστική ήττα με 3-1 από τον Εθνικό στο ΓΣΠ, για τη δεύτερη αγωνιστική της Cyprus League by Stoiximan και μπήκε με το… αριστερό στο νέο πρωτάθλημα.

Οι «γαλαζοκίτρινοι» στο πρώτο τους εγχώριο ματς, παρουσιάστηκαν κατώτεροι των προσδοκιών και δεν κατάφεραν να βγάλουν αντίδραση, μετά το βαρύ αποκλεισμό από την RFS στα play-off του Europa League.

Από την άλλη, οι φιλοξενούμενοι έδειξαν τα… δόντια τους και απέδειξαν ότι μπορούν να κοιτάξουν στα μάτια οποιοδήποτε αντίπαλο, παίρνοντας ένα τεράστιο αποτέλεσμα.

Η ομάδα της Άχνας μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και αιφνιδίασε τον αντίπαλο της, που άργησε να βρει ρυθμό. Το σκορ άνοιξε ο Μπονέτο στο 15ο λεπτό και το διπλασίασε ο Αντερέγκεν τρία λεπτά αργότερα.

Μετά την ανάπαυλα, οι γηπεδούχοι με νέα πρόσωπα στο αρχικό σχήμα, ανέβασαν την απόδοση τους και πίεσαν με στόχο την ανατροπή. Ο Κόρμπου έδωσε ελπίδες στην ομάδα μειώνοντας σε 2-1 στο 54ο λεπτό.

Ωστόσο, το σύνολο του Μπαντία δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και αύξησε το δείκτη του σκορ, με τον Αργεντίνο επιθετικό να καταγράφει το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στο 70ο λεπτό και να βάζει... ταφόπλακα στην αναμέτρηση.

Έτσι η προσφυγική ομάδα έφτασε τους τρεις βαθμούς και αναρριχήθηκε στην 9η θέση, ενώ οι περσινοί πρωταθλητές παρέμειναν στους μηδέν βαθμούς και στην προτελευταία θέση, έχοντας ματς λιγότερο.

Στην επόμενη (3η) αγωνιστική, που θα πραγματοποιηθεί μετά τη διακοπή, ελέω των εθνικών ομάδων, ο ΑΠΟΕΛ φιλοξενείται στο «Αμμόχωστος» από την Καρμιώτισσα και ο Εθνικός υποδέχεται στο Δασάκι τη Νέα Σαλαμίνα. Οι ημερομηνίες θα ανακοινωθούν σε μεταγενέστερο στάδιο από την ΚΟΠ.

Ο Εθνικός άνοιξε το σκορ στο 14ο λεπτό, με τον Μπονέτο να βγαίνει στην κόντρα και να «κρεμάει» τον Μπέλετς, δίνοντας προβάδισμα στην ομάδα του. Τέσσερα λεπτό αργότερα, η προσφυγική ομάδα έκανε το 2-0, με τον Αντερέγκεν να αποφεύγει τον προσωπικό του αντίπαλο και με πλασέ να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα.

Ο ΑΠΟΕΛ απείλησε για πρώτη φορά στο 30ο λεπτό, με τον Δώνη να κάνει ωραία κάθετη με αποδέκτη τον Αμπάνια, που έκανε το σουτ έξω από την περιοχή, αλλά ο Φλόρες έπεσε σωστά και μπλόκαρε. Μεγάλη ευκαιρία για τους «γαλαζοκίτρινους» στο 35ο λεπτό, με τον Αμπάνια μέσα στη περιοχή να κάνει το σουτ και τον Ντε Ιριόντο να διώχνει πάνω στην γραμμή.

Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν ένα λεπτό αργότερα, με τον Ιωάννου να σεντράρει και τον Οφόρι να κάνει το γυριστό σουτ. Έδιωξε σωτήρια ο αντίπαλος τερματοφύλακας. Το σύνολο του Ντομίνγκες «άγγιξε» το γκολ στο 50ο λεπτό, με τον Αμπάνια να κάνει το... ψαλιδάκι, στέλνοντας την μπάλα δίπλα από την αντίπαλη εστία.

Η ομάδα της Λευκωσία μείωσε το σκορ στο 54ο λεπτό, με τον Μαρκίνιος να δίνει στον Κόρμπου, που με δυνατό σουτ νίκησε τον Φλόρες. Νέα ευκαιρία για τους γηπεδούχους στο 65ο λεπτό, με τον Δώνη να κάνει την σέντρα και τον Ντράζιτς να παίρνει την κεφαλιά, λίγο έξω η μπάλα.

Ο Εθνικός έκανε το 3-1 στο 70ο λεπτό, με τον Αντερέγκεν να βγαίνει στην κόντρα, να μπαίνει στην περιοχή και να νικάει τον Μπέλετς με σουτ. Ο ΑΠΟΕΛ σημείωσε κι άλλη τελική στο 90ο λεπτό, με τον Δώνη να κάνει το σουτ και τον Φλόρες να αποκρούει.

ΑΠΟΕΛ (Ζοσέ Ντομίνγκες): Μπέλετς, Κιντίγια (Πολυκάρπου 73'), Nτβάλι (Πέτροβιτς 46'), Σιπριάνο, Σατσιάς, Κοσταντίνοφ (Ελ Αραμπί 77'), Αμπάνια, Μάγερ (Κόρμπου 46'), Μαρκίνιος (Μπα 59'), Δώνης, Ντράζιτς

Εθνικός (Νταβίντ Μπαντία): Φλόρες, Μπάχανακ, Παναγιώτου, Στυλιανού, Οφόρι, Ιωάννου (Γκονζάλεζ 82'), Ντε Ιριόντο, Λίπσκι, Αντερέγκεν (Μιλιντσεάνου 90+5'), Μπονέτο, Ντε Αλμέιδα (Πεχλιβάνης 62')

Δ

Ζοσέ Ντομίνγκες (ΑΠΟΕΛ): «Θα ήθελα να απολογηθώ στον κόσμο μας για την σημερινή εμφάνιση. Δεν το αξίζουν γιατί ήταν δίπλα μας από το πρώτο μέχρι και το τελευταίο λεπτό. Ήταν ντροπιαστική η εικόνα που είχαμε.

Έχουμε αρκετή δουλειά να κάνουμε, ιδιαίτερα στην φυσική κατάσταση. Ακόμα και οι παίκτες που μπήκαν σαν αλλαγή άντεχαν για 20-30 λεπτά. Αυτά θα έχουμε να αντιμετωπίσουμε το επόμενο διάστημα με τα συνεχόμενα παιχνίδια και θα πρέπει να το αντιμετωπίσουμε.

Είχαμε επίσης τους τραυματισμούς των Τσεπάκ και Σούσιτς, παίκτες που έπαιξαν 120 λεπτά. Δεν είναι εύκολο, ούτε είναι δικαιολογία.Η ομάδα δεν δείχνει να είναι σε θέση να ανταγωνιστεί. Είναι σαν κάποιος να  κρατούσε τους παίκτες και δεν μπορούσαν να αποδώσουν.

Όταν ένας παίκτης δεν είναι έτοιμος, επηρεάζει το πλάνο και δεν μπορεί να αγωνιστεί όπως θέλουμε.Αυτό που είδαμε σήμερα δεν ηταν μια φυσιολογική εμφάνιση. Αυτό που οφείλουμε στον κόσμο είναι να παρουσιάσουμε μια πολύ καλύτερη εκδοχή του ΑΠΟΕΛ».

Για τις στατικές φάσεις: «Όταν το δουλεύεις στις προπονήσεις και ειδικά στην προετοιμασία είναι σημαντικό. Είναι προφανές ότι η ομάδα δούλεψε με διαφορετικό τρόπο. Θέλουμε να αλλάξουμε την μεθοδολογία και τον τρόπο που η ομάδα αμύνεται ή επιτίθεται. Όταν αναλαμβάνεις μια ομάδα ενώ έχει ήδη ολοκληρωθεί η προετοιμασία, το μόνο που πρέπει να κάνεις είναι αποκατάσταση. Δεν μπορείς να δουλέψεις σε όλες τις παραμέτρους μέσα στα παιχνίδια και είναι σημαντική τώρα η διακοπή. Είναι μια διαδικασία να βελτιώσεις τα πράγματα στις στατικές φάσεις, είτε στην άμυνα είτε στην επίθεση και χρειάζεται χρόνο. Το ρόστερ είναι καλό και έχουμε περισσότερες επιλογές σε σχέση με την περσινή χρόνια».

Για το πόσο χρόνο χρειάζεται, ώστε να φτάσει η ομάδα στο σημείο που θέλει ο ίδιος: «Δεν υπάρχει χρόνος για χάσιμο, θα δώσουμε τον καλύτερο μας εαυτό. Άλλες ομάδες είναι ήδη σε αυτό το σημείο. Θα δουλέψουμε και στην άμυνα και στην επίθεση. Είμαστε αναγκασμένοι να δουλέψουμε, είπα στους παίκτες ότι είμαστε πίσω. Θα πρέπει να κερδίζουμε τα παιχνίδια και να μην χάνουμε βαθμούς. Δεν θα είμαστε σίγουρα στο επίπεδο που θέλω στο επόμενο παιχνίδι, αλλά θα πρέπει να είμαστε βελτιωμένοι».

Νταβίντ Μπαντία (Εθνικός Άχνας): «Είμαι πολύ ευχαριστημένος από το αποτέλεσμα και την προσπάθεια των παικτών μας. Παίξαμε όπως έπρεπε απέναντι σε μια πολύ μεγάλη ομάδα. Προσαρμοστήκαμε καλά στο παιχνίδι και εκμεταλλευτήκαμε τις ευκαιρίες μας. Θα πάμε βήμα βήμα. Θα απολαύσουμε αυτή τη βδομάδα τη μεγάλη νίκη. Από την επόμενη βδομάδα θα προετοιμαζόμαστε. Μπορούμε να παίξουμε καλό ποδόσφαιρο και να δουλεύουμε σκληρά για το αποτέλεσμα».