Αποκαλυπτήρια με νίκη για τον ΑΠΟΕΛ

Πέμπτη, 28/6/2018 - 20:47

Στο τελευταίο φιλικό επί Πολωνικού εδάφους ο ΑΠΟΕΛ επικράτησε 2-1 της Μακάμπι Τελ Αβίβ χάρη στα γκολ του Ιωάννου στο 10ο λεπτό και του Σόουζα στο 87ο λεπτό και έτσι ολοκλήρωσε τα φιλικά του στο βασικό στάδιο της προετοιμασίας. Ο Μπαλταζάρ παρά το κακό σε ρυθμό παιχνίδι έβγαλε αρκετά συμπεράσματα για τη συνέχεια της προετοιμασίας.

Στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης ο ρυθμός του αγώνα ήταν αρκετά αργός παρά το γρήγορο γκολ του ΑΠΟΕΛ με τον Ιωάννου στο 10ο λεπτό. Οι φάσεις απέναντι από τις δύο εστίες ήταν ελάχιστες. Ο ΑΠΟΕΛ παρά την κατοχή της μπάλας αδυνατούσε να βρει την προϋπόθεση για γκολ. Οι πρωταθλητές φάνηκαν να ψάχνουν ακόμη τα πατήματα τους ενόψει της πρώτης τους Ευρωπαϊκής υποχρέωσης. Ο Μπαλταζάρ ξεκίνησε το παιχνίδι με σχηματισμό 4-2-3-1 καταστρώνοντας τα σχέδια του ενόψει Σούντουβα. Το ημίχρονο τελείωσε 1-0 για τον ΑΠΟΕΛ με πολύ κακό ρυθμό στο παιχνίδι.

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με αρκετές αλλαγές για τους «πορτοκαλί» . Στο 55ο λεπτό της αναμέτρησης ο Νικόλας Ιωάννου βρέθηκε απέναντι από τον τερματοφύλακα της Μακάμπι αλλά δεν κατάφερε να βρει στόχο με την μπάλα να φεύγει λίγο έξω. Δύο λεπτά αργότερα η Μακάμπι Τελ Αβίβ κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα με τον Ρικάν. Στο 73ο λεπτό και πάλι ο Ιωάννου έχασε καλή ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ. Ο νεαρός αμυντικός μετά από εκτέλεση φάουλ του Ορ έπιασε την κεφαλιά με την μπάλα να καταλήγει και πάλι λίγο έξω. Με την συμπλήρωση των 80 λεπτών στην αναμέτρηση ο ΑΠΟΕΛ είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού με τους Ισραηλινούς να αρκούνται σε παθητικό ρόλο. Το νικητήριο γκολ για τους «πορτοκαλί» ήρθε με τον Σόουζα μετά από κεφαλιά εντός της μικρής περιοχής της Μακάμπι Τελ Αβίβ.