Αργεντινή - Ισλανδία 1-1

Σάββατο, 16/6/2018 - 17:55

Η πρώτη μεγάλη έκπληξη στο Μουντιάλ σημειώθηκε το απόγευμα του Σαββάτου στο Spartak Stadium, με την Αργεντινή να μένει στο 1-1 με την σκληροτράχηλη Ισλανδία, σε ένα ματς που ο Μέσι έχασε πέναλτι. Ο Αγουέρο το γκολ για την Αργεντινή, ο Φινμπόκασον το αντίστοιχο για την Ισλανδία, που έδωσε συνέχεια στις εξαιρετικές εμφανίσεις του περασμένου Euro.

Στο 4ο μόλις λεπτό η Αργεντινή απείλησε με την κεφαλιά του Οταμέντι, ενώ στο 7’ μετά από εκτέλεση φάουλ του Μέσι, ο Ταλιάφικο πήρε τη γυριστή κεφαλιά κι έστειλε την μπάλα μόλις έξω. Στο 9’ μετά από κόντρες οι Ισλανδοί έχασαν φοβερή ευκαιρία με τον Μπιάρνασον να πλασάρει άουτ από ιδανικό σημείο, ενώ στο 17’ ο Χάλντορσον είπε όχι σε σουτ του Μέσι. Και δύο λεπτά μετά, ο Ρόχο πέρασε κάθετα στον Αγουέρο κι εκείνος έκανε πανέμορφο γύρισμα στην περιοχή και με σουτ έγραψε το 1-0.

Οι Ισλανδοί δεν το έβαλαν κάτω και στο 23’ μετά από κακό διώξιμο του Καμπαγιέρο σε σέντρα, ο Φινμπόγκασον με σουτ μέσα από την περιοχή έφερε στα ίσα το σκορ. Στο 42’ μετά από σέντρα από δεξιά η μπάλα βρήκε σε χέρι αμυντικού της Ισλανδία πάνω στο πέσιμο με τον ρέφερι να μη δίνει κάτι, ενώ στο 45’ ο Γκίλφι  Σίγκουρντσον έκανε όμορφη ενέργεια και πλασέ μέσα από την περιοχή με τον Καμπαγιέρο να πέφτει και να διώχνει. Και στο 45+1’ και πάλι ο Σίγκουρντσον με όμορφο σουτ έστειλε λίγο άουτ την μπάλα ενώ ο Μέσι σε όλο το πρώτο μέρος ήταν άφαντος.

Παρόμοιο σκηνικό και στην επανάληψη αλλά στο 62’ η Αργεντινή κέρδισε πέναλτι (σπρώξιμο του Μάγκουσον στον Μέσα) και είχε την ευκαιρία να πάρει και πάλι κεφάλι στο σκορ. Όμως ο Μέσι νικήθηκε από τον Χάλντορσον που κράτησε το 1-1. Έτσι οι Ισλανδοί οχυρώθηκαν ακόμη περισσότερο στην άμυνα, ενώ στο 77’ δεν δόθηκε πέναλτι στην Αργεντινή για ανατροπή στον Παβόν.

Στο 81’ ο Μέσι έκανε όμορφο σουτ εκτός περιοχής αλλά αστόχησε για λίγο ενώ στο 87’ ο Χάλντορσον πραγματοποίησε μεγάλη επέμβαση σε σουτ του Παβόν από αριστερά. Ο Μέσι προσπάθησε να εξιλεωθεί και στο 90+3’ έκανε πανέμορφη προσπάθεια και σουτ το οποίο όμως πέρασε λίγο εξω ενώ στο 90+5' κέρδισε φάουλ σε καλό σημείο αλλά εκτέλσε άσχημα.

ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ (Σαμπάολι): Καμπαγιέρο, Σάλβιο, Οταμέντι, Ρόχο, Ταλιάφικο, Μασεράνο, Μπίλια (54’ Μπανέγα), Ντι Μαρία (75’ Παβόν), Μέσα (84’ Ιγκουαΐν), Αγουέρο, Μέσι

ΙΣΛΑΝΔΙΑ (Χάλγκριμσον): Χάλντορσον, Σέβαρσον, Ρ.Σίγκουρντσον, Άρνασον, Γκούντμουντσον (63’ Γκίσλασον), Γκούναρσον (76’ Σκούλασον), Μάγκνουσον, Γκ.Σίγκουρντσον, Μπιάρνασον, Χάλφρεντσον, Φινμπόγκασον (89’ Σιγκούρνταρσον)

language: "el", theme: "betradardark",});