''Αυτοκράτορας'' των ντέρμπι ο ΑΠΟΕΛ (ΒΙΝΤΕΟ)

Κυριακή, 4/3/2018 - 17:09

O ΑΠΟΕΛ για ακόμα ένα ντέρμπι με την Ομόνοια έφυγε νικητής από το γήπεδο. Τα γκολ των Σόουζα στο 62' και Ντελατόρε στις καθυστερήσεις έδωσαν την νίκη στην ομάδα του Γιώργου Δώνη, που πέρασε ξανά στην κορυφή.

Το ντέρμπι δεν διεκδίκησε δάφνες ποιότητας,ειδικά το πρώτο ημίχρονο θα ξεχαστεί πολύ γρήγορα, καθώς κυριάρχησε η δύναμη. Πολλά φάουλ, καθόλου ρυθμός, ελάχιστες φάσεις,κίτρινες κάρτες. Η μοναδική φάση ήταν το δοκάρι του Ποτέ.

Στην επανάληψη, ο ΑΠΟΕΛ, που ζητούσε περισσότερο το γκολ, με την Ομόνοια κυρίως να αμύνεται, βρήκε δίχτυα από στημένη μπάλα μετά το κόρνερ του Ζαχίντ και την κεφαλιά του Σόουζα.

Η Ομόνοια μετά το τέρμα που δέχθηκε άφησε την άμυνα κατά μέρος, βγήκε μπροστά και κυνήγησε την ισοφάριση, που θα μπορούσε να την κάνει πράξη στο 68' με την κοντινή κεφαλιά του Ντάρμπισαιρ, να περνά πάνω από τα δοκάρια του Πέρεθ. Το παιχνίδι είχει ανοίξει, ο ΑΠΟΕΛ έβρισκε ανοιχτό γήπεδο και χτυπούσε στην κόντρα. Σε μια από αυτές τις περιπτώσεις πέτυχε το δεύτερο γκολ με το Ντελατόρε στις καθυστερήσεις και σφράγισε το τρίποντο.

Μελανό σημείο το ποτήρι με αναψυκτικό που δέχθηκε στο πρόσωπο ο Γιώργος Δώνης κατά την διάρκεια των πανηγυρισμών για το 0-2.

Δείτε εδώ την εξέλιξη του ματς όπως μεταδόθηκε από ζωντανά από τον alphanews.live.