B' Κατηγορία: Νίκες για Δόξα και Πέγεια

Παρασκευή, 27/9/2024 - 21:45
ΜΠΑΛΑ/ΜΠΑΛΕΣ

Με δύο αναμετρήσεις άνοιξε σήμερα η αυλαία της 3ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος Β' Κατηγορίας.

Στο Μακάρειο Στάδιο η Δόξα Κατωκοπιάς επικράτησε της ΜΕΑΠ με 1-0 και πανηγύρισε την πρώτη της φετινή νίκη. Το γκολ που καθόρισε το αποτέλεσμα πέτυχε στο 35ο λεπτό ο Φερέϊρα με πέναλτι. Αυτό ήταν και το πρώτο γκολ που πέτυχε η Δόξα στο φετινό Πρωτάθλημα.

Στην Πέγεια η τοπική ομάδα αντιμετώπισε τον Ακρίτα Χλώρακας στο γειτονικό ντέρμπι της αγωνιστικής. Η Πέγεια άνοιξε το σκορ στο 23ο λεπτό με τον Ρέϊς Ντα Σίλβα και στο 45+3 έμεινε με δέκα ποδοσφαιριστές λόγω αποβολής του Μέντες με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Στο 76ο λεπτό ο Ακρίτας ισοφάρισε με τον Ντον Ρέϊς και στο 81ο λεπτό ο Αγγελόπουλος έδωσε ξανά προβάδισμα στην Πέγεια. Στο 89ο λεπτό ο Ονιέκα διαμόρφωσε 3-1. Η Πέγεια, ο Ακρίτας με το Διγενή Ακρίτα Μόρφου βρίσκονται στην κορυφή με έξι βαθμούς.