«Βάφτηκε γαλαζιοκίτρινο» το ντέρμπι των αιωνίων (BINTEO)

Τετάρτη, 31/10/2018 - 20:51

Ο ΑΠΟΕΛ ήταν ο νικητής του ντέρμπι αιωνίων για την εξ αναβολής δεύτερη αγωνιστική του παγκυπρίου πρωταθλήματος με σκορ 2-0 χάρη στα γκολ των Νατέλ και Τάμαρι. Ο ΑΠΟΕΛ ήταν καλύτερος στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και δίκαια πήρε το πολύτιμο τρίποντο. Αυτή είναι η 12η συνεχόμενη νίκη για τους πρωταθλητές απέναντι στην Ομόνοια. Από την άλλη οι «πράσινοι» δέχονται την 5η συνεχόμενη ήττα στο πρωτάθλημα και τα πράγματα φαίνεται να δυσκολεύουν αρκετά για την επίτευξη των φετινών στόχων.

Το φιλμ της αναμέτρησης

Α’ Ημίχρονο

Tαχύτατη αντεπίθεση από τον ΑΠΟΕΛ με τον Τάμαρι στο 11ο λεοτό. Ο Γκαφούρ πάει δυνατά πάνω του και απομακρύνει σε κόρνερ. Ο ποδοσφαιριστής του ΑΠΟΕΛ βρέθηκε στο έδαφος ζητώντας πέναλτι όμως ο διαιτητής της αναμέτρησης σωστά υπόδειξε το κόρνερ καθώς δεν υπήρχε παράβαση.

Σουτ από τον Ρέζα από τα αριστερά με την μπάλα να καταλήγει λίγο έξω από το δοκάρι του Μεχίας στο 16ο λεπτό.

Δύο λεπτά πριν την συμπλήρωση του πρώτου μισάωρου στην αναμέτρηση ο Νατέλ έπιασε το σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής με την μπάλα να καταλήγει στην αγκαλιά του Μεχίας.

Το γκολ ήρθε τελικά για τον ΑΠΟΕΛ στο 32ο λεπτό όταν ο Νατέλ έκανε το σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής  καταφέρνοντας να νικήσει τον Μεχίας βάζοντας τον ΑΠΟΕΛ σε θέση οδηγού.

Β’ Ημίχρονο

Πολύ καλά μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο ο ΑΠΟΕΛ κλείνοντας την Ομόνοια στα δικά της καρέ.

Η επιθετική όρεξη του ΑΠΟΕΛ εν τέλει επιβραβεύτηκε  στο 56ο λεπτό όταν ο Τάμαρι με τρομερό διαγώνιο σουτ νίκησε τον Μεχίας διπλασιάζοντας τα τέρματα της ομάδας του.

Μετά το δεύτερο γκολ των πρωταθλητών η Ομόνοια φάνηκε να μην μπορεί να αντιδράσει καθώς δεν είχε τις επιθετικές λύσεις στο παιχνίδι της.

Στο 80ο λεπτό η Ομόνοια έχασε την πρώτη της μεγάλη ευκαιρία στην αναμέτρηση όταν ο Χριστοφή έπιασε το σουτ από το ύψος του πέναλτι με τον Ρόμο να κάνει εντυπωσιακή απόκρουση για να στείλει την μπάλα σε κόρνερ.

Η Ομόνοια στα τελευταία στάδια της αναμέτρησης προσπάθησε να ξαναμπεί στην αναμέτρηση ρισκάροντας αρκετά και αφήνοντας αρκετούς χώρους στα μετόπισθεν.

Στο 85ο λεπτό ο Ενρίκες βρέθηκε στην περιοχή των αντιπάλων και έκανε την κεφαλιά όμως ο Ρόμο δεν είχε κανένα πρόβλημα στο να μαζέψει την μπάλα.

ΑΠΟΕΛ (Πάολο Τραμετσάνι): Ρόμο, Βούρος, Μερκής, Καρλάο, Κάζου, Τάαμαρι (Αλωνεύτης 86'), Σόουζα, Μοράις, Νατέλ (Εφραίμ 76'), Ζαχίντ, Ρέζα (Ντελατόρε 61’).

Ομόνοια (Άνχελ Γκόμεθ): Μεχίας, Κούσουλος, Βύντρα, Γκαφούρ (Πρέτσε 46’), Λόπεθ, Ραμίρες, Ενρίκες, Σοάρες (Κατελάρης 46’), Χριστοφή, Ντάρμπισαϊαρ.

Δηλώσεις

Πάολο Τραμεζάνι (ΑΠΟΕΛ): «Είμαι πολύ χαρούμενος σήμερα γιατί χθες είχαμε μια πολύ καλή μέρα. Μιλήσαμε με τη διοίκηση και τους παίκτες στο προπονητικό κέντρο. Είχαμε επίσης και την επίσκεψη από τους οπαδούς μας οι οποίοι μας έδωσαν τη στήριξη τους. Είμαι περήφανος που δουλεύω σε αυτή την ομάδα γιατί είμαστε μια οικογένεια. Για να πετύχουμε τον στόχο μας πρέπει να είμαστε οικογένεια. Οι τρεις πόντοι που πήραμε σήμερα είναι σημαντικοί. Όμως το πιο σημαντικό παιχνίδι πλέον είναι το επόμενο. Πρέπει να δουλεύουμε σκληρά κάθε μέρα. Αν θέλουμε να ωριμάσουμε σαν ομάδα πρέπει να συνεχίσουμε να δουλεύουμε. Αυτό θα κάνουμε.

Στο πρώτο παιχνίδι ψάξαμε να βρούμε ισορροπία. Το δεύτερο παιχνίδι δεν ήταν εύκολο. Είχαμε 20 άσχημα λεπτά. Σήμερα όμως είχαμε 90 λεπτά που η συμπεριφορά της ομάδα; Ήταν καλή όμως πρέπει να βελτιωθούμε και έχουμε περιθώρια να βελτιωθούμε».

Άνχελ Γκόμεθ (Ομόνοια): Το παιχνίδι σήμερα ήταν όπως το περιμέναμε. Ξέραμε ότι παίζαμε με μια πολύ δύσκολη ομάδα που έχει πολύ καλούς παίκτες. Το ΑΠΟΕΛ έχει ανεβεί και έχει την κατοχή. Προσπαθήσαμε να κλείσουμε τους χώρους και να περιορίσουμε το ΑΠΟΕΛ. Ελέγχαμε το παιχνίδι και θέλαμε να βγούμε γρήγορα στην αντεπίθεση με τον Ραμίρεζ και τον Ματ, αλλά όπως και στα υπόλοιπα παιχνίδια μας έλειψε η τελική. Θέλω να ξαναδώ το παιχνίδι, όμως έχω την εντύπωση πως στο πρώτο λάθος δεχτήκαμε το γκολ. Στο β’ μέρος είχαμε τον τραυματισμό του Γκαφούρ και χάσαμε μια καλή ευκαιρία.  Ένα από τα πιο σοβαρά προβλήματα είναι η φυσική κατάσταση που υστερούμε, αλλά και σε θέμα νοοτροπίας και ήταν δύσκολο να αντιδράσουμε. Ξέρω ότι η κατάσταση ήταν δύσκολη, καταλαβαίνω τους φιλάθλους μας που έχουν ερωτηματικά για την ομάδα όμως πιστεύω 100% ότι η ομάδα θα τερματίσει στα ψηλά στρώματα και το λέω τώρα μετά από ένα σερί με ήττες.

Το πρώτο γκολ το δεχθήκαμε από δικό μας λάθος, από αδράνεια. Το δεύτερο προήλθε από κόρνερ. Αυτό που εννοούσα είναι σταματήσουμε το ένα εναντίον ενός. Πιστεύω πως το έχουμε καταφέρει.

Είναι η νοοτροπία που θέλω να περάσω, πως θα κερδίζουμε κάθε παιχνίδι. Δεν πιστεύω πως η Ομόνοια παίζει σαν μικρή ομάδα. Γνωρίζω πως είναι μεγάλη η ομάδα.

Το έχω πει ξανά, είναι δική μου η ευθύνη. Εγώ επέλεξα την ομάδα και δεν έχω αμφιβολία για την ομάδα. Θα το αποδείξουμε στη συνέχεια.

Είμαστε ακόμα στην αρχή. Υπάρχει μεγάλη σεζόν, συμφωνώ πως δεν πρέπει να χάσουμε άλλα παιχνίδια. Δεν πρέπει όμως να κάνουμε τα ίδια λάθη με αλλαγές προπονητών κτλπ. Θα πρέπει να γίνουν εσωτερικές αλλαγές.

Αυτή ήταν απόφαση που πάρθηκε με αποφασιστικότητα. Θέλαμε να κάνουμε την σωστή επιλογή και ο στόχος ήταν να προσληφθεί κάποιος που μπορεί να μείνει για 2-3 χρόνια. Τον χρειαζόμαστε για αν κάνουμε τα πράγματα καλύτερα».

Ν. Πετεβίνος (ΑΠΟΕΛ): «Αυτό που θέλαμε να δούμε ήταν το αποτέλεσμα το οποίο πήραμε και ταυτόχρονα να δούμε την ομάδα να κάνει ένα βήμα προς τα μπροστά. Έχουμε πάρα πολλά ακόμη να κάνουμε για να μπορέσουμε να δούμε τον ΑΠΟΕΛ εκεί που θέλουμε να τον δούμε. Ήταν ένα παιχνίδι το οποίο θεωρώ ότι επιβληθήκαμε πλήρως του αντιπάλου. Στο τελευταίο 20λεπτο ρίξαμε ταχύτητα. Πρέπει να δουλέψουμε στη συνέχεια για να μπορέσουμε να παρουσιάσουμε ένα καλύτερο πρόσωπο».

Τις τελευταίες δυο βδομάδες ακούσαμε πάρα πολλά για τους τρεις χαφ. Δεν βρέθηκε ένας άνθρωπος να ρωτήσει τον προπονητή. Θα πρέπει να έχουμε πάντα στο μυαλό μας το πιο απλό. Είναι και ποιοι παίκτες είναι διαθέσιμοι. Ο Ζαχίντ σήμερα έκανε το καλύτερο του παιχνίδι, δυσκολευόταν στα προηγούμενα. Βλέπουμε πλέον ότι έχουμε περισσότερους παίκτες και αυτό είναι σημαντικό».

Νατέλ (ΑΠΟΕΛ): «Δουλέψαμε σαν μια ομάδα και καταφέραμε να πάρουμε το αποτέλεσμα. Εμείς θα συνεχίσουμε να δουλεύουμε με ταπεινότητα έτσι ώστε να μπορέσουμε να πάμε για τους επόμενους τρεις βαθμούς».

Ευχαριστώ τον Θεό που μου επέτρεψε να παίξω και να σκοράρω. Ευχαριστώ και τους συμπαίκτες μου που με βοήθησαν. Θα συνεχίσω να δουλεύω με ταπεινοφροσύνη για να μπορέσω και στη συνέχεια να βοηθήσω την ομάδα μου».

Α. Δημητρίου (Ομόνοια): «Συγχαρητήρια στο ΑΠΟΕΛ για τη νίκη του που ήταν δίκαιη. Τις προηγούμενες μέρες έγινε μια αξιολόγηση των θεμάτων που κρατούν πίσω την ομάδα. Από αύριο ξεκινούμε τη δουλειά για να βελτιωθούμε. Δυστυχώς στην ομάδα κάποια πράγματα δεν δουλεύουν σωστά. Είμαστε απογοητευμένοι από το αποτέλεσμα. Υπομονή για τον νέο μας προπονητή και όταν προκύψουν εξελίξεις θα τις ανακοινώσουμε».