«Βασίλισσα» στη θέση της «Βασίλισσας» η Ατλέτικο Μαδρίτης

Πέμπτη, 16/8/2018 - 00:31

Η Ατλέτικο Μαδρίτης ανέβηκε στην κορυφή της Ευρώπης καθώς επικράτησε της Ρεάλ Μαδρίτης με 4-2 σε ένα παιχνίδι που κρίθηκε στην παράταση. Πρωταγωνιστής για την ομάδα του Σιμεόνε ήταν ο Ντιέγκο Κόστα ο οποίος βρήκε το δρόμο προς τα δίκτυα δύο φορές. Μάλιστα το πρώτο γκολ ήρθε στα 49 δευτερόλεπτα της αναμέτρησης και είναι το πιο γρήγορο που έχει επιτευχθεί ποτέ στο θεσμό.

Η εικόνα του παιχνιδιού ήταν αρκετά καλή καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης αν αναλογιστεί κανείς τη χρονική περίοδο που βρισκόμαστε και την ετοιμότητα των ομάδων. Στα αξιοσημείωτα είναι ότι η Ατλέτικο επικρατεί για πρώτη φορά σε τελικό Ευρωπαϊκής διοργάνωσης απέναντι στην Ρεάλ. Αυτή ήταν η πρώτη ήττα για τους «μερένχες» σε Ευρωπαϊκό τελικό μετά το 2000.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο για την Ατλέτικο καθώς μόλις στο πρώτο λεπτό ο Κόστα βρήκε δίκτυα βάζοντας έτσι την ομάδα του με το «καλημέρα» μπροστά στο σκορ. Η απάντηση της Ρεάλ ήρθε 27 λεπτά αργότερα με τον Καρίμ Μπενζεμά να κάνει το 1-1 για την ομάδα του, αποτέλεσμα με το οποίο οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ατλέτικο έμεινε πίσω στο σκορ στο 63ο λεπτό όταν ο Σέρχιο Ράμος εκτέλεσε σωστά το πέναλτι που κέρδισε η ομάδα του. Οι «ροχιμπλάνκος» κατάφεραν να ισοφαρίσουν 11 λεπτά πριν την ολοκλήρωση του ενενηντάλεπτου και πάλι με τον Ντιέγκο Κόστα. Έτσι, το παιχνίδι οδηγήθηκε στην ημίωρη παράταση.

Εκεί, ανέλαβαν δράση ο Σαούλ με τον Κόκε. Αρχικά, ο Σαούλ με ένα εντυπωσιακό βολέ μέσα από την μεγάλη περιοχή στο 99ο λεπτό της αναμέτρησης έκανε το 3-2 για την ομάδα του με τον Κόκε να ανοίγει κι άλλο τη διαφορά ένα λεπτό πριν την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου.