Βέλγιο - Ιαπωνία 3-2 (ΒΙΝΤΕΟ)

Δευτέρα, 2/7/2018 - 22:54

Το Βέλγιο με επική ανατροπή στο 94΄ (ουσιαστικά στην τελευταία φάση) επικράτησε με 3-2 της αξιόμαχης Ιαπωνίας με γκολ του Σαντλί.

Οι Ασιάτες με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου αιφνιδίασε το Βέλγιο και κατάφερε με τους Χαρακούτσι στο 48΄ και Ινούι στο 53΄ να προηγηθεί με 2-0. Το Βέλγιο όπως ήταν αναμενόμενο αντέδρασε και μέσα σε τέσσερα λεπτά με δυο κεφαλιές έφερε το παιχνίδι στα ίσα, αρχικά με τον Βερντόνχεν στο 70΄ και ακολούθως με τον Φελαϊνί στο 74΄.

Το Βέλγιο θα αντιμετωπίσει την ερχόμενη Παρασκευή (21:00) την Βραζιλία η οποία επικράτησε του Μεξικό το απόγευμα (2/7) με 2-0.

Δείτε τα μέχρι στιγμής ζευγάρια

Α΄ ημίχρονο:

Στο 1ο μόλις λεπτό, ο Καγκάβα βρήκε χώρο έξω από την περιοχή κι έκανε το σουτ με την μπάλα να περνά λίγο έξω, ενώ στο 25΄ο Μέρτενς σέντραρε από δεξιά, αλλά εξ επαφής ο Λουκάκου δεν βρήκε σωστά την μπάλα κι έχασε μεγάλη ευκαιρία.

Η Ιαπωνία θα απειλήσει στο 44’ ο Ναγκατόμο έκανε τη σέντρα από αριστερά, ο Οσάκο βρήκε λίγο και ο Κουρτουά έχασε την μπάλα κάτω από τα πόδια του αλλά την πρόλαβε πριν περάσει τη γραμμή.

Β΄ ημίχρονο:

Οι Ασιάτες έκαναν ονειρικό ξεκίνημα στο δεύτερο ημίχρονο αφού άνοιξαν το σκορ στο 48΄ με τον Χαραγκούτσι. Ο Σιμπασάκι έκανε την κάθετη, ο Βερτόνχεν δεν πρόλαβε και ο Χαραγκούτσι από δεξιά έκανε το διαγώνιο σουτ κι έγραψε το 0-1 .

Με τη σέντρα οι Βέλγοι άλλαξαν γρήγορα, ο Αζάρ έπιασε με τη μία το σουτ από το πέναλτι αλλά η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι της Ιαπωνίας αλλά στο 53’ ο Ινούι βρήκε λίγο χώρο έξω από την περιοχή και με πανέμορφο σουτ έκανε το 0-2.

Στο  63’  ο Μενιέ έβγαλε όμορφη σέντρα από δεξιά, ο Λουκάκου πήρε μόνος του την κεφαλιά αλλά αστόχησε, ενώ στο 65’  ο Σακάι έκανε το γύρισμα από δεξιά, ο Κουρτουά έδιωξε με τα πόδια και στη συνέχεια ο Οσάκο από δύσκολη θέση, πλάσαρε άουτ.

Στο 69’ ο Μενιέ σέντραρε ξανά από δεξιά, ο Λουκάκου έβαλε την προβολή αλλά ο Γιοσίντα τον πρόλαβε σωτήρια και  στο 70’ μετά από φάση διαρκείας στα καρέ της Ιαπωνίας ο Βερτόνχεν από αριστερά προσπάθησε με κεφαλιά να γεμίσει αλλά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και μείωσε για το 1-2. και στο 74’ ο Αζάρ από αριστερά έκανε την κίνηση και τη σέντρα και ο Φελαϊνι με κεφαλιά έφερε στα ίσα το σκορ.

Στο 84’ ο Χόντα βρέθηκε σε θέση βολής αλλά ο Κομπανί με σωτήριο τάκλιν τον πρόλαβε, ενώ στο 86’ ο Μενιέ σέντραρε από δεξιά και ο Σαντλί πήρε την κεφαλιά με τον Καβασίμα να λέει όχι. Η μπάλα στρώθηκε ξανά στον Σαντλί που γέμισα ξανά και ο Λουκάκου πήρε νέα κεφαλιά αλλά ο Ιάπωνας κίπερ έδιωξε ξανά. Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Βερτόνχεν έπιασε μακρινό σουτ αλλά ο Καβασίμα του είπε όχι, όπως έκανε και ο Κουρτουά στο 90+1’ σε λάθος γύρισμα του Βίτσελ.

Και στο 90+4’ ο Χόντα εκτέλεσε όμορφα ένα μακρινό φάουλ και ο Κουρτουά έπεσε και έδιωξε δύσκολα και από το κόρνερ ο Κουρτουά γέμισε στον Ντε Μπρόινε, εκείνος άνοιξε δεξιά στον Μενιέ κι εκείνος με τη μία σέντραρα από δεξιά,  ο Λουκάκου άφησε και ο Σαντλί με πλασέ πέτυχε το 3-2

ΒΕΛΓΙΟ (Μαρτίνεθ): Κουρτουά, Βερτόνχεν, Μενιέ, Αλντερβάιρελντ, Κομπανί, Βίτσελ, Καρασκό (65’ Φελαϊνί), Ντε Μπρόινε, Αζάρ, Λουκάκου, Μέρτενς (65’ Σαντλί)

ΙΑΠΩΝΙΑ (Νισίνο): Καβασίμα, Ναγκατόμο, Σότζι, Γιοσίντα, Σακάι, Σιμπασάκι (81’ Χόντα), Χαραγκούτσι (81’ Χόντα), Καγκάβα, Ινούι, Χασέμπε, Οσάκο