Βρήκε τον εαυτό της μετά από καιρό η Μπάγερν

Σάββατο, 8/12/2018 - 19:09

Μετά από αρκετό καιρό, η Μπάγερν ήταν αυτή που έπρεπε και έφτασε σε εύκολη νίκη με σκορ 3-0 επί της Νυρεμβέργης.

Οι Βαυαροί μπήκαν δυνατά και θέλησαν από τα πρώτα λεπτά να δείξουν «ποιος είναι το αφεντικό». Μόλις στο 9’ ο Λεβαντόφσκι άνοιξε το σκορ, ενώ στο 27’ ο ίδιος παίκτης διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Οι γηπεδούχοι ήταν απόλυτα κυρίαρχοι στο πρώτο ημίχρονο, έχοντας κατοχή μπάλας σε ποσοστό 77%, αλλά και αρκετές ακόμη ευκαιρίες για να πετύχουν κι άλλα τέρματα απέναντι σε μια Νυρεμβέργη, που είχε καθαρά παθητικό ρόλο.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Μπάγερν δεν κατέβασε ταχύτητα και έφτασε στην επίτευξη και τρίτου τέρματος με τον Ριμπερί στο 52’. Οι περισσότερες επιθέσεις των γηπεδούχων «μύριζαν» γκολ, ωστόσο, αυτό δεν ήρθε ποτέ. Το τελικό αποτέλεσμα ήταν το 3-0, που έφερε τους Βαυαρούς προσωρινά στη δεύτερη θέση και πάντα στο -9 από την πρωτοπόρο Ντόρτμουντ.