Χάλασε το πάρτι της Σίτι η Γιουνάιτεντ σε ένα φοβερό ματς

Σάββατο, 7/4/2018 - 21:28

Η Γιουνάιτεντ βρέθηκε να χάσει με  2-0 στο ημίχρονο και να είναι έτοιμη να γίνει ο κομπάρσος στο πάρτι τίτλου της Σίτι, ψστόσο με μαγική εμφάνιση στο 2ο μέρος, ολοκλήρωσε μια απίθανη ανατροπή, κέρδισε με 3-2 και άφησε άγαλμα τον Πεπ Γκουαρντιόλα.

Στο 4ο μόλις λεπτό ο Νταβίντ Σίλβα έκανε από αριστερά το γύρισμα, ο Γιανγκ γλίστρησε και βρήκε την μπάλα με το χέρι αλλά ο ρέφερι δεν έδωσε πέναλτι και στο 20’ το σουτ του Νταβίντ Σίλβα από το ύψος της περιοχής, πέρασε αρκετά έξω. Στο 22’ οι Στέρλινγκ και Μπερνάρντο Σίλβα άλλαξαν όμορφα αλλά ο Ντε Χέα πρόλαβε τον Πορτογάλο, ενώ στο 25΄μετά από κόρνερ ο Κομπανί με  κεφαλιά «σκότωσε» τον Ντε Χέα για το 1-0. Η Σίτι ανέβασε κι άλλο στροφές και στο 31’ μετά από λάθος του Ντε Χέα, ο Σανέ πήρε κι έδωσε στον Στέρλινγκ, εκείνος έδωσε για τον Γκιντογκάν κι αυτός γύρισε πανέμορφα και με σουτ έκανε το 2-0. Στο 31’ και στο 36’ ο Ραχίμ Στέρλινγκ έχασε δύο απίστευτες ευκαιρίες αστοχώντας από κοντά, ενώ στο 41’ο Σανέ έκανε το γύρισμα από δεξιά ο Στέρλινγκ πάλι από το πέναλτι έκανε το σουτ αλλά ο Ντε Χέα μπλόκαρε. Και στο 43’ ο Ντε Χέα όχι σε κεφαλιά του Γκιντογκάν.

Το ματς είχε μια εντελώς διαφορετική εικόνα στην επανάληψη με τη Γιουνάιτεντ να πιέζει και να φτάνει στο γκολ στο 53’ ο Αντέρ με το στήθος έβγαλε στον Πογκμπά που από κοντά με σουτ έκανε το 2-1. Και μάλιστα στο 55’ ο Αλέξις Σάντσες σέντραρε και ο Πογκμπά με κεφαλιά έκανε το 2-2. Στο 58’ το σουτ του Νταβίντ Σίλβα πέρασε μόλις έξω και  στο 60’ ο Λίνγκαρντ αστόχησε από κοντά ενώ στο 59’ μετά από εκτέλεση φάουλ του Αλέξις, ο Σμόλινγκ με κοντινό πλασέ έκανε το 2-3 και ολοκλήρωσε την επική ανατροπή. Στο 89’ ο Ντε Χέα πραγματοποίησε απίθανη επέμβαση σε κεφαλιά του Αγουέρο και στην εξέλιξη της φάσης το σουτ τοθ Στέρλινγκ από κοντά σταμάτησε στο δοκάρι της Γιουνάιτεντ

ΣΙΤΙ: Έντερσον, Κομπανί, Ντελφ, Οταμέντι, Ντανίλο, Νταβίντ Σίλβα (72’ Ντε Μπρόινε), Φερναντίνιο, Γκιντογκάν, Στέρλινγκ, Σανέ, Μπερνάρντο Σίλβα (72’ Αγουέρο)

ΓΙΟΥΝΑΪΤΕΝΤ: Ντε Χέα, Βαλέντσια, Σμόλινγκ, Μπεϊγί, Γιανγκ, Μάτιτς Αντέρ (90+4' Λίντελεφ), Πογκμπά, Λίνγκαρντ, Σάντσες (82’ Ράσφορντ), Λουκάκου

Στα άλλα ματς, την απώλεια της Λίβερπουλ στο «Goodison Park» εκμεταλλεύτηκε η Τότεναμ. Οι «spurs» πέτυχαν την έκτη σερί τους νίκη στην έδρα της Στόουκ με σκορ 2-1 κι έπιασαν τους «ρεντς» στην 3η θέση της Premier με 67 βαθμούς.

Το σκορ στο ματς άνοιξε στο 52ο λεπτό με τον Έρικσεν. Πέντε λεπτά αργότερα, ο Ντιούφ εκμεταλλεύτηκε τα λάθη στην άμυνα της ομάδας του Ποκετίνο και έκανε το 1-1. Πάντως, ούτε οι «πότερς» πρόλαβαν να χαρούν το τέρμα τους αφού στο 63’ ο Κέιν έκανε το 2-1 για την Τότεναμ, η οποία παρά την πίεση που δέχτηκε (είχαν και δοκάρι οι γηπεδούχοι) κράτησε το υπέρ της σκορ μέχρι το τελευταίο σφύριγμα.

Αγκαλιάζει την 7η θέση, που υπό προϋποθέσεις δίνει ευρωπαϊκό εισιτήριο, η Μπέρνλι. Οι «clarets» έκαναν μεγάλη ανατροπή στην έδρα της Γουότφορντ (2-1) κι έφτασαν τους 49 βαθμούς! Παράλληλα, τα νέα από το «Κing Power» ήταν ευχάριστα, αφού η Νιουκάστλ έκανε το «διπλό» κόντρα στη Λέστερ (2-1), που έμεινε στους 43 βαθμούς.

Τεράστια ευκαιρία να ξεφύγει από την επικίνδυνη ζώνη έχασε στο φινάλε του ματς με την Μπόρνμουθ η Κρίσταλ Πάλας. Οι «eagles» αν και κρατούσαν στα χέρια τους τη νίκη, είδαν τον Κινγκ να σκοράρει στο 89’ και να σώζει τους γηπεδούχους (2-2). Το σκορ για τους φιλοξενούμενους άνοιξε ο Μιλιβόγεβιτς στο 47’.

Χέρι-χέρι συνεχίζουν για τη μάχη της παραμονής Σουόνσι και Χάντερφιλντ. Οι «κύκνοι» ήρθαν ισόπαλοι 1-1 στην έδρα της ουραγού Γουέστ Μπρομ, ενώ με τον βαθμό και με το ίδιο σκορ έφυγε και η ομάδα του Βάγκνερ από το Μπράιτον. Έτσι, οι δύο ομάδες έφτασαν τους 32 βαθμούς, είναι στο +1 από την Πάλας και στο +3 από το όριο της ζώνης και την Σαουθάμπτον, που βέβαια έχει δύο ματς λιγότερα.