«Χορός τερμάτων» και στο τέλος... δύο χαμένοι (BINTEO)

Δευτέρα, 17/12/2018 - 20:59

Καταπληκτική αναμέτρηση στο Τσίρειο στάδιο μεταξύ του Απόλλωνα και της ΑΕΚ. Οι δύο ομάδες εξήλθαν ισόπαλες με 3-3 και πέταξαν δύο πολύ σημαντικούς βαθμούς πίσω τους ενόψει της δύσκολης συνέχειας. Η ΑΕΚ αν και προηγήθηκε στο παιχνίδι με τον Καταλά στο έκτο λεπτό, είδε τον Απόλλωνα να γυρίζει το παιχνίδι στο 16ο λεπτό και στο 41ο λεπτό με τον Μάγκλιτσα. Η κατάσταση χειροτέρεψε στο δεύτερο ημίχρονο για τους Λαρνακείς με την αποβολή του Φακούντο Γκαρσία όμως η ομάδα της Λάρνακας έδειξε τα ψυχικά αποθέματα και έφερε το παιχνίδι στα ίσα με τον Γιάννου με τη συμπλήρωση μίας ώρας αναμέτρησης. Ο Απόλλωνας πέντε λεπτά πριν την συμπλήρωση των 90 φάνηκε να παίρνει τη νίκη με τον Παπουλή όμως η ΑΕΚ είχε και πάλι την απάντηση με τον Τρουγιόλς στις καθυστερήσεις.

Το φιλμ της αναμέτρησης

Α’ Ημίχρονο

Μόλις στο δεύτερο λεπτό ήρθε η πρώτη τελική ευκαιρία στο παιχνίδι μετά από απευθείας εκτέλεση φάουλ του Χάμπου. Η μπάλα πέρασε μόλις πάνω από τα δοκάρια του Τόνιο.

Η ΑΕΚ στην πρώτη της ουσιαστικά ευκαιρία στο παιχνίδι «άνοιξε» το σκορ. Ο Καταλά στο έκτο λεπτό νίκησε όλη την άμυνα του Απόλλωνα στον αέρα και με καρφωτή κεφαλιά έκανε το 1-0 για την ομάδα του.

Ο Απόλλωνας λίγο έλειψε να απαντήσει αμέσως όμως η κεφαλιά του Σκέμπρι πέρασε λίγο έξω.

Η ΑΕΚ απείλησε εκ νέου στο 10ο λεπτό όταν ο Ίγκορ βρέθηκε φάτσα με τον Βάλε όμως το πλασέ του σταμάτησε στον τερματοφύλακα του Απόλλωνα.

H απάντηση του Απόλλωνα ήρθε στο 15ο λεπτό όταν ο Στυλιανού με κεφαλιά εντός περιοχής έδωσε στον Μάγκλιτσα ο οποίος με νέα κεφαλιά έφερε το παιχνίδι στα ίσα για τους Λεμεσιανούς.

Στο 28ο λεπτό ο Χέφελ εκτέλεσε φάουλ από μακρινή απόσταση όμως ο Βάλε απομάκρυνε δύσκολα σε κόρνερ.

Ο Απόλλωνας στο 41ο λεπτό κατάφερε να πάρει το προβάδισμα όταν ο Περέιρα έπιασε το πλάσε με τον Τόνιο να αποκρούει τη μπάλα ασταθώς. Ο Μάγκλιτσα στην επαναφορά έσπρωξε από κοντά τη μπάλα στα δίχτυα.

Β’ Ημίχρονο

Με το καλημέρα του δευτέρου ημιχρόνου η ΑΕΚ έμεινε με δέκα ποδοσφαιριστές καθώς ο Φακούντο Γκαρσία δέχτηκε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα για πάτημα στον Μάγκλιτσα.

Mε την συμπλήρωση μίας ώρας στην αναμέτρηση ο Απόστολος Γιάννου βρέθηκε στο πρώτο δοκάρι του Βάλε μετά από σέντρα του Ίγκορ και βρήκε δίκτυα για πρώτη φορά στη φετινή σεζόν στις εγχώριες διοργανώσεις.

Στη συνέχεια, αρά το αριθμητικό πλεονέκτημα ο Απόλλωνας δεν κατάφερνε να μπει με αξιώσεις στην αντίπαλη περιοχή. Ο ρυθμός του αγώνα ήταν αισθητά πεσμένος.

Στο 85ο λεπτό ο Απόλλωνας βρέθηκε ξανά μπροστά στο σκορ όταν ο Φώτης Παπουλής εκμεταλλεύτηκε την ασταθή έξοδο του Τόνιο και έσπρωξε την μπάλα στα δίκτυα της ΑΕΚ για τρίτη φορά.

Η ΑΕΚ όμως είχε και πάλι την απάντηση στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης με τον Τρουγιόλς να ισοφαρίζει και πάλι.

Aπόλλων (Σωφρόνης Αυγουστή): Βάλε, Ρομπέρζ, Σουμά (Βασιλείου 63'), Χάμπος, Μάρκοβιτς, Στυλιανού, (Σαρδινέρο 59') Μπρου (Καραγιόλ 72'), Παπουλής, Σκέμπρι, Περέιρα, Μαγκλίτσα

ΑΕΚ (Αντόνι Ιραόλα): Τόνιο, Σίλβα, Τρουγιόλς, Καταλά, Λαρένα (Ασούμπρε 88'), Ακοράν (Τέτε 66'), Τρισκόφσκι (Φλοριάν 76'), Χέφελ, Γκαρσία, Γκονθάλεθ, Γιάννου

Δηλώσεις

Αυγουστή (Απόλλωνας):  «Συγχαίρω την ΑΕΚ για την πορεία στην Ευρώπη. Νομίζω ότι καλό έχει κάνει ο αντίπαλος ήταν από στατικές φάσεις και σκόραρε. Μας πληγώνει που προηγηθήκαμε στο τέλος και δεν το κρατήσαμε με ένα γκολ που εύκολα μπορούσαμε να αποφύγουμε. Ο Απόλλων δεν ικανοποιείται με το βαθμό και παίζει για τη νίκη. Μας πλήγωσε αλλά πρέπει να συνεχίσουμε και να δούμε την Πάφο. Πρέπει να είμαστε πολύ προσεκτικοί σε αυτά τα παιχνίδια. Ότι κάναμε σήμερα το πληρώσαμε.

Ότι λάθος κάναμε το πληρώσαμε. Όπως στο πρώτο γκολ που είχαμε εμείς τη μπάλα. Χάσαμε εύκολα μπάλες και είχαν καλή λειτουργία για να τιμωρήσουν τα λάθη μας».

Ιντάλγκο (ΑΕΚ): «Θέλω να συγχαρώ τον Απόλλωνα για τη νίκη του στη Μασσαλία. Έχω πάρα πολύ στο κεφάλι όμως είναι καλύτερα να μην λες πολλά όταν είσαι σε τέτοια κατάσταση. Κάναμε ένα πάρα πολύ καλό παιχνίδι. Καταφέραμε να φτιάξουμε πάρα πολλές ευκαιρίες από τις στημένες φάσεις. Προηγηθήκαμε και μπορούμε να πετύχουμε κι άλλο γκολ. Στη συνέχεια ο Απόλλωνα ανέλαβε τα ηνία του αγώνα. Εκεί που μείναμε με 10 παίκτες παίξαμε με καρδιά. Οι παίκτες μου έπαιξαν σαν πολεμιστές και κατάφεραν να επιστρέψουν δυο φορές στο παιχνίδι».

Χέφελ (ΑΕΚ): «Ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι μετά από Ευρώπη. Πιέσαμε πολύ και παίξαμε καλά στο πρώτο εικοσάλεπτο αλλά μετά οι χώροι μεγάλωσαν και ο Απόλλωνας το εκμεταλλεύτηκε και δεχθήκαμε δυο γκολ. Ήταν δύσκολο μετά την αποβολή αλλά μπορέσαμε να αντιδράσουμε δυο φορές και από ένα φάουλ πήραμε το 3-3. Ερχόμασταν από δυο ήττες και θέλαμε να αντιδράσουμε. Όταν χάνεις δυο σερί αγώνες κανείς δεν είναι χαρούμενος και κυρίως εμείς οι παίκτες. Θέλαμε να δείξουμε στον κόσμο και τους οπαδούς μας που είμαστε καλά και παλεύουμε για το σύλλογό μας.

Δεν μπορείς πάντα να παίζεις τεχνικά. Κάποιες φορές θα πρέπει να πας στη δύναμη, να δείξεις πως δεν τους φοβάσαι όπως κάνουν κι αυτοί. Αν δεις πως δε δουλεύει στο τεχνικό, πρέπει να δείξεις κάποια διαφορετικά χαρακτηριστικά και νομίζω μετά την κόκκινη παίξαμε καλύτερα. Τα δώσαμε όλα και μπορέσαμε να πάρουμε κάτι».

Φανούριος (Απόλλωνας): «Δεν κρίνονται όλα εκ του αποτελέσματος, μόνο οι τίτλοι. Λίγο η έλλειψη συγκέντρωσης, λίγο το πάθος των παικτών της ΑΕΚ γιατί άμα ισοφαρίζεις δυο φορές κάτι αξίζεις. Είναι σημαντική απώλεια βαθμών όπως πήγε το παιχνίδι. Συνεχίζουμε, υπάρχουν πολλοί τελικοί. Όπως ήρθε το ματς μας πλήγωσε. Το να προηγείσαι στο 88’ και να ισοφαρίζεσαι στο 92’ σε πληγώνει.

Ο Φαουπάλα είχε μια μικροενόχληση θα δούμε αν θα προχωρήσουμε σε κάποια επέμβαση.

Δεν μπορώ να εκφέρω άποψη για τη διαιτησία. Αν θεωρούν πως έχουν παράπονα να τα κάνουν. Όπως είχαμε και εμείς σε κάποια παιχνίδια. Αν θεωρούν πως αδικήθηκαν, ας προχωρήσουν σε καταγγελία».

Δημητρίου (ΑΕΚ): «Αυτό που είδαμε σήμερα στο Τσίρειο μόνο ντροπή και αίσχος μας προκαλεί. Να χαίρονται αυτοί που τον έκαναν διεθνή,. Στο πρώτο ημίχρονο κάναμε 5 ευκαιρίες και χάναμε 2-1. Αυτοί που ήρθαν πάλι καλά που θα επιστρέψουν στα σπίτια τους και δεν έπαθαν κάτι στην κερκίδα με αυτά που έβλεπαν».