Δεν (Χ)άρηκε κανείς στην Θεσσαλονίκη

Τετάρτη, 26/9/2018 - 21:10

Μετά από 4.5 χρόνια, οι προσδοκίες για μια συνάντηση των δύο ομάδων της Θεσσαλονίκης είχαν αυξηθεί. Πριν την 7η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Super League, η μοίρα τους έφερε στο θεσμό του Κυπέλλου στην 1η αγωνιστική των ομίλων του θεσμού.

Παρά τις προσδοκίες όμως, ΠΑΟΚ και Άρης δεν αντάμειψαν με την εικόνα τους στο πρώτο ημίχρονο, αν και σημειώθηκαν δύο τέρματα. Σε ένα πρώτο μέρος χωρίς ρυθμό, αρκετές διακοπές και υποψίες ευκαιριών, οι γηπεδούχοι αναλώθηκαν σε μια φλύαρη υπεροχή, με αδυναμίες στον τρόπο οργάνωσης και ανάπτυξης. Ο Άρης έμοιαζε καλά στημένος αμυντικά, ψάχνοντας την δική του ευκαιρία μέσα από τις αντεπιθέσεις.

Το εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Πέλκα, μετά το πέναλτι που δόθηκε σε χέρι του Γιουνές, έβαλαν σε θέση οδηγού τους «ασπρόμαυρους» αλλά παράλληλα «αφύπνισε» και τους φιλοξενούμενους που έδειχναν να πατούν καλύτερα και εκμεταλλευόμενοι ένα λάθος του Χατσερίδη έφεραν το ματς στα ίσα στην εκπνοή του ημιχρόνου με την υπογραφή του Ματέο Γκαρσία.

Στο β΄ημίχρονο υπήρχε διάθεση και από τις δυο ομάδες να παιχθεί ποδόσφαιρο, με τον Δικέφαλο πιο... ορεξάτο δημιουργικά αλλά χωρίς το επιθυμητό αποτέλεσμα. Όλα αυτά βέβαια μέχρι την στιγμή της αποβολής του Κίτσιου με δεύτερη κίτρινη κάρτα, αφήνοντας την ομάδα του με δέκα παίκτες για κάτι παραπάνω από 30 λεπτά αγώνα.

Ο Άρης πήρε αυτοπεποίθηση και έμοιαζε να διαχειρίζεται άψογα το ματς, μεταφέροντας την πίεση στον ΠΑΟΚ που δεν ήθελε να δώσει την παραμικρή υποψία λάθους και τα έπαιξε όλα για όλα με την είσοδο του Πρίγιοβιτς.

To 1-1 ήταν και το τελικό αποτέλεσμα που σφράγισε την πρώτη προσπάθεια των δύο ομάδων στην κούρσα του Κυπέλλου Ελλάδος, παίρνοντας από ένα βαθμό.