Δεν έχει σταματημό ο κατήφορος: Νέα ήττα για την Ομόνοια από την Δοξα (ΒΙΝΤΕΟ)

ΔΟΞΑ

Η Δόξα μετά το κύπελλο επικράτησε και στο πρωτάθλημα της Ομόνοιας μέσα στο ΓΣΠ αυτή την φορά με 3-1. Το σκορ άνοιξε ο Κιφουετί στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου. Με την επανέναρξη στο δεύτερο μέρος ο Σαντίκ έκανε το 2-0, οι "πράσινοι" κατάφεραν να μειώσουν με τον Κατσαντώνη και παρά την πίεση δεν κατάφεραν να ισοφαρίσουν τον αγώνα. Μάλιστα στις καθυστερήσεις του αγώνα δέχθηκαν και τρίτο γκολ από

Α΄ ημίχρονο:

Ελάχιστες οι φάσεις στα πρώτα στάδια του αγώνα. Ένα σουτ του Μπρέβελντ στο 1΄ και μια προβολή του Σαντίκ στο 9΄ ήταν οι πιο σημαντικές στιγμές μέχρι και το 14΄.

Η πρώτη σημαντική ευκαιρία θα έρθει για την Ομόνοια στο 14ο λεπτό, όμως το σουτ του Κατσαντώνη απόκρουσε ο Χατζηφραγκίσκου.

Η επόμενη ευκαιρία θα καταγραφεί στο 24΄ η κεφαλιά όμως του Κανού δεν ανησύχησε τον Χατζηφραγκίσκου.

Η πρώτη καλή φάση για την Δόξα θα έρθει δυο λεπτά αργότερα με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Σισοκό την οποία θα αποκρούσει ο νεαρός Αντωνίου.

Η Δόξα θα καταφέρει να πάρει προβάδισμα στο σκορ σε καθοριστικότατο σημείο. Ο Ιωάννου στο 45+2 σέντραρε από τα αριστερά και ο Κιφουετί με ωραία κεφαλιά άνοιξε το σκορ.

Β΄ ημίχρονο:

Με δυο αναγκαστικές αλλαγές ξεκίνησε η Ομόνοια το δεύτερο ημίχρονο. Στην θέση των Παναγιώτου και Φραγκέσκου οι Σόλομον και Μαντούρο.

Η Δόξα με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου έκανε τα τέρματα της δυο με τον Σαντίκ στο 48΄, ο οποίος βρέθηκε σε επίκαιρη θέση και πλάσαρε τον Αντωνίου.

Τρία λεπτά αργότερα η Δόξα θα μείνει με δέκα ποδοσφαιριστές μετά από αποβολή του Πουτζιουρή, ο οποίος δέχθηκε την απευθείας κόκκινη μετά από σκληρό μαρκάρισμα στον Κατσαντώνη.

Στο 53΄ η Ομόνοια μείωσε με τον Κατσαντώνη ο οποίος έκανε το σουτ η μπάλα κόντραρε και κατέληξε στα δίκτυα.

Τεράστια ευκαιρία για την Ομόνοια στο 67 με τον Κανού, ο οποίος από πολύ κοντά δεν μπόρεσε να σημαδέψει σωστά.

Σταδιακά η Ομόνοια ανέβασε την πίεση της θέλοντας να ισοφαρίσει τουλάχιστον τον αγώνα.

Νέα ευκαιρία για την Ομόνοια στο 80΄ όμως η κεφαλιά του Εκίθα αποκρούστηκε από τον Χατζηφραγκίσκου.

Ευκαιρία για την Ομόνοια, στο 90΄ έδιωξε πάνω στην γραμμή ο Ιωάννου.

Νέα ευκαιρία για την Ομόνοια στο 93΄ με τον Εκίθα να σημαδεύει το δοκάρι.

Μάλιστα η Δόξα κατάφερε να κάνει τα τέρματα της τρία στις καθυστερήσεις του αγώνα με τον Παπαφώτη ο οποίος στην αντεπίθεση τιμώρησε την άμυνα της Ομόνοιας.

ΟΜΟΝΟΙΑ: Αντωνίου, Βύντρα, Παναγιώτου (46'Μαντούρο), Γουίλιαμ, Φραγκέσκου (46'Σόλομον), Εκίθα, Μπρέβελντ, Δημητρίου, Τζαρσίνιο, Κανού, Κατσαντώνης.

ΔΟΞΑ: Χατζηφραγκίσκου, Σισοκό (55'Κένιντι), Μπα, Μουχτάρης, Ρεδόνδο, Κιφουετί (62'Λ. Κάρλος), Ασαμόα, Ναρ, Ιωάννου, Σαντίκ, Πουτζιουρής.