Δεν ενθουσίασε αλλά κρατάει τους τρείς βαθμούς η Ομόνοια (BINTEO)

Σάββατο, 25/8/2018 - 22:05

Σε ένα παιχνίδι που δεν ήταν αντάξιο των προσδοκιών της η Ομόνοια εν τέλει κατάφερε να πάρει το τρίποντο της νίκης χάρη στο γκολ του Πρέτσε στο 43ο λεπτό.  Το «τριφύλλι» κρατάει το θετικό αποτέλεσμα στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος και πλέον στρέφει την προσοχή της στην επόμενη αγωνιστική μετά την διακοπή των εθνικών ομάδων. Μια διακοπή η οποία θα δώσει την ευκαιρία στον Ολίβα να δουλέψει ακόμη περισσότερο την ομάδα του.

Α’ Ημίχρονο

Σε ένα πρώτο ημίχρονο το οποίο η Ομόνοια προηγήθηκε στο σκορ δεν μπορούμε να πούμε ότι το παιχνίδι διεκδικούσε δάφνες ποιότητας. Από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης το «τριφύλλι» είχε τον έλεγχο των κινήσεων αλλά οι παίκτες έμοιαζαν «ασύνδετοι» μεταξύ τους. Μια φυσική εξέλιξη του ότι έχουν γίνει πάρα πολλές μεταγραφές στην ομάδα και πάλι αυτό το καλοκαίρι.

Πρώτη ευκαιρία στο παιχνίδι ήρθε μόλις στο 4ο λεπτό όταν ο Κοσταρικανός Ραμίρεζ έπιασε την κεφαλιά όμως ο Πάρντο είπε το «όχι».

Στη συνέχεια του ημιχρόνου ο ρυθμός του αγώνα έπεσε και η Αλκή προσπάθησε να κρατήσει περισσότερο την μπάλα κάτι το οποίο το κατάφερε ουσιαστικά χωρίς μεγάλη δυσκολία.

Η πρώτη ευκαιρία για την Αλκή ήρθε μετά το ημίωρο με ένα σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή το οποίο δεν προβλημάτισε τον Μέχιας.

Στο 39ο λεπτό ο ο Ζίβετς έκανε το σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής όμως εκεί ήταν ο Πάρντο για να σταματήσει εκ νέου την προσπάθεια της Ομόνοιας.

Τρία λεπτά πριν την ολοκλήρωση του ημιχρόνου και πάλι ο Ραμίρεζ πήρε την κεφαλιά αλλά και πάλι ο Πάρντο έστειλε την μπάλα κόρνερ.

Κατά την εκτέλεση του «στημένου» ο Πρέτσε νίκησε την αντίπαλη άμυνα στον «αέρα» και έκανε το 1-0 για την ομάδα του το οποίο ήταν και το σκορ του ημιχρόνου

Β’ Ημίχρονο

Πρώτη αξιόλογη τελική ενέργεια ήρθε για την Ομόνοια στο 55ο λεπτό όταν ο Μάτ Ντάρμπισάιαρ έκανε το σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή όμως η μπάλα κατέληξε χωρίς προβλήματα στην αγκαλιά του τερματοφύλακα της Αλκής.

‘Ένα λεπτό αργότερα ο Μόντες βρέθηκε ξεχασμένος στο δεύτερο δοκάρι όμως η κεφαλιά του δεν βρήκε στόχο, σπαταλώντας μεγάλη ευκαιρία για το  «τριφύλλι».

Η Αλκή στη συνέχεια προσπάθησε να ανέβει και να διεκδικήσει ότι μπορούσε από το παιχνίδι όμως τα πράγματα ήταν αρκετά δύσκολα απέναντι στην σωστά στημένη αμυντική διάταξη της Ομόνοιας η οποία όποτε έκλεβε την μπάλα προσπαθούσε να τελειώσει το παιχνίδι με τις αντεπιθέσεις.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο ρυθμός της αναμέτρησης αν και δεν ανέβηκε αισθητά παρ όλα αυτά η μπάλα ανεβοκατέβαινε συνεχώς στις δύο περιοχές.

Από την μία η Ομόνοια έψαχνε το γκολ με το οποίο θα τέλειωνε το παιχνίδι και τη νίκη και από την άλλη η Αλκή η οποία διεκδικούσε ότι μπορούσε από το παιχνίδι.