Χρειάστηκε ένα ημίχρονο η "Κυρία", όμως πήρε το ζητούμενο (ΒΙΝΤΕΟ)

Σάββατο, 20/1/2018 - 19:46

Η Ανόρθωση επικράτησε του Εθνικου με 3-1. Με την νίκη της αυτή η "Κυρία" έφτασε στους 44 βαθμούς.

Α΄ Ημίχρονο:

Αρκετά δυνατά μπήκε στον αγώνα η Ανόρθωση χωρίς όμως να καταφέρει κάτι το αξιόλογο μπροστά από την εστία του Μπογκαντίνοφ. Στο 22΄ η ομάδα της Αμμοχώστου θα χάσει την πρώτη της ευκαιρία. Ο Πηλέας σέντραρε ωραία από αριστερά εκεί όπου ο Καμαρά στο δεύτερο δοκάρι έστειλε την μπάλα με το κεφάλι πάνω στον Μπογκαντίνοφ ο οποίος έδιωξε σε κόρνερ. Ο Αφρικανός επιθετικός της Ανόρθωσης δύο λεπτά αργότερα έχασε άλλη μια ευκαιρία όταν έπειτα από σέντρα στην καρδιά της περιοχής δεν έπιασε όπως θα ήθελε την κεφαλιά.

Στο 27΄ η Ανόρθωση θα χάσει πολύ καλή ευκαιρία με τον Αράζ ο οποίος θα απειλήσει με απευθείας εκτέλεση φάουλ όμως ο Μπογκαντίνοφ απέκρουσε.

Στο 38ο λεπτό ο Καμαρά και πάλι μπήκε μέσα στην περιοχή και πλάγια όμως το σουτ του από δύσκολη πέρασε έξω.

Η «Κυρία» λίγο πριν το τέλος έχασε τε΄ραστια ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ. Ο Αράζ σέντραρε στην καρδιά της περιοχής, ο Άλβες προσπάθησε να βάλει την προβολή όμως δεν πρόλαβε και η μπάλα πήγε στο δοκάρι του Μάρτιν Μπογκαντίνοφ και απομακρύνθηκε.

Β ΄ Ημίχρονο:

Η Ανόρθωση κατάφερε τρία λεπτά από την έναρξη της επανάληψης να ανοίξει το σκορ με τον Ντουγκλάο. Μετά από εκτέλεση κόρνερ, η μπάλα έμεινε στην μικρή περιοχή του Μπογκαντίνοφ και ο Ντουγκλάο κατάφερε να ανοίξει

Στο 56ο λεπτό ο Αράζ έκανε πολύ όμορφη ενέργεια από δεξιά και μπαίνοντας στην περιοχή γύρισε την μπάλα παράλληλα εκεί όπου οι του Εθνικού δεν έδιωξαν σωστά με αποτέλεσμα ο Βίκτορ με σουτ να στέλνει την μπάλα έξω.

Στο 58ο λεπτό η Ανόρθωση κέρδισε πέναλτι μετά από ανατροπή του Ρόκατς στον Καμαρά. Ο Σεϊχού ανέλαβε την εκτέλεση νικώντας τον τερματοφύλακα για το 2-0.

Ο Εθνικός κατάφερε να σκοράρει λίγα λεπτά μετά το 2-0 της Ανόρθωσης με τον Αντρέα Ηλία. Μετά από εκτέλεση φάουλ ο Ηλία έστειλε την μπάλα στα δίκτυα του Αρούς με το κεφαλιά για το 2-1. Το γκολ στο 61ο λεπτό.

Ο ρυθμός σταδιακά έπεσε με την Ανόρθωση να συνεχίζει να έχει την κατοχή της μπάλας.

Δύο λεπτά πριν το τέλος του αγώνα η Ανόρθωση πέτυχε και τρίτο γκολ με τον Καμαρά. Ο επιθετικός της Κυρίας έφυγε ταχύτατα, έφτασε λίγο έξω από την περιοχή και με δυνατό συρτό σουτ νίκησε τον τερματοφύλακα του Εθνικού για το 3-1.

Ανόρθωση: Αρούς, Σίνλντενφελντ, Ντουγκλάο, Γκάντσιεφ (55΄Χατζηπασχάλης) Πηλέας, Σεϊχού, Βίκτορ, Καμαρά, Αράζ, Σισέ (85΄Ιωάννου) Άλβες (68΄Ματθαίου)

Εθνικός Άχνας: Μπογκαντίνοφ, Ρόκατς, Συμεών, Ηλία (70΄Χαραλάμπους) Κυπριανού, Κουτσιάππα, Ηλία Α, Παπαγεωργίου, Μουλαζίμης, Αρέστη, Μελάς