Η ΑΕΚάρα πήρε τον βαθμό στο "Σαν Σίρο" και βλέπει πρόκριση (Όλα τα αποτελέσματα)

Παρασκευή, 20/10/2017 - 00:13

Η αληθινή Ευρωπαία ΑΕΚάρα με ήρωα τον εκπληκτικό Ανέστη πήρε περήφανο 0-0 μέσα στη Μίλαν. Παίζοντας... κανονικό ποδόσφαιρο έστειλε στα ουράνια χιλιάδες Ενωσίτες σε Σαν Σίρο και στα πέρατα της γης! Αποστολή στο Μιλάνο: Κώστας Κετσετζόγλου.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με την ΑΕΚ να στέκεται πολύ καλά, να κρατάει σωστά τη μπάλα, να κερδίζει δύο κόρνερ μέχρι το 5΄ και να είναι αυτή που προβλημάτισε περισσότερο τη Μίλαν, επιχειρώντας να βγάλει κάποιους συνδυασμούς κοντά στην αντίπαλη περιοχή. Η Μίλαν από την άλλη δεν έκανε κάποια φάση, με εξαίρεση μια προσπάθεια του Κουτρόνε στο 7' που κατέληξε σε γκολ, όμως πολύ πριν ο επόπτης είχε υποδείξει -σωστά- ότι βρισκόταν σε θέση οφσάιντ. Και η πρώτη της τελική στο ματς ήταν στο 18', ένα πολύ άστοχο σουτ του Σούσο.

Πολλά μέτρα άουτ πέρασε και ένα σουτ του Λοκατέλι στο 25'. Η πρώτη πραγματική ευκαιρία του ματς ήταν στο 29', όταν ο Τσαλχάνογλου εκτέλεσε φάουλ, ο Κουτρόνε πήρε την κεφαλιά, αλλά ο Ανέστης μπλόκαρε. Στο επόμενο λεπτό η ΑΕΚ απάντησε με μια πολύ σημαντικότερη ευκαιρία, καθώς ο Σιμόες έκλεψε τη μπάλα από τον Μουσάτσιο μέσα στην περιοχή, προσπάθησε να τη γυρίσει στον αμαρκάριστο Μάνταλο, ο Ντοναρούμα βρήκε κατά λάθος τη μπάλα από την «εσωτερική» και λίγο έλειψε αυτή να μπει στα δίχτυα του, περνώντας παράλληλα με την εστία.

Στο 41' ο Λάζαρος βρήκε τον Μάνταλο μέσα στην περιοχή, όμως αυτός καθυστέρησε να εκτελέσει και ο Σούσο πρόλαβε να βάλει την κόντρα, ώστε να φύγει η μπάλα κόρνερ. Από την εκτέλεσή του, ο Γιόχανσον έπιασε με τη μία το πλασέ, αλλά ο Ντοναρούμα έκανε εντυπωσιακή επέμβαση στη γωνία του! Ακολούθησαν τρεις ευκαιρίες της Μίλαν από το 42' έως το 45'. Πρώτα ο Κουτρόνε έκανε ένα σουτ με τον Ανέστη να μπλοκάρει, στο επόμενο λεπτό ο Σίλβα βρέθηκε σε καλή θέση μέσα στην περιοχή, έκανε το σουτ, αλλά ο Σιμόες έκοψε με σωτήριο τάκλιν και στην εκπνοή του πρώτου μέρους ο Λοκατέλι έκανε έκανα καλό σουτ με τη μπάλα να περνά άουτ.

Με την έναρξη του δεύτερου μέρους η πρώτη ευκαιρία ήταν για την ΑΕΚ, στο 53', όταν ο Γκάλο έκανε ωραία σέντρα από δεξιά, ο Λόπες πήρε την κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι, αλλά έστειλε τη μπάλα άουτ, διαμαρτυρόμενος ότι δέχθηκε σπρώξιμο από τον Καλάμπρια. Στο επόμενο λεπτό ο Μάνταλος έκανε ωραία ενέργεια, έκανε και το σουτ από το ύψος της περιοχής, όμως ο Μουσάτσιο έβαλε σωτήρια το τάκλιν. Ακολούθησαν δύο καλές στιγμές για τη Μίλαν: στο 54' ο Λοκατέλι δοκίμασε ένα μακρινό σουτ, με τον Ανέστη να διώχνει σε κόρνερ και με την εκτέλεση ο Σίλβα έπιασε κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι, άλλα έστειλε τη μπάλα άουτ.

Στο 58' οι γηπεδούχοι είχαν σημαντικότατη ευκαιρία, όταν ο Τσαλχάνογλου έκανε ένα δυνατό σουτ, ο Ανέστης απέκρουσε εντυπωσιακά και ο Τζανετόπουλος πρόλαβε με καταπληκτική προβολή να κόψει τον Σίλβα που ήταν έτοιμος να εκτελέσει σε δεύτερο χρόνο. Δύο λεπτά αργότερα ο Σούσο έκανε μια σέντρα, ο Κουτρόνε πήρε κεφαλιά, αλλά ο Ανέστης μπλόκαρε. Στο 61' ο Λιβάγια δοκίμασε ένα μακρινό σουτ, όμως δεν βρήκε στόχο. Πέντε λεπτά αργότερα ο Αραούχο έκλεψε τη μπάλα, έκανε άνοιγμα στον Λόπες, αυτός γύρισε στην περιοχή, όμως ο Ντοναρούμα μπλόκαρε.

Στο 68' ο Τσαλχάνογλου εκτέλεσε πονηρά ένα φάουλ κάνοντας γέμισμα που είχε πορεία προς το τέρμα, η μπάλα πέρασε απ' όλους, όμως ο Ανέστης απέκρουσε σε κόρνερ στη γωνία του. Στο επόμενο λεπτό ο Κουτρόνε βρέθηκε τετ α τετ με τον τερματοφύλακα της ΑΕΚ από πλάγια θέση, αλλά ο Ανέστης έκανε νέα απόκρουση! Για λίγο η Ένωση κατάφερε να παγώσει τον ρυθμό, όμως στο 80' η Μίλαν είχε νέα μεγάλη ευκαιρία, με τον Σούσο να μπαίνει στην περιοχή από δεξιά, όμως ο Ανέστης κέρδισε ακόμη ένα τετ α τετ.

Η ΑΕΚ «επέστρεψε» στις ευκαιρίες στο 85', όταν ο Μπακασέτας εκτέλεσε με πολλά φάλτσα ένα φάουλ και ανάγκασε τον Ντοναρούμα σε ωραία απόκρουση. Με τη συμπλήρωση των 90' ο Τσαλχάνογλου εκτέλεσε ακόμη ένα φάουλ, από αρκετά αριστερά, όμως η μπάλα πέρασε πάνω από πολλά κεφάλια και τελικά ο Ανέστης αναγκάστηκε να κάνει νέα σωτήρια επέμβαση. Στο 95' ο Αραούχο δοκίμασε να κάνει ένα τεχνικό πλασέ εκτός περιοχής, έχοντας βγει στην αντεπίθεση, αλλά ο Μουσάτσιο έβαλε την κόντρα και έστειλε τη μπάλα κόρνερ, στην τελευταία φάση του αγώνα, με την ΑΕΚ να παίρνει τελικά τον βαθμό μέσα στο Σαν Σίρο...

Δείτε όλα τα αποτελέσματα της ημέρας από το Γιουρόπα Λιγκ

1ος όμιλος

Αστανά - Μακάμπι Τελ-Αβίβ 4-0 (33' πέν. και 42' Τουμάσι, 47' και 52' Καμπανανγκά)

Βιγιαρεάλ - Σλάβια Πράγας 2-2 (41' Τριγκέρος, 44' Μπάκα / 18' Νέτσιντ, 30' Ντάνι)

2ος όμιλος

Σκεντερμπέου - Παρτίζαν 0-0

Ντινάμο Κιέβου - Γιανγκ Μπόις 2-2 (34' Εμποκανί, 49' Μοροζιούκ / 17' και 39' Ασαλέ)

3ος όμιλος

Μπράγκα - Λουντογκόρετς 0-2 (25' Μότσι, 56' αυτ. Ραούλ Σίλβα)

Χόφενχαϊμ - Ιστανμπούλ Μπασακσεχίρ 3-1 (52' Χούμπνερ, 59' Αμίρι, 75' Σουλτς / 90' Ναπολεόνι)

4ος όμιλος

Μίλαν - ΑΕΚ 0-0

Αούστρια Βιέννης - Ριέκα 1-3 (90' Φρίζενμπιχλερ / 21' και 31' Γκαβράνοβιτς, 92' Κβρζιτς)

5ος όμιλος

Έβερτον - Λιόν 1-2 (69' Άσλεϊ Γουίλιαμς / 6' πέν. Φεκίρ, 75' Μπερτράν Τραορέ)

Αταλάντα - Απόλλων Λεμεσού 3-1 (12' Ίλιτσιτς, 64' Πετάνια, 66' Φρόιλερ / 59' Σκέμπρι)

6ος όμιλος

Σερίφ - Λοκομοτίβ Μόσχας 1-1 (31' Μπαντιμπανγκά / 17' Μιραντσούκ)

Ζλιν - Κοπεγχάγη 1-1 (11' Ντιόπ / 19' Άνκερσεν)

7ος όμιλος

Λουγκάνο - Βικτόρια Πλζεν 3-2 (63' Μποτάνι, 69' Καρλίνιος, 88' Γκερντ / 76' Κρμέντσικ, 90' Μπάκος)

Χαπόελ Μπερ-Σεβά - Στεάουα 1-2 (87' Κουένκα / 70' και 75' Νιοερέ)

8ος όμιλος

Έστερσουντ - Μπιλμπάο 2-2 (52' Γκέρο, 64' Έντουαρντς / 14' Αντούριθ, 89' Ινιάκι Γουίλιαμς)

Ζόρια - Χέρτα 2-1 (42' Σίλας, 79' Σβάτοκ / 56' Ζέλκε)

9ος όμιλος

ΜΠΑΤΕ Μπορίσοβ - Κολωνία 1-0 (55' Ρίος)

Ερυθρός Αστέρας - Άρσεναλ 0-1 (85' Ζιρού)

10ος όμιλος

Κόνιασπορ - Ζάλτσμπουργκ 0-2 (5' Γκούλμπραντσεν, 80' Ντάμπουρ)

Μαρσέιγ - Γκιμαράες 2-1 (28' Οκάμπος, 76' Μαξίμ Λοπέζ / 17' Ραφαέλ Μαρτίνς)

11ος όμιλος

Νις - Λάτσιο 1-3 (4' Μπαλοτέλι / 5' Καϊσέδο, 65' και 89' Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς)

Ζούλτε Βάρεχεμ - Φιτέσε 1-1 (23 άυτ. Κάσια / 27' Μπρουνς)

12ος όμιλος

Ζενίτ - Ρόσενμποργκ 3-1 (1', 68' και 75' Ριγκόνι / 88' Χέλαντ)

Βάρνταρ - Σοθιεδάδ 0-6 (12' Οϊαρθάμπαλ, 34', 42', 55' και 59' Ουίλιαν Ζοζέ, 90' Ντε λα Μπέγια)