Έδειξε καλά στοιχεία, όμως θέλει δουλειά ο Απόλλωνας

Δευτέρα, 26/8/2024 - 08:48

Δεν κατάφερε να μπει με το... δεξί στο νέο πρωτάθλημα Α' Κατηγορίας ο Απόλλωνας, που γνώρισε την ήττα με 2-1 από την ΑΕΚ, στα πλαίσια της πρώτης αγωνιστικής.

Οι «κυανόλευκοι» ξεκίνησαν με τους καλύτερους οιωνούς την αναμέτρηση, καθώς έλεγξαν τον ρυθμό, πίεσαν, δημιούργησαν ευκαιρίες και εντέλει άνοιξαν το σκορ με τον Μάρκες στο 21ο λεπτό.

Μάλιστα, εννέα λεπτά αργότερα, η ομάδα της Λεμεσού είχε την ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματα της, με τον Σαγάλ από τα ένδεκα βήματα, όμως ο Αθανησιάδης απέκρουσε την εκτέλεση του.

Ακόμα και με το χαμένο πέναλτι οι γηπεδούχοι ήταν αισθητά καλύτεροι από τον αντίπαλο τους, αλλά στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου τα δεδομένα άλλαξαν, εξαιτίας της αποβολής του Ντ’ Αλμέιδα, ο οποίος δέχθηκε την απευθείας κόκκινη κάρτα, έπειτα από επικίνδυνο μαρκάρισμα πάνω στον Γκάμα

Έτσι στο δεύτερο μέρος το σύνολο του Αντριάν Γκούλα είδε τους Λαρνακείς να παρουσιάζονται βελτιωμένοι, να κάνουν την ανατροπή, μέσα από δύο στατικές φάσεις και να φεύγουν με το «διπλό».

Ο Απόλλωνας είχε την ευκαιρία να... κλειδώσει από νωρίς το τρίποντο, όμως δεν εκμεταλλεύτηκε τις φάσεις, που προέκυψαν από τον κυριαρχικό τρόπο παιχνιδιού του και στην συνέχεια το αριθμητικό μειονέκτημα του στοίχισε ακόμα παραπάνω.

Σίγουρα έδειξε καλά στοιχεία, όμως τα λάθη και η δυστοκία μαρτυρούν πως ακόμα χρειάζεται αρκετή δουλειά. «Ελαφρυντικό» αποτελεί το γεγονός, ότι το ρόστερ είναι ακόμα καινούριο και δεν έχει ακόμα προλάβει να αποκτήσει ομοιογένεια.

Πλέον η ομάδα της Λεμεσού γυρίζει σελίδα και στρέφει το βλέμμα της στο ματς της δεύτερης αγωνιστικής κόντρα στην Ανόρθωση (31/08, 20:00), όπου θα επιδιώξει να πάρει την πρώτη του νίκη.