Εφιάλτης στο «Mapei» με τεσσάρα για τη Γιουβέντους

Σάββατο, 23/9/2023 - 21:12

Ένα βήμα μπρος και… δύο πίσω για τη Γιουβέντους!

Η ομάδα του Μαξ Αλέγκρι έκανε κακή εμφάνιση και ηττήθηκε με το βαρύ 4-2 από τη Σασουόλο στο «Mapei» για να γνωρίσει την πρώτη της ήττα στο πρωτάθλημα.

Δεύτερη στη σειρά χρονιά που χάνει στην έδρα των «νεροβέρντι» η Γηραιά Κυρία, η οποία έχει πολλά θέματα να λύσει κυρίως αμυντικά αφού υπέπεσε στο ένα λάθος μετά το άλλο.

H Σασουόλο μπήκε με… σπασμένα τα φρένα και βρήκε το γρήγορο γκολ, ανοίγοντας το σκορ μόλις στο 12ο λεπτό με τον Λοριεντέ. Για να έρθει η απάντηση των «μπιανκονέρι» άμεσα, αφού εννιά λεπτά μετά έφεραν το σκορ σε ισορροπία. Ο Κιέζα σέντραρε από τα αριστερά, με τον Βίνα στην προσπάθειά του να απομακρύνει να σκοράρει στην εστία της ομάδας του.

Το ματς ήταν ροντέο, η μπάλα πήγαινε πάνω-κάτω και αυτό βόλεψε τους «νεροβέρντι» που αρέσκονται να παίζουν σε τέτοιο ρυθμό, για να πάρουν εκ νέου το προβάδισμα λίγο πριν ολοκληρωθεί το πρώτο μέρος και συγκεκριμένα στο 41ο λεπτό με τον Μπεράρντι να γράφει το 2-1.

Ίδια εικόνα και στο δεύτερο μέρος, με τις δύο ομάδες να φτιάχνουν τη μία φάση μετά την άλλη. Και τελικά ο κορυφαίος παίκτης της Γιουβέντους στη φετινή σεζόν, ο Κιέζα, ήταν αυτός που ήρθε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα (2-2) στο 78’.

Αυτό το γκολ έκανε τους φιλοξενούμενους να βγουν μπροστά μαζικά για να ψάξουν την ανατροπή, αλλά το πλήρωσαν. Διότι στο 82ο λεπτό ο Πιναμόντι έγραψε το 3-2, ενώ στις καθυστερήσεις ο Γκάτι με απίθανο αυτογκόλ στο 90’+4’ διαμόρφωσε το τελικό 4-2.