Έκανε... περίπατο Ρότερνταμ η Λεβερκούζεν, «διπλό» για Μπενφίκα (ΒΙΝΤΕΟ)

Πέμπτη, 19/9/2024 - 21:47

Έστησε πάρτι στο Ρότερνταμ ξεκινώντας ιδανικά τις υποχρεώσεις της στο φετινό Champions League η Λεβερκούζεν!

Η ομάδα του Τσάμπι Αλόνσο πραγματοποίησε κυριαρχική εμφάνιση στο «Ντε Κάιπ» και διέλυσε με το εμφατικό 4-0 τη Φέγενορντ, πετυχαίνοντας όλα της τα γκολ στο εντυπωσιακό της πρώτο ημίχρονο και έχοντας για πρωταγωνιστή τον 21χρονο Φλόριαν Βιρτζ, ο οποίος σκόραρε δις στο ντεμπούτο του στην κορυφαία ποδοσφαιρική διασυλλογική διοργάνωση.

Για την επόμενη αγωνιστική, η Λεβερκούζεν θα υποδεχθεί τη Μίλαν, ενώ η Φέγενορντ θα δοκιμαστεί στην έδρα της Τζιρόνα.

Ιδανικό το ξεκίνημα της Λεβερκούζεν στην αναμέτρηση, καταφέρνοντας να «παγώσει» το κατάμεστο «Ντε Κάιπ» στο 5ο κιόλας λεπτό, όταν μετά από λάθος του Ζερουκί, ο Βιρτζ έκλεψε και άνοιξε το σκορ με άψογο συρτό πλασέ από τα όρια της μεγάλης περιοχής, βρίσκοντας δίχτυα στο ντεμπούτο του στο Champions League!

Στη συνέχεια η Φέγενορντ προσπάθησε να αντιδράσει άμεσα, με τον Ζερουκί να παίρνει το αίμα του πίσω στο 9’, σκοράροντας μετά από εκτέλεση κόρνερ και αναστάτωση στην άμυνα των φιλοξενούμενων, αλλά βλέποντας το γκολ του να ακυρώνεται για οφσάιντ, ενώ η Λεβερκούζεν «χτύπησε» ξανά στο 30’, με τον Μπονιφέις να βγάζει απίθανη πάσα στον Φρίμπονγκ και με εκείνον να μοιράζει ασίστ πάρε-βάλε στον Γκριμάλντο, ο οποίος δεν δυσκολεύτηκε να «γράψει» το 0-2.

Έξι λεπτά αργότερα, ο Βιρτζ χρίστηκε ξανά σκόρερ, πλασάροντας ιδανικά στην κίνηση και όντας αμαρκάριστος μετά από υπέροχη σέντρα του Φρίμπονγκ, ενώ στο 45’ ο Γκριμάλντο εκτέλεσε φάουλ και ο Ταπσόμπα πήρε την κεφαλιά, με τον Βελενρόιτερ να έχει λάθος αντίδραση, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

Μετά το εφιαλτικό για εκείνη πρώτο ημίχρονο και μετά την επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, η Φέγενορντ πήρε την κατοχή της μπάλας προσπαθώντας να γίνει απειλητική για την εστία του Χραντέτσκι, ενώ οι φιλοξενούμενοι διαχειριζόντουσαν χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα το τεράστιο προβάδισμά τους. Στο 66’ ο Ουέντα μείωσε σε 1-4, μόνο για να δει το γκολ του να ακυρώνεται για οφσάιντ, με το 0-4 να μην αλλάζει μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή.

Τουρκική υπόθεση το «διπλό» της Mπενφίκα κόντρα στον Ερυθρό Αστέρα

Με το δεξί... αλλά και μπόλικο άγχος στη νέα εποχή του Champions League η Μπενφίκα!

Οι «αετοί» της Λισαβώνας πέρασαν δύσκολα από το Βελιγράδι και το «Μαρακανά», επικρατώντας 2-1 του Ερυθρού Αστέρα, στην πρεμιέρα των δύο ομάδων στη League Phase της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης.

Ουσιαστικά, οι Πορτογάλοι «καθάρισαν» την υπόθεση νίκης από το πρώτο ημίχρονο, χάρη στα τέρματα των Ακτούρκογλου και Κοκτσού, με τους γηπεδούχους να ανεβάζουν «στροφές» στην επανάληψη, μειώνοντας στο τελικό σκορ στο 86ο λεπτό με τον Μίλσον.

Όσον αφορά τον Βαγγέλη Παυλίδη, που πραγματοποίησε το ντεμπούτο του στο Champions League, αγωνίστηκε ως βασικός, παραχωρώντας τη θέση του στο 88ο λεπτό στον Αμντουνί.

Το παιχνίδι είχε πολύ καλό ρυθμό από το ξεκίνημα κιόλας του αγώνα, με την Μπενφίκα να απειλεί για πρώτη φορά μόλις στο 2ο λεπτό με τον Ακτούρκογλου. Η πίεση των Πορτογάλων απέδωσε καρπούς μόλις στο 9ο λεπτό, όταν μετά από μαγική πάσα του Ντι Μαρία, ο Μπα έκανε το γύρισμα από τα δεξιά στο δεύτερο δοκάρι, με τον 25χρονο Τούρκο εξτρέμ να πετάγεται και με προβολή να γράφει το 0-1, «παγώνοντας» το Μαρακανά.

Η πρώτη αξιόλογη φάση για τον Ερυθρό Αστέρα ήρθε στο 18ο λεπτό με το δυνατό σουτ του Ντουάρτε να βγάζει εντυπωσιακά ο Τρουπέν, ενώ, τρία λεπτά αργότερα, ο Βαγγέλης Παυλίδης «άγγιξε» το γκολ για τους φιλοξενούμενους, με το συρτό διαγώνιο σουτ του Έλληνα φορ να σταματά ο Γκλάζερ.

Λίγο πριν τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα, και συγκεκριμένα στο 29', οι «αετοί» της Λισαβώνας διπλασίασαν τα τέρματά τους με την αριστουργηματική εκτέλεση φάουλ του έτερου Τούρκου της ομάδας, Κοκτσού, ο οποίος και άφησε... άγαλμα τον αντίπαλο κίπερ! Από πλευράς γηπεδούχων, το μόνο που μπόρεσαν να κάνουν μέχρι το φινάλε του πρώτου 45λεπτου, ήταν να απειλήσουν με το δυνατό σουτ του Ίβανιτς στο 40'.

Αρκετά διαφορετικό ήταν το σκηνικό στο δεύτερο ημίχρονο, εκεί όπου οι «ερυθρόλευκοι» του Βελιγραδίου πήραν τον έλεγχο του ρυθμού, με την Μπενφίκα να περιορίζεται - θελημένα - σε πιο παθητικό ρόλο, προστατεύοντας αυτό το «μαξιλαράκι» ασφαλείας των δύο τερμάτων. Ωστόσο, όσο και αν προσπαθούσαν οι γηπεδούχοι, δεν μπόρεσαν να δημιουργήσουν αρκετές σοβαρές και επικίνδυνες στιγμές μπροστά από την αντίπαλη εστία, με τους Πορτογάλους να αμύνονται σωστά και ουσιαστικά να «σβήνουν» το ματς.

Χαρακτηριστικό είναι πως η μοναδική «καθαρή» φάση για να ξαναμπεί στη διεκδίκηση του ματς ο Ερυθρός Αστέρας ήταν στο 65ο λεπτό με το καλό σουτ του Εντιγκά. Από την πλευρά της, η Μπενφίκα «άγγιξε» το τρίτο τέρμα στο 83ο λεπτό με το μακρινό σουτ του Ντι Μαρία να περνά ελάχιστα πάνω από τα δοκάρια.

Και ενώ όλα έδειχναν πως το παιχνίδι θα ολοκληρωνόταν στο 0-2, ήρθε στο 86ο λεπτό η εκπληκτική συνεργασία των Εντιαγέ και Μίλσον στη μεγάλη περιοχή των Πορτογάλων, με τον δεύτερο να πλασάρει ιδανικά τον Τρουπέν, μειώνοντας σε 1-2.