Έκανε «σεφτέ» ο Ιωάννου, γκολάρα ο Ελευθερίου (ΒΙΝΤΕΟ)

Δευτέρα, 25/1/2021 - 11:18

Αρκετά ενδιαφέρον ήταν το Σαββατοκύριακο που μας πέρασε για τους Κύπριους του εξωτερικού. Τρεις από τους συμπατριώτες μας που αγωνίζονται μακριά από το νησί, κατάφεραν να βρουν δίχτυα.

Ας πάρουμε, όμως, τα πράγματα από την αρχή. Ο Νικόλας Ιωάννου έχει προσαρμοστεί με το «καλημέρα» στον Άρη και μάλιστα στο πρόσφατο ματς των «κιτρινόμαυρων» ήταν καθοριστικός. Ο Κύπριος αριστερός μπακ πέτυχε το πρώτο του γκολ με την κιτρινόμαυρη φανέλα, χαρίζοντας τη νίκη στην ομάδα του με 1-0 επί του Απόλλωνα Σμύρνης στο γήπεδο της Ριζούπολης.

Στην Αγγλία, υπάρχουν αρκετοί ομογενείς ποδοσφαιριστές. Ένας από αυτούς είναι και ο Άντριου Ελευθερίου, που αυτή την περίοδο αγωνίζεται στη Ντάγκεναμ, ομάδα της National League. Ο 23χρονος μπακ, που προέρχεται από τις ακαδημίες της Γουότφορντ, πέτυχε ένα καταπληκτικό τέρμα κόντρα στην Κινγκς Λιν, ισοφαρίζοντας σε 2-2, με την ομάδα του να παίρνει τη νίκη με 3-2. Δείτε το γκολ στο 8:10 του βίντεο.

Στην Ισπανία, ο Θεόδωρος Ιωσηφίδης, που αγωνίζεται για λογαριασμό της Εχέα στη Segunda B (τρίτη κατηγορία), βρήκε δίχτυα στην εκτός έδρας νίκη με 4-1 επί της Άρο Ντεπορτίβο.

Πάμε, όμως, να δούμε τι έκαναν και οι υπόλοιποι Κύπριοι που αγωνίζονται στο εξωτερικό.

Αγγλία

Τζακ Ρόουλς (Τότεναμ Β'): Ο Αγγλοκύπριος μέσος αναζητά τον επόμενο σταθμό της καριέρας του και μέχρι να τον βρει, ανήκει στην δεύτερη ομάδα της Τότεναμ. Μέχρι στιγμής δεν έχει καταγράψει συμμετοχή.

Τζέισον Δημητρίου (Σάουθεντ Γιουν.): Λόγω τραυματισμού, δεν ήταν στην αποστολή στην εντός έδρας ήττα με 1-0 από τη Μάνσφιλντ.

Χάρι Κυπριανού (Σάουθεντ Γιουν.): Ήταν εκτός αποστολής από το ματς κόντρα στη Μάνσφιλντ.

Ρούελ Σωτηρίου (Λέιτον Όριεντ): Πέρασε στο γήπεδο στο 84ο λεπτό στην εντός έδρας ήττα με 1-0 από τη Φόρεστ Γκριν.

Έκτορ Κυπριανού (Λέιτον Όριεντ): Έμεινε στον πάγκο στο ματς κόντρα στη Φόρεστ Γκριν.

Νικ Τσάρουλλα (Κρόουλι Τάουν): Το επόμενο ματς της Κρόουλι γίνεται αύριο (26/1) στην έδρα της Μπόρνμουθ για το Κύπελλο Αγγλίας.

Άντριου Ελευθερίου (Ντάγκεναμ): Βασικός και σκόρερ του δεύτερου τέρματος της Ντάγκεναμ στη νίκη με 3-2 επί της Κινγκς Λιν.

Αντώνης Βασιλείου (Μπάρνετ): Ήταν εκτός αποστολής από την εντός έδρας ήττα με 2-1 από την Όλτριντσαμ.

Ισπανία

Θεόδωρος Ιωσηφίδης (Εχέα): Ο 24χρονος Κύπριος επιθετικός πέρασε αλλαγή στο 73ο λεπτό και σκόραρε στο 83' στην εκτός έδρας νίκη με 4-1 επί της Άρο Ντεπορτίβο για την Γ' κατηγορία της Ισπανίας.

Ιταλία

Γρηγόρης Κάστανος (Φροζινόνε): Πέρασε αλλαγή με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου στην εντός έδρας ισοπαλία με 1-1 κόντρα στη Ρετζίνα.

Ανδρέας Καρώ (Σαλερνιτάνα): Δεν ήταν στην αποστολή στην εντός έδρας νίκη με 2-0 κόντρα στην Πεσκάρα.

Αγάπιος Βρίκκης (Κατάνια): Το ματς της Κατάνια στην έδρα της Παγκανέζε, που ήταν να γίνει χθες (24/1) αναβλήθηκε.

Πορτογαλία

Μάρκους Έντουαρντς (Γκιμαράες): Ο Αγγλοκύπριος εξτρέμ πέρασε αλλαγή στο 82ο λεπτό στην εκτός έδρας νίκη με 1-0 επί της Φαμαλικάο.

Ολλανδία

Μιχάλης Ιωάννου (Ρόντα): Ήταν στην αποστολή στην εντός έδρας νίκη με 2-1 επί της δεύτερης ομάδας της Ουτρέχτης, ωστόσο δε χρησιμοποιήθηκε.

Βέλγιο

Κωνσταντίνος Λαΐφης (Σταντάρ Λιέγης): Ο Κύπριος αμυντικός αποθεραπεύτηκε από τον κορωνοϊό και πέρασε αλλαγή στο 87ο λεπτό στην εντός έδρας νίκη με 3-2 επί της Σαρλερουά.

Νικόλας Ιωάννου (Άρης): Αγωνίστηκε βασικός κόντρα στον Απόλλωνα Σμύρνης στη Ριζούπολη, πετυχαίνοντας το μοναδικό γκολ του αγώνα. Δέχθηκε κάρτα στο 45ο λεπτό κι αντικαταστάθηκε στο 86'.

Ιωάννης Κωστή (Ολυμπιακός): Ο Κύπριος μέσος προπονείται στο αθλητικό κέντρο του Ρέντη και περιμένει τον επόμενο σταθμό της καριέρας του.

Νέστορας Μυτίδης (Λεβαδειακός): Ήταν στην αποστολή στην σπουδαία εκτός έδρας νίκη με 1-0 επί του Εργοτέλη, ωστόσο δε χρησιμοποιήθηκε.

Ραφαήλ Πιττάτζιης (Αιολικός): Δεν υπάρχει δράση στο πρωτάθλημα της Γ' Εθνικής, επομένως ο Κύπριος κίπερ είναι στον... πάγο.

Σκωτία

Άλεξ Γκόγκιτς (Χιμπέρνιαν): Το επόμενο ματς της Χιμπέρνιαν είναι προγραμματισμένο για την ερχόμενη Τετάρτη (27/1), κόντρα στη Ρέιντζερς εντός έδρας.

Αυστραλία

Αντώνης Μαρτής (Μακάρθουρ): Το εκτός έδρας παιχνίδι της Μακάρθουρ κόντρα στην Μπρίσμπεϊν Ρόουρ, που ήταν να γίνει σήμερα (25/1) αναβλήθηκε.