''Έκλεψε'' την ισοπαλία η Έβερτον από την Λίβερπουλ

Κυριακή, 10/12/2017 - 18:15

H Λίβερπουλ ήταν η μοναδική ομάδα που αγωνιζόταν για τη νίκη στο ντέρμπι του Μέρσεϊσαϊντ, όμως η Έβερτον ήταν αυτή που πήρε εκείνο για το οποίο έπαιζε, την ισοπαλία 1-1 μέσα στο "Άνφιλντ" και μάλιστα με "χρυσό σκόρερ" τον Γουέιν Ρούνεϊ.

Ο Άγγλος επιθετικός είχε τέσσερα γκολ στα τελευταία πέντε παιχνίδια πρωταθλήματος που άρχισε βασικός και τήρησε την... παράδοση με πέναλτι στο 77ο λεπτό, με το οποίο έφερε το παιχνίδι στα ίσια και με το οποίο κατέγραψε το "παρθενικό" τέρμα του στο ντέρμπι.

Οι γηπεδούχοι ήταν αναμφίβολα ανώτεροι, είχαν κατοχή 80% στο 1ο ημίχρονο, κάποιες τελικές και ένα πανέμορφο τέρμα, το 13ο φετινό στην Premier League (πρώτος σκόρερ) με τον Μοχάμεντ Σαλάχ, παρότι ο Γίργκεν Κλοπ κράτησε τον Φιλίπε Κοουτίνιο, τον Ρομπέρτο Φιρμίνο και τον Εμρέ Τζαν στον πάγκο.

Ο Σαμ Άλαρνταϊς έριξε στη μάχη τους Μοργκάν Σνιντερλέν και Άαρον Λένον στην ανάπαυλα, χωρίς αποτέλεσμα. Οι "κόκκινοι" εξακολούθησαν να έχουν το πάνω χέρι, αλλά να είναι και αναποτελεσματικοί με τις τελικές προσπάθειές τους.

Το "πλήρωσαν" στο 77ο λεπτό, στη δεύτερη απειλητική επίθεση των "ζαχαρωτών", όταν ο Ντέγιαν Λόβρεν έσπρωξε ελαφρά τον Ντόμινικ Κάλβερτ Λιούιν στην περιοχή και ο διαιτητής Κρεγκ Πόσον καταλόγισε πέναλτι. Ο Ρούνεϊ ευστόχησε, έφτασε τα 8 γκολ στην Premier League και σταμάτησε ένα σερί τριών νικών της Λίβερπουλ.