Εκτός έδρας νίκη για την Εθνική Γυναικών επί των Φαρόε

Τετάρτη, 1/11/2023 - 07:49

Με γκολ της Άντρης Βιολάρης η Εθνική μας ομάδα Γυναικών νίκησε απόψε εκτός έδρας με 1-0 τα Νησιά Φαρόε.

Η επιστροφή στα θετικά αποτελέσματα στο Torshavn, έδωσε την ευκαιρία στην Εθνική μας να ανέλθει στη δεύτερη θέση του 3ου ομίλου του Nations League και παράλληλα διατήρησε το δικαίωμα και ελπίζει για το καλύτερο μέχρι το τέλος της διαδρομής στην προκριματική φάση.

Το γκολ της Βιολάρη στο 33ο λεπτό μας χάρισε τη σπουδαία νίκη και με την Μαρία Ματθαίου να πραγματοποιεί μεγάλη εμφάνιση κάτω από τα δοκάρια της ομάδας μας, η Κύπρος έφτασε στους επτά βαθμούς μετά από τέσσερις αγώνες.

Η μεγάλη προσπάθεια που κατέβαλαν οι ποδοσφαιρίστριες της Εθνικής μας επιβραβεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο με την πρώτη εκτός έδρας νίκη σε επίσημη διοργάνωση.

Κύπρος (Στέφανος Βοσκαρίδης): Ματθαίου, Γεωργίου, Χρ. Μιχαήλ (57' Σιακαλλή), Σάββα, Παπαδοπούλου, Α. Μιχαήλ, Παναγιώτου, Αριστοδήμου (88' Χρυσοστόμου), Βιολάρη (79' Ελίνα Παναγιώτου), Ειρήνη Μιχαήλ (79' Ευστρατίου), Χαραλάμπους (58' Γιάννου).

Αποτελέσματα μέχρι τώρα και η συνέχεια στον όμιλο μας:

1η αγωνιστική: Αζερμπαϊτζάν - Κύπρος 1-1, Νησιά Φαρόε - Μαυροβούνιο 0-1
2η αγωνιστική: Κύπρος - Νησιά Φαρόε 1-0, Μαυροβούνιο - Αζερμπαϊτζάν 0-1
3η αγωνιστική: Κύπρος - Μαυροβούνιο 0-2, Νησιά Φαρόε - Αζερμπαϊτζάν 1-2
4η αγωνιστική (31.10.2023): Νησιά Φαρόε - Κύπρος 0-1, Αζερμπαϊτζάν - Μαυροβούνιο 3-0

4. Νησιά Φαρόε 1-5 0

Στέφανος Βοσκαρίδης: «Τα κορίτσια γράφουν τη δική τους ιστορία»

«Τα συγχαρητήρια μου σε όλη την ομάδα. Κάναμε ένα εξαιρετικό 65λεπτό και θα έπρεπε να είχαμε τελειώσει το παιχνίδι μέχρι εκείνη την ώρα. Η κούραση στα τελευταία στάδια του αγώνα μας είναι γεγονός πως μας ανάγκασε να οπισθοχωρήσουμε και να μας απειλήσει ο αντίπαλος. H ομάδα κρατά τους τρεις βαθμούς και ετοιμαζόμαστε για το επόμενο παιχνίδι με το Αζερμπαϊτζάν στην Κύπρο. Θα πρέπει να προετοιμαστούμε σωστά για να μπορέσουμε να διεκδικήσουμε το αποτέλεσμα που θα μας κρατήσει μέχρι και την τελευταία αγωνιστική στη διεκδίκηση της πρωτιάς στον όμιλο. Περάσαμε με επιτυχία την δύσκολη αποστολή και συνεχίζουμε την προσπάθεια μας. Τα κορίτσια γράφουν τη δική τους ιστορία».