Ένα ημίχρονο χρειάστηκε (αν και αγχώθηκε) η Βραζιλία για να προκριθεί

Δευτέρα, 2/7/2018 - 18:52

Εξαιρετική Βραζιλία πέρασε, αν και αρχικά δυσκολεύτηκε, το εμπόδιο του Μεξικού και με σκορ 2-0 πέρασε στα προημιτελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου της Ρωσίας. Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Νεϊμάρ, που σκόραρε το πρώτο και «σέρβιρε» το δεύτερο (στον Φιρμίνο) γκολ.

Η Βραζιλία θα αντιμετωπίσει στην επόμενη φάση τη νικήτρια του αγώνα ανάμεσα Βέλγιο και Ιαπωνία.

Από... μισό ημίχρονο είχαν Βραζιλία και Μεξικό στο Α' μέρος, με την «ελ τρι» να ήταν αυτή που ξεκίνησε καλύτερα, είχε περισσότερες προϋποθέσεις και γενικώς πιο πολλή φρεσκάδα από την αντίπαλο της. Δημιούργησε κάποια αμυντικά προβλήματα στη Βραζιλία, χωρίς όμως να βρει τη μεγάλη φάση. Όλα αυτά μέχρι το 25' όταν ο Νεϊμάρ ξεκίνησε μία εντυπωσιακή ντρίμπλα και είδε τον Οτσόα να του αποκρούει δύσκολα το πλασέ, και στη συνέχεια η «σελεσάο» ήταν αυτή που κυριάρχησε έχοντας ακόμη 2 καλές ευκαιρίες για γκολ, που δεν ήρθε όμως ποτέ.

Στο Β' ημίχρονο η εικόνα άλλαξε, με τη Βραζιλία καλή επιθετικά και ακόμη καλύτερη αμυντικά. Στο 48’ μετά από κόρνερ ο Κουτίνιο έκανε δυνατό σουτ και ο Οτσόα είπε όχι εντυπωσιακά και στο 51’ ο Γουίλιαν από αριστερά έκανε όμορφη κίνηση και σέντρα και ο Νεϊμάρ με προβολή σε κενό τέρμα έγραψε το 1-0. Η «σελεσάο» άγγιξε το 2ο γκολ στο 59ο λεπτό καθώς ο Φάγκνερ έκανε το γύρισμα από δεξιά και ο Παουλίνιο πλάσαρε από το πέναλτι αλλά ο Οτσόα έδιωξε εντυπωσιακά.

Στο 61’ ο Βέλα δοκίμασε το σουτ εκτός περιοχής και ο Άλισον έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ, ενώ στο 64’ ο Γουίλιαν πάτησε περιοχή από δεξιά κι έκανε δυνατό σουτ αλλά ο Οτσόα έδιωξε και πάλι. Η Βραζιλία είχε φέρει το ματς στα μέτρα της και στο 68’ ο Γουίλιαν έκανε απίστευτη ενέργεια από το κέντρο έδωσε στον Νεϊμάρ που πλάσαρε, η μπάλα  κόντραρε στον Σαλσέδο και έφυγε μόλις έξω, αλλά στο 89’ ο Νεϊμάρ από αριστερά έκανε την κίνηση και το γύρισμα και ο Φιρμίνο σε κενό τέρμα έγραψε το 2-0.

Εδώ το φιλμ και όλα τα στατιστικά και στοιχεία της αναμέτρησης

Μεξικό (Οσόριο): Οτσόα – Άλβαρες (55' Ντος Σάντος), Αγιάλα, Σαλσέδο, Γκαγιάρδο – Ερέρα, Γκουαρδάδο, Ράφα Μάρκες (46' Λαγιούν) – Κάρλος Βέλα, Λοσάνο, Τσιτσαρίτο (60' Ρ. Χιμένες)

Βραζιλία (Τίτε): Άλισον – Βάγκνερ, Τιάγκο Σίλβα, Μιράντα, Φιλίπε Λουίς – Καζεμίρο, Παουλίνιο (80' Φερναντίνιο), Γουίλιαν (90' + Μαρκίνιος), Νεϊμάρ – Κουτίνιο (86' Φιρμίνο) – Γκάμπριελ Ζέσους