Ένας Απόλλωνας... χάρμα ιδέσθαι (BINTEO)

Σάββατο, 20/10/2018 - 19:53

Καθάρισε την υπόθεση από το πρώτο ημίχρονο ο Απόλλωνας και πλέον μπορεί να στραφεί στον αγώνα της Πέμπτης κόντρα στην Άιντραχτ στην Γερμανία. Η ομάδα του Σωφρόνη Αυγουστή με την συμπλήρωση των πρώτων 45 λεπτών βρίσκεται μπροστά στο σκορ με 5-0.

Α’ Ημίχρονο

Ο Ερμής έμεινε πολύ νωρίς στο παιχνίδι με 10 ποδοσφαιριστές καθώς μόλις στο 10ο λεπτό ο Κουατσίκα αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα.

Από εκείνο το σημείο και μετέπειτα ο Ερμής δεν μπόρεσε να ανταπεξέλθει στις απαιτήσεις του αγώνα.

Το πέναλτι εκτέλεσε εύστοχα ο Ζελάγια βάζοντας μπροστά στο σκορ τους «κυανόλευκους». Δύο λεπτά αργότερα ο Πηλέας σε προσπάθεια να απομακρύνει την μπάλα, την έστειλε στα δίκτυα της ομάδας του.

Ο Απόλλωνας παρά τα δύο γκολ διαφορά και την αριθμητική υπεροχή στον αγωνιστικό χώρο συνέχισε να πιέζει την ομάδα της Αραδίππου και στο 31ο λεπτό έφτασε στο 3-0.

Ο χορός των γκολ δεν φαινόταν να έχει τελειωμό και στο 38ο λεπτό ο Σκέμπρι μετά από εξαιρετική ασσίστ του Περέιρα κατάφερε να γράψει το 4-0 για την ομάδα του Απόλλωνα και ουσιαστικά να τελειώσει πρόωρα το παιχνίδι.

B’ Ημίχρονο

Όπως ήταν αναμενόμενο το δεύτερο ημίχρονο με τον δείκτη του σκορ ήδη στο 4-0 δεν θα είχε και πολλά να προσφέρει.

Στο 56ο λεπτό ο Σκέμπρι έχασε μεγάλη ευκαιρία να κάνει τα τέρματα της ομάδας του πέντε όμως εκεί ήταν ο Παπαδόπουλος ο οποίος έσωσε τον Ερμή.

Η συνέχεια του ημιχρόνου ήταν πολύ κακή με τον ρυθμό της αναμέτρησης να πέφτει και τις δύο ομάδες να έχουν αγώνα τυπικής διαδικασίας.

Το «κερασάκι στην τούρτα» έβαλε τέσσερα λεπτά πριν το τέλος ο Άντον Μάγλιτσα ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 5-0 στην αναμέτρηση.

Απόλλων (Αυγουστή): Βάλε, Ζοάο Πέδρο, Σουμά, Ρομπέρζ (Ντίλαν 46'), Κυριάκου, Σακέτι (Στυλιανού 46'), Μάρκοβιτς (Ψύχας 66'), Μάγκλιτσα, Σκέμπρι, Περέιρα, Ζελάγια

Ερμής (Καϊάφας): Παπαδόπουλος, Πουτζιουρή, Μαρτίνιουκ (Κιπιάνι 75'), Μαύρου, Ντίντακ, Πηλέας, Ψάλτης, Φυλακτού, Κουατσίκα, Εμπαλό, Ντε Μέλο (Ταραλίδης 46').