«Καθάρισε» χωρίς δυσκολία την ΕΝΠ ο ΑΠΟΕΛ (BINTEO)

Τετάρτη, 18/9/2024 - 20:55
ΑΠΟΕΛ

Ψέκασε, σκούπισε και… τέλειωσε με συνοπτικές διαδικασίες!

Ο ΑΠΟΕΛ επικράτησε 4-0 της ΕΝΠ στο «Τάσος Μάρκου», στο εξ αναβολής παιχνίδι της πρώτης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Οι δύο ομάδες δεν έχουν πλέον… εκκρεμότητες και έτσι γνωρίζουν τα βαθμολογικά τους δεδομένα. Οι «βυσσινί» παρέμειναν στους τρεις βαθμούς, ενώ οι «γαλαζοκίτρινοι» έχουν έξι.

Το σύνολο του Ντομίνγκες ήταν καταιγιστικό, κατέγραψε σωρεία ευκαιριών και δεν έδωσε το δικαίωμα στην ΕΝΠ να… ελπίζει σε θετικό αποτέλεσμα ή βαθμολογικό όφελος. Ο ΑΠΟΕΛ βρήκε τον δρόμο για τα δίχτυα με τους Τσεμπάκ (2), Κιντιγιά και Δώνη.

Για την ομάδα του Παραλιμνίου, το παιχνίδι δεν εξελίχθηκε όπως ανέμεναν, δυσκολεύτηκαν πολύ να κρατήσουν μπάλα ενώ… χάνουν τον Χαραλάμπους σε ένα από τα επόμενα δύο παιχνίδια, καθώς αντίκρισε δεύτερη κίτρινη στο 80’ (Ομόνοια Αρ. ή Απόλλων).

Όσον αφορά στη συνέχεια (τέταρτη αγωνιστική), η ΕΝΠ θα φιλοξενήσει την Ομόνοια Αρ. (23/9) ενώ ο ΑΠΟΕΛ θα αναμετρηθεί με τη Νέα Σαλαμίνα στο ΓΣΠ (22/9).

Το ματς

Πρώτη φάση για τον ΑΠΟΕΛ στο 3ο λεπτό, με τον Πέτροβιτς. Ο αμυντικός των φιλοξενουμένων πήδηξε πιο ψηλά από όλους μετά από εκτέλεση κόρνερ, όμως η κεφαλιά του δεν βρήκε στόχο.

Συνεχίζει να απειλεί ο ΑΠΟΕΛ, καταγράφει προϋποθέσεις όμως δεν δυσκολεύει τον Αντεμπάγιο. Ένα δυνατό σουτ του Κιντιγιά, κατέληξε εκτός στο 18ο λεπτό.

Καλή στιγμή για τους «γαλαζοκίτρινους», με σουτ δυνατό πλασέ του ανενόχλητου Μαρκίνιος, ψηλά έξω η μπάλα (24'). Προσπαθεί μέσω αντεπιθέσεων η ΕΝΠ.

Άνοιξε το σκορ ο ΑΠΟΕΛ στο 29ο λεπτό με τον Κιντιγιά. Ο Ισπανός με συρτό σουτ από πλάγια θέση εντός περιοχής, βάζει την ομάδα του σε θέση οδηγού.

Δοκάρι για τον ΑΠΟΕΛ. Στο 40’ ο Ελ Αραμπί σημαδεύει το δοκάρι έπειτα από κεφαλιά.

Δυνατό φαλτσαριστό σουτ από τον Τεχέρα, μόλις έξω η μπάλα (44’).

Δεύτερο γκολ για τον ΑΠΟΕΛ στο 45ο λεπτό με τον Τσεμπάκ να προχωρεί σε προσωπική του ενέργεια και από πλάγια θέση εντός περιοχής έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

O ΑΠΟΕΛ βρίσκει και τρίτο γκολ στο 56ο λεπτό και πάλι με τον Τσεμπάκ ο οποίος με κεφαλιά διαμορφώνει εκ νέου το σκορ.

Νέος κίνδυνος στην εστία της ΕΝΠ, πλασέ του ανενόχλητου Σαρφό, μόλις έξω η μπάλα.

Τετ-α-τετ ο Ελ Αραμπί με τον κίπερ των γηπεδούχων, απέκρουσε με το σώμα ο Αντεμπάγιο.

Με 10 θα ολοκληρώσει το ματς η ΕΝΠ, καθώς ο Χαραλάμπους αντίκρισε δεύτερη κίτρινη για δυνατό φάουλ στον Σατσιά (81').

Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο ΑΠΟΕΛ διαμορφώνει το 4-0 με εύστοχο πλασέ του Δώνη.

Τα στιγμιότυπα

Οι ενδεκάδες

ΕΝΠ (Γκούντμαν): Αντεμπάγιο, Χούγκενχουτ, Κορίνους (78' Χριστοφή), Ιωάννου (76' Αρεβάλο), Σαμπού, Μεντί, Νόρτι (46' Ντα Σίλβα), Κοσμά, Ανδρέου, Γκότλιμπ (68' Μαυρουδής), Χαραλάμπους.

ΑΠΟΕΛ (Ντομίνγκες): Μπέλετς, Τσεμπάκ (73' Σατσιάς), Λαΐφης (62' Ντβάλι), Πέτροβιτς, Κιντιγιά, Τεχέρα (62' Κόρμπου), Κοσταντίνοφ, Σαρφό, Εντονγκαλά, Μαρκίνιος (62' Δώνης), Ελ Αραμπί (73' Ντράζιτς).

Τρίτο ημίχρονο – Οι δηλώσεις των πρωταγωνιστών

Ντομίνγκες (ΑΠΟΕΛ): «Είμαι πολύ χαρούμενος για τη νίκη και την απόδοση της ομάδας. Χρειαστήκαμε να κάνουμε μια διαχείριση του ρόστερ. Να πάρουμε αυτό το ρίσκο. Είμαι ικανοποιημένους από όλους τους ποδοσφαιριστές. Μετά από την ήττα, χρειαζόμαστε τέτοιες νίκες και εμφανίσεις. Θα μπορούσαμε να σκοράρουμε και περισσότερα γκολ. Έχουμε πολλή δουλειά να κάνουμε. Για εμάς είναι ο12ος παίκτης o κόσμος και τον ευχαριστούμε για την παρουσία του».

Γκούντμαν (ΕΝΠ): «Είμαι πολύ απογοητευμένος από την απόδοση της ομάδας μου και πολύ προβληματισμένος. Περίμενα και ήθελα να ήμασταν πολύ πιο ανταγωνιστικοί. Δεν τα καταφέραμε, χάσαμε πολύ εύκολα… Αυτό με προβληματίζει, πάμε να δούμε το επόμενο παιχνίδι.

Γνωρίζουμε ότι ο ΑΠΟΕΛ είναι καλύτερη ομάδα από εμάς, όμως, περιμέναμε ακόμη περισσότερα. Υπάρχουν κάποια πράγματα που πρέπει να τα συζητήσουμε με τους παίκτες μας. Απορώ γιατί έπρεπε να παίξουμε σε τρεις μέρες, μετά το ματς με την Ομόνοια 29Μ. Αυτή είναι η πραγματικότητα, υποφέραμε απόψε, χάσαμε με ένα βαρύ σκορ. Έχουμε καλούς ποδοσφαιριστές και από αύριο αρχίζει η προετοιμασία μας για τον πολύ σημαντικό αγώνα με την Ομόνοια Αραδίππου».