«Έπεσε» ηρωικά στην «αιώνια» πόλη ο Απόλλωνα

Πέμπτη, 20/9/2018 - 21:45

Ο Απόλλωνας ηττήθηκε με 2-1 από την Λάτσιο στην πρεμιέρα των ομίλων του Γιουρόπα Λιγκ. Η ομάδα μας αδικείται από το αποτέλεσμα, αφού ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο ήταν πολύ καλύτερη από τους γηπεδούχους και μπορούσε να πάρει κάτι περισσότερο από αυτό τον αγώνα.

Τα γκολ πέτυχαν για την Λάτσιο ο Λουις Αλμπέρτο και ο Ιμόμπιλε με πέναλτι, ενώ για τον Απόλλωνα σκόραρε ο Ζελάγια.

Α΄ ημίχρονο:

Ευκαιρία με το καλημέρα για την Λάτσιο αφού μόλις στο 10 δευτερόλεπτο μετά από πάσα του Καϊσέδο ο Μούργκα έκανε το σουτ όμως ο Βάλε έδιωξε σε κόρνερ.

Αρκετά απειλητική στα πρώτα λεπτά η γηπεδούχος ομάδα. Ο Απόλλωνας όμως σταδιακά κράτησε μπάλα και προσπάθησε να απειλήσει.

Στο 14΄ η Λάτσιο θα καταφέρει να ανοίξει το σκορ με τον Λουίς Αλμπέρτο. Ο Καϊσέδο και ο σκόρερ συνδυάστηκαν άψογα με τον Αλμπέρτο πλασέ να νικάει τον Βάλε.

Τέσσερα λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι πλησίασαν και σε ένα δεύτερο γκολ. Μετά από λάθος της άμυνας του Απόλλωνα ο Καϊσέδο έκανε το σουτ όμως η μπάλα πέρασε έξω.

Πρώτη φάση για τον Απόλλωνα στο 19΄ το σουτ όμως του Φακούντο δεν ανησυχεί τον Προτό.

Στο 23΄ η Λάτσιο θα απειλήσει εκ νέου ο Καϊσέδο έκανε το σουτ όμως έστειλε την μπάλα αρκετά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Βάλε.

Ο Απόλλωνας στο 32΄ πλησίασε όσο ποτέ άλλοτε στην  εστία της Λάτσιο. Μετά από κλέψιμο του Παπουλή και ατομική προσπάθεια του ιδίου, μπήκε στην περιοχή έκανε τονσουτ με την μπάλα όμως να  κτυπάει πάνω σε αμυντικούς και να καταλήγει κόρνερ.

Στο 35΄ ο Σάβιτς με σουτ προσπάθησε να νικήσει τον Βάλε, ο οποίος όμως έδιωξε.

Το πεντάλεπτο 35΄-40΄ η ομάδα μας κρατούσε μπάλα, χωρίς όμως να μπορέσει να απειλήσει τον Προτό.

Β΄ ημίχρονο:

Μεγάλη ευκαιρία με το καλημέρα στο δεύτερο ημίχρονο για τον Απόλλωνα στο 48΄. Μετά από εξαιρετική προσπάθεια του Καραγιόλ ο Περέιρα βρέθηκε σε θέση βολής, όμως, το σουτ του πήγε ψηλά πάνω από το δοκάρι του Προτό.

Με την είσοδο του Καραγιόλ ο Απόλλωνας ανέβηκε επιθετικά και ζήτησε την ισοφάριση. Παρόλα αυτά η Λάτσιο θα απειλήσει στο 60΄ και 63΄ με Σάβιτς και Μάρκοβιτς αντίστοιχα χωρίς όμως να κινδυνεύσει ο Βάλε.

Η ομάδα μας σταδιακά έλεγχε τον αγώνα και πίεσε αρκετά για την ισοφάριση. Μάλιστα στο 67΄  η Λεμεσιανή ομάδα θα αγγίξει την ισοφάριση. Μετά την εκτέλεση φάουλ από τον Ζοάο Πέδρο ο Παπουλής έκανε τη γυριστή κεφαλιά η μπάλα πέρασε λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι του Προτό. Τρία λεπτά αργότερα ο Απόλλωνας θα χάσει τεράστια ευκαιρία με τον Σκέμπρι η κεφαλιά του οποίου πέρασε ελάχιστα έξω.

Πολύ ανώτερος σε σχέση με το πρώτο ημίχρονο ο Απόλλωνας. Ο Καραγιόλ έδωσε άλλο «αέρα» στην μεσοεπιθετική γραμμή των «γαλάζιων».

Νέα μεγάλη ευκαιρία για τον Απόλλωνα στο 81΄ αυτή την φορά με τον Μάκροβιτς, ο οποίος εκτέλεσε μακρινό φάουλ, η μπάλα κτύπησε στο εξωτερικό μέρος του δεξιού δοκαριού και κατέληξε έξω.

Κόντρα στην ροή του αγώνα η Λάτσιο κέρδισε πέναλτι στο 83΄ μετά από ανατροπή του Πέδρο στον Κασεϊδό. Στην επαναληπτική προβολή φάνηκε πως ο Πέδρο πήρε μπάλα και όχι πόδια. Ο Ιμόμπιλε εκτέλεσε και έκανε το 2-0.

Παρόλα αυτά ο Απόλλωνας στο 87΄ κατάφερε να σκοράρει και να δώσει και πάλι ενδιαφέρον στον αγώνα. Ο Ζελάγια μετά από κόρνερ του Παπουλή βρέθηκε σε επίκαιρη θέση και με βολέ νίκησε τον Προτό.

Στο 90΄ ο Λούλιτς ουσιαστικά σε κενό τέρμα δεν μπόρεσε να σκοράρει, αφού το πλασέ του έκοψε πάνω στην γραμμή ο Γιούστε.

Λάτσιο: Προτό, Μπάστα, Λουίς Αλμπέρτο (61΄Ιμόμπιλε) Ντουρμισί, Μπάστος, Καϊσέδο, Μιλίνκοβιτς (73΄Λούλιτς) Κάσερες, Μπάντελι (61΄Λέιβα) Μούρτζια

Απόλλων: Bάλε, Πέδρο, Γιούστε, Ρομπέρζ, Βασιλείου, Σακέτι, Χάμπος (46΄Μάρκοβιτς) Περέιρα (69΄Ζελάγια) Σκέμπρι, Παπουλής, Μαγκλίτσα (46΄Καραγιόλ)