Εφιαλτική βραδιά, ελπίζει λόγω... Καζού (BINTEO)

Τετάρτη, 11/7/2018 - 20:50

Ο ΑΠΟΕΛ σε μια από της πιο ντροπιαστικές του εμφανίσεις στα κύπελλα Ευρώπης ηττήθηκε από την Σούντουβα εκτός έδρας με 3-1 στον πρώτο αγώνα του 1ου προκριματικού γύρου του Τσάμπιονς Λιγκ. Ο ΑΠΟΕΛ βρέθηκε πίσω στο σκορ μόλις στο 19΄ όταν και με ισάριθμα γκολ του Σισίλια η πρωταθλήτρια Λιθουανίας προηγήθηκε με τρία γκολ διαφορά. Οι πρωταθλητές μειώσαν στην τελευταία φάση του αγώνα με κεφαλιά του Καζού.

Πλέον οι πρωταθλητές μας χρειάζεται να επικρατήσουν με δυο γκολ διαφορά για να πάρουν την πρόκριση. (17/11 20:00).

Α΄ ημίχρονο:

Χωρίς κάτι το αξιόλογο στα πρώτα λεπτά του αγώνα. Ουσιαστικά στην πρώτη φάση η Σούντουβα θα καταφέρει να προηγηθεί. Ο Σισίλια στο 9΄ έφυγε στην πλάτη της άμυνας του ΑΠΟΕΛ και με πλασέ νίκησε τον Βάτερμαν. Δυο λεπτά αργότερα η πρωταθλήτρια Λιθουανίας θα πετύχει και δεύτερο γκολ και πάλι με τον Σισίλια. Ο επιθετικός της Σούντουβα κατέβασε την μπάλα με το στήθος στην περιοχή προλαβαίνοντας τον Μερκή και με πλασέ έκανε το 2-0.  Η παντελής ψυχρολουσία θα έρθει στο 19΄ όταν η Σούντουβα θα πετύχει και τρίτο γκολ και πάλι με τον Σισίλια! Ο Καζού έχασε τον ακραίο επιθετικό της Σούντουβα, ο οποίος βρήκε τον Σισίλια στην «καρδιά» της άμυνας του ΑΠΟΕΛ η οποία δεν μπόρεσε να στον σταματήσει και με σουτ έγραψε το 3-0.

Στα επόμενα λεπτά όπως ήταν αναμενόμενο ο ΑΠΟΕΛ πίεσε αρκετά κυρίως με τον Αλ Τάμαρι και Σάλαϊ χωρίς όμως να καταφέρει να σκοράρει.

Β΄ ημίχρονο:

Με την επανέναρξη ο Μπρούνο Μπαλταζάρ προχώρησε σε δυο αλλαγές βγάζοντας τους Σάλαϊ και Ντε Βινσέντι και τοποθετώντας στην θέση τους Αλωνεύτη και Ποτέ αντίστοιχα.

Μολίς στο 48΄ο ΑΠΟΕΛ θα χάσει την πρώτη του ευκαιρία. Ο Ποτέ έφυγε από πλεονεκτική θέση, μπήκε στην περιοχή,  έκανε το σουτ με τον τερματοφύλακα να αποκρούει σωτήρια.

Τρία λεπτά αργότερα ο Μοράις βρέθηκε μέσα στην περιοχή περίπου στο ύψος του πέναλτι όμως το σουτ του ήταν πολύ άστοχο.

Στο 54΄ ο Ταβάρες σέντραρε, ο Ποτέ με την πλάτη στο τέρμα έπιασε μια δύσκολη κεφαλιά όμως ο Κάρντουμ απέκρουσε.

Οι πρωταθλητές μας είχαν τον πλήρη έλεγχο καθ’ όλη την διάρκεια του δευτέρου μέρους, χωρίς όμως να δημιουργούν τις μεγάλες ευκαιρίες μπροστά από την εστία της Σούντουβα.

Στο 71΄ ουσιαστικά ο ΑΠΟΕΛ θα χάσει την μεγαλύτερη του ευκαιρία του στον αγώνα με τον Αλωνεύτη. Ο Κύπριος ακραίος επιθετικός μετά από μπαλιά του Τάμαρι πέρασε και τον τερματοφύλακα όμως δεν πρόλαβε να σπρώξει την μπάλα στα δίκτυα με αποτέλεσμα να χαθεί μεγάλη ευκαιρία.

Οι πρωταθλητές μας ουσιαστικά στην τελευταία φάση του αγώνα στο 94΄ θα καταφέρουν να μειώσουν το σκορ με κεφαλιά του Καζού μετριάζοντας το μέγεθος της ήττας τους και αφήνοντας "ανοιχτο" το παράθυρο της πρόκρισης, αφού πλέον χρειάζονται εντός έδρας σκορ 2-0 για να περάσουν στην επόμενη φάση.

Σούντουβα: Κάρντουμ, Λεϊμόνας, Σβρλούγκα, Ζιβάνοβιτς, Ματουλεβίτσιους, Σλάβιτσκας, Αζεβέδο (58΄Φίνγκλερ) Βέρμπισκας, Τόπγκασιτς (31' Βεζεβίτσιους) Γιανκάουσκας, Σισίλια

ΑΠΟΕΛ: Βάτερμαν, Μιλάνοφ (63΄Νατέλ)  Μερκής, Ταβάρες, Καζού, Μοράις, Σόουζα, Τάμαρι, Σάλαϊ (46΄Αλωνεύτης) Ντε Βινσέντι (46΄Ποτέ) Ντελατόρε

• Στον άλλο αγώνα που αφορά άμεσα τον ΑΠΟΕΛ (Σπάρτακς-Ερυθρός Αστέρας) αφού αν περάσει θα βρεθεί αντιμέτωπως με τον νικητή του εν λόγω ζευγαριού οι δυο ομάδες εξήλθαν ισόπαλες 0-0 και πλέον η πρόκριση θα κριθεί στο Βελιγράδι.