Επιστροφή με νίκη για την «Αθάνατη» (ΒΙΝΤΕΟ)

Σάββατο, 19/8/2017 - 19:46

Η Αλκή στην επιστροφή της στην μεγάλη κατηγορία κατάφερε να επικρατήσει με 0-1 του Εθνικού με γκολ του Ντιγκρουζά στο 74΄.

Διαβάστε τις καλύτερες φάσεις του αγώνα:

Η Αλκή μπήκε πιο δυνατά χάνοντας μάλιστα τις πρώτες ευκαιρίες του αγώνα με τον Γουίλι στο 11΄ και τον Χαρή στο 15΄.

Σταδιακά οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν τον αγώνα χάνοντας μάλιστα πολύ καλή ευκαιρία στο 35΄, το απευθείας όμως φάουλ του Κιπιάνι έδιωξε σε κόρνερ ο Στρατηλάτης.

Η πρώτη ευκαιρία στο δεύτερο ημίχρονο ήταν για τον Εθνικό. Στο 51΄ οι γηπεδούχοι εκτέλεσαν κόρνερ ο Πιντσέλι πήρε την γυριστή κεφαλιά όμως η μπάλα κατέληξε λίγο έξω.

Η επόμενη ευκαιρία θα έρθει για την Αλκή στο 69΄. Ο Πάρπας βρέθηκε μέσα στην περιοχή έκανε το σουτ όμως ο Μπογκαντίνοφ έδιωξε σε κόρνερ.

Η φάση που καθόρισε τον αγώνα ήρθε στο 74΄. Η Αλκή η οποία έψαξε περισσότερο από τον Εθνικό το γκολ κατάφερε με τον Ντιγκρουζά να ανοίξει το σκορ με πανέμορφο σουτ από μακρινή απόσταση.

Στα εναπομείναντα λεπτά ο Εθνικός προσπάθησε χωρίς όμως να καταφέρει να πετύχει την ισοφάριση.

Εθνικός: Μπογκαντίνοφ, Στόιτσεφ, Ρόγκατς, Πιντσέλι, Κιπιάνι, Χαραλάμπους, Ενέσκου (80′ Παπαγεωργίου), Κυπριανού (67′ Γκαβρίλα), Φιλίποφ, Αρέστη, Ντόβμπνια

Αλκή Στρατηλάτης, Πάρπας, Φραγκέσκου, Ντουβεντρού, Γιουίλι (77′ Τριπό), Χαρής, Βασίλιεφ, Πιεράτζι, Τιγρούντζια, Μπιλάλ (83′ Χαραλάμπους), Ντιακιτέ