Επιστροφή στις νίκες και την ηρεμία για την Ομόνοια (ΒΙΝΤΕΟ)

Σάββατο, 8/12/2018 - 19:55

Επιστροφή στις επιτυχίες για την Ομόνοια η οποία πήρε τη νίκη με κόντρα στην Αλκή στον εκτός έδρας αγώνα για την 12η αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta. Η ομάδα του Γιάννη Αναστασίου επικράτησε με 2-0 της «Αθάνατης» με σκόρερ και τις δύο φορές τον Γκόμεθ (29', 75'). Πλέον, η Ομόνοια έφτασε στους 16 βαθμούς και ελπίζει σε ανάλογη συνέχεια. Από την πλευρά της η Αλκή έμεινε στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα με εφτά βαθμούς.

Α' Ημίχρονο

Η πρώτη τελική ευκαιρία στην αναμέτρηση ήρθε για τους γηπεδούχους στο τρίτο λεπτό όταν Μπελαμεϊρί μπήκε στην περιοχή και ο Τραϊτσέφσκι έκανε ένα άστοχο σουτ.

Η Αλκή μπήκε με αρκετή διάθεση στον αγωνιστικό χώρο και έδειχνε όρεξη να παίξει καλό ποδόσφαιρο.

Στην πρώτη της ουσιαστικά καλή ευκαιρία η Ομόνοια βρέθηκε μπροστά στο σκορ στο 29ο λεπτό με απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Γκόμεθ.

Το πρώτο ημίχρονο δεν είχε άλλες αξιόλογες ευκαιρίες καθώς οι διακοπές από τραυματισμούς ήταν αρκετές και δεν μπόρεσαν οι ομάδες να οργανώσουν το παιχνίδι τους.

Β' Ημίχρονο

Στο 49ο λεπτό ο Κάρλος έπιασε το σουτ με την μπάλα να κοντράρει σε αμυνόμενο και να επωφελείται ο Μπελαμεϊρί που έκανε το σουτ με τον Παναγή να διώχνει σε κόρνερ.

Στο 66ο λεπτό η Αλκή έχασε δοκάρι όταν μετά από σουτ του Σπόλιαριτς η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι του Παναγή.

Εννιά λεπτά αργότερα η Αλκή έχασε νέο δοκάρι και πάλι με τον Σπόλιαριτς. Ο νεαρός εκτέλεσε απευθείας ένα κερδισμένο φάουλ όμως η μπάλα και πάλι δεν του έκανε το χατίρι.

Στην επόμενη φάση του αγώνα η Ομόνοια κέρδισε πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Γκόμεθ ο οποίος εκτέλεσε σωστά διπλασιάζοντας τα τέρματα της ομάδας του αλλά και τα δικά του.

Στο 82ο λεπτό καλή ευκαιρία για την Ομόνοια με τον Ντάρμπισαϊαρ να μην μπορεί να βρει στόχο μέσα από την περιοχή.

Αλκή Ορόκλινη (Κώστας Σακκάς):  Πάρντο, Κυπριανού, Φλόρες, Χριστοφή, Σταρόκιν, Τραϊτσέφσκι (Χαραλάμπους 38'), Καντάτσια, Σπόλιαριτς, Μπελαμεϊρί (Kωνσταντίνου 90'),Σταύρου (Ηλία 67'), Ιβάν Κάρλος

Ομόνοια (Γιάννης Αναστασίου): Παναγή, Βύντρα, Πρέτσε, Μανρίκε (Λόπεθ 38'), Λόρα, Κούσουλος, Γκόμες, Σοάρες, Τζαΐλσον (Λόε 60'),Αντόνια (Ματ 33') , Ραμίρες

Δηλώσεις

Γιάννης Αναστασίου (Ομόνοια): «Για εμας έκλεισε μια δύσκολη εβδομάδα με ενα εκτός έδρας θετικό αποτέλεσμα. Κρατήσαμε το μηδεν και πήραμε τους 3 βαθμούς. Δουλέψαμε με πολλά παιδιά και θέλουμε να έχουμε πολλές επιλογές σε όλες τις θέσεις. Συγχαρητήρια στην Αλκή.

Προσπαθήσαμε να έχουμε τους πιο φορμαρισμένους συνεχώς στο γήπεδο. Το θετικό είναι πως η ομάδα δείχνει οτι έχει βάθος».

Παναγή (Ομόνοια): «Πιο σημαντικό ότι κερδίσαμε και όχι ποιος παίζει. Μας δείχνει ο προπονητής ότι μας υπολογίζει όλους. Ήταν σημαντικός αγώνας πήραμε τη νίκη και κρατήσαμε το μηδέν παθητικό. Το μόνο που θέλω είναι να βγάζω ασπροπρόσωπο τον κόσμο την ομάδα και τον προπονητή. Έχουμε ντέρμπι την Κυριακή. Θα το παλέψουμε και θα τα δώσουμε όλα. Θέλουμε το βαθμολογικό κέρδος από κάθε παιχνίδι».

Χριστοφή (Αλκή): «Πιστεύω ήταν μια πολύ καλή εμφάνιση από πλευράς μας. Αξίζαμε κάτι περισσότερο από τον αγώνα. Έπρεπε να παίρναμε κάτι από τον αγώνα. Δεν θέλω να σχολιάζω. Υπάρχει ένταση και νεύρα μετά τον αγώνα. Παλεύουμε κάθε παιχνίδι ξεχωριστά και θα δώσουμε το 100% των δυνατοτήτων μας στον επόμενο αγώνα. Θέλουμε τους τρεις βαθμούς».

Δημητρίου (Ομόνοια): «Είχαμε πίεση. Ξέραμε ότι δεν μπορούσαμε να χάσουμε. Μας ενδιέφερε η νίκη όπως και να ερχόταν, άσχετα από την εμφάνιση. Παίξαμε με μία ομάδα που δυσκόλεψε κι άλλες μεγάλες ομάδες. Θα κρατήσουμε τη νίκη και μόνο αυτή από σήμερα. Αυτές τις μέρες πριν το ντέρμπι με τον ΑΠΟΕΛ θα προετοιμαστούμε όσο το δυνατό καλύτερα και με τον κόσμο μας θα προσπαθήσουμε να κερδίσουμε.

Με τον Χριστοφή εκκρεμούν οι ιατρικές εξετάσεις, όμως ο τραυματισμός του φαίνεται ότι θα τον κρατήσει εκτός δράσης για αρκετό διάστημα. Τραυματίστηκε στην χθεσινή προπόνηση. Θα το δούμε τις επόμενες μέρες. Για τους τραυματισμούς σήμερα δεν μπορούμε ακόμα να έχουμε εικόνα, όμως το σημαντικό είναι αυτοί που παίζουν να δίνουν το καλύτερο σε κάθε παιχνίδι.

Η πρόθεση είναι να ενισχυθεί η ομάδα. Είναι μία διαδικασία που εντατικοποιήθηκε τώρα. Και ο προπονητής και ο τεχνικός και οι σκάουτερ εργάζονται με στόχο να αποκτήσουμε παίκτες που έχει πραγματικά ανάγκη η ομάδα ώστε να ενισχυθεί».

Τζιάμπος (Αλκή): «Καταρχάς προτού παρεξηγηθώ συγχαρητήρια στην Ομόνοια. Μας αδικεί το σκορ, φαίνεται ότι κάποιοι ενοχλούνται που προσπαθεί η Αλκή να μείνει στην πρώτη κατηγορία. Υπάρχουν οι κανονισμοί και κάποιοι να κάτσουν στα θρανία να τους μάθουν. Αν δεν μας θέλουν στην πρώτη κατηγορία να μας το πουν, κάποιοι αφήνουν τις οικογένειες τους και δίνουν τα χρήματα τους για την Αλκή. Ήταν τηλεοπτικό το παιχνίδι, οι μέτριοι δεν χωρούν και ας κρίνουν τι έγινε. Είναι ελλειμένη απόφαση να ενισχυθεί η ομάδα, χρειαζόμαστε ενίσχυση για να παλέψουμε. Θα δούμε. Με τον Ερμή είναι ακόμα ένας τελικός, ο κάθε ένας μπορεί να κερδίσει τον οποιοδήποτε. Είναι πλέον μονόδρομος οι τρεις βαθμοί».