Επιτέλους νίκη σε ντέρμπι για την ΑΕΛ, προβλημάτισε και πάλι η Ομόνοια (ΒΙΝΤΕΟ)

Σάββατο, 10/3/2018 - 18:50

Η ΑΕΛ ήταν καλύτερη και δικαίως επικράτησε της Ομόνοιας με 2-1, διατηρώντας έτσι τις ελπίδες της για κατάληψη της 4ης θέσης. Τα γκολ για την ΑΕΛ πέτυχαν οι Καμπιονέτα και Σάσι, ενώ για την Ομόνοια μείωσε ο Ντάρμπισαϊαρ.

Α΄ ημίχρονο:

Η ΑΕΛ μπήκε αρκετά πιο ορεξάτη στον αγωνιστικό χώρο, αφού από την αρχή είχε την κατοχή της μπάλας και προσπαθούσε να δημιουργήσει καταστάσεις μπροστά από την εστία του Χριστοδούλου.

Η σημαντικότερη ευκαιρία στα πρώτα στάδια του αγώνα θα καταγραφεί στο 19΄ όταν η ΑΕΛ θα χάσει τριπλή ευκαιρία! Μετά το φάουλ ο Αβραάμ βρέθηκε απέναντι από τον Χριστουδούλου, ο νεαρός τερματοφύλακας απόκρουσε, στην συνέχεια το πλασέ του Τεξέϊρα πάλι ο νεαρός έσωσε, και στην τρίτη ευκαιρία ο Αβραάμ με γυριστό αριστερό δυνατό σουτ η μπάλα βρήκε το δοκάρι.

Στο 34΄ η ΑΕΛ θα βρει τον δρόμο προς τα δίκτυα. Μετά από ασίστ του Αβραάμ ο Καμπιονέτα ξέφυγε από την επιτήρηση του Βύντρα και με σκαφτό πλασέ νίκησε τον Χριστοδούλου ο οποίος βρισκόταν εκτός εστίας.

Στο 35΄ η Ομόνοια θα κάνει την πρώτη της ευκαιρία. Το σουτ όμως του Σόλομον θα διώξει σε κόρνερ ο Βοζίνια.

Στο 40′ ο Καντέ έκανε του σουτ η μπάλα όμως πήγε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Β΄ ημίχρονο:

Μέτριος ο ρυθμός στα πρώτα λεπτά του δευτέρου μέρους, αφού τα δυνατά μαρκαρίσματα και το παιχνίδι κέντρου ήταν αυτά που κυριάρχησαν.

Στο 55΄ η Ομόνοια θα φτιάξει την πρώτη της καλή φάση στην επανάληψη. Μετά από σέντρα του Καντέ από τα αριστερά, ο Κανού από κοντά πήρε την κεφαλιά όμως η δεν βρήκε σωστά την μπάλα.

Τέσσερα λεπτά αργότερα ήταν η σειρά της ΑΕΛ να έχει την πρώτη της ευκαιρία στο δεύτερο μέρος. Ο Αϊρόσα μετά από ωραία ενέργεια έκανε το σέντρα από τα δεξιά, ο Αβραάμ έκανε το σουτ εν κινήσει όμως η μπάλα πήγε έξω.

Στο 73΄ η ΑΕΛ θα κάνει τα γκολ της δυο με τον Σάσι ο οποίος λίγο πιο πριν είχε μπει αλλαγή. Ο ποδοσφαιριστής της ΑΕΛ κέρδισε στον χώρο του κέντρου και πέρασε ωραία κάθετη πάσα στον Τεξέιρα. Αυτός κοντρόλαρε εντός περιοχής από αριστερά και την κατάλληλη στιγμή τροφοδότησε τον Σάσι ο οποίος ήρθε από πίσω και γέμισε την περιοχή, πλασάροντας εύστοχα για το 2-0.

Η Ομόνοια θα μπει και πάλι στον αγώνα στο 86΄ με τον Ντάρμπισαϊαρ, ο οποίος μετά από σέντρα του Ζαρζίνιο από τα δεξιά νίκησε τον Βοζίνια με κεφαλιά.

ΑΕΛ: Βοζίνια, Αβραάμ (66'Σασί), Φιντέλις, Γκαμπιονέτα (80'Σίλβα), Λαφράνς, Τόρες, Αϊρόσα, Μιτρέα, Γουήλερ, Σοάρες, Τεξέιρα Ν.

ΟΜΟΝΟΙΑ: Χριστοδούλου, Γουίλιαμ, Τζαΐλσον (46'Κιπιάνι), Τζαρζίνιο, Σόλομον (37'Κανού), Μαδούρο (74'Χριστοφή), Καντέ, Βύντρα, Ντάρμπισαϊρ, Εκίθα, Μπρέβελντ.