Έρμαιο στις ορέξεις της Ρεάλ ο ΑΠΟΕΛ

Τρίτη, 21/11/2017 - 23:44

Θύμα στις ορέξεις της Ρεάλ Μαδρίτης έπεσε ο ΑΠΟΕΛ, ο οποίος ηττήθηκε εντός έδρας από την «Βασίλισσα» με 0-6. Τον «χορό» των γκολ άνοιξε ο Μόντριτς και ακολούθησαν Μπενζεμά και Ρονάλντο εις διπλού, καθώς και ο Νάτσο.
Μπορεί οι πρωταθλητές μας να δέχθηκαν βαριά ήττα, όμως διατηρούν ακέραιες τις ελπίδες τους για να περάσουν στους «32» του Γιουρόπα Λίγκ, αφού η Ντόρτμουντ έχει ηττηθεί από την Τότεναμ με 1-2. Σε ενδεχόμενη νίκη τους οι «γαλαζοκιτρίνοι» στο Λονδίνο επί της Τότεναμ θα πάρουν την πρόκριση.

Α΄ ημίχρονο:
Οι Μαδριλένοι από την αρχή του αγώνα μπήκα με απαιτητικές διαθέσεις και μόλις στο 2΄ έφτασαν πολύ κοντά στο γκολ, όμως το σουτ του Ρονάλντο από κοντά έδιωξαν σε διπλό χρόνο οι Πέρεζ και Καρλάο σε κόρνερ.
Πέντε λεπτά αργότερα το σουτ του Μοράις δεν θα ανησυχήσει τον Κίκο Κασίλιας.
Στο 18΄ και 21΄ ο Ρονάλντο θα χάσει δυο πολύ καλές ευκαιρίες, τα σουτ του όμως θα περάσουν λίγο έξω από την εστία του Πέρεζ.
Στο 23΄ τελικά η Ρεάλ θα βρει τον δρόμο προς τα δίκτυα με τον Μόντριτς. Ο Κροάτης με μακρινό σουτ στην κίνηση έξω από την περιοχή, έστειλε την μπάλα στα δίκτυα του Πέρεζ.
Πέντε λεπτά αργότερα ο ΑΠΟΕΛ θα χάσει πολύ καλή ευκαιρία με τον Σάλαϊ, ο οποίος πήρε την κεφαλιά όμως η μπάλα έφυγε πάνω από τα δοκάρια.
Το τελευταίο δεκάλεπτο του πρώτου ημιχρόνου ήταν και το πιο τραγικό για την ομάδα μας, αφού σε λιγότερό επτά λεπτά δέχθηκε τρία γκολ. Αρχικά στο 39΄ ο Μπενζεμά μετά από συνδυασμό με τον Ρονάλντο βρέθηκε τετ-α-τετ με τον Πέρεζ «γράφοντας» το 0-2. Δυο λεπτά αργότερα ο Νάτσο από κοντά θα κάνει το 0-3 από κοντά μετά από εκτέλεση φάουλ του Ασένσιο. Στις καθυστερήσεις η Ρεάλ θα πετύχει και τέταρτο γκολ και πάλι με τον Μπενζεμά μετά από υποδειγματική αντεπίθεση.

Β΄ ημίχρονο:

Το δεύτερο μέρος ουσιαστικά ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, αφού τα πάντα είχαν κριθεί. Παρόλα αυτά η Ρεάλ συνέχισε από εκεί που έμεινε στο πρώτο μέρος. Στο 49΄ ο Μαρσέλο θα σεντράρει, ο Ρονάλντο θα πηδήξει πιο ψηλά από όλους και με κεφαλιά θα κάνει το 5-0. Έξι λεπτά αργότερα και πάλι ο Ρονάλντο αυτή την φορά μετά από λάθος της άμυνας του ΑΠΟΕΛ θα «γράψει» το 6-0.
Σταδιακά ο ρυθμός έπεσε, αφού η Ρεάλ κατέβασε ταχύτητες και έδωσε χώρους στον ΑΠΟΕΛ χωρίς όμως αυτός να κάνει κάτι το αξιόλογο μπροστά από την εστία του Κασίλιας.

ΑΠΟΕΛ: Πέρεθ, Βούρος, Ρουέδα, Καρλάο, Λάγο, Moράις (66' Εμπεσίλιο), Βινίσιους (59' Φαρίας), Ζαχίντ, Σαλάι (60' Εφραίμ), Αλωνεύτης, Ποτέ

Ρεάλ: Κασίγια, Καρβαχάλ, Νάτσο, Βαράν, Μαρσέλο (59' Ερνάντες), Κρος (59' Σεμπάλος), Μόντριτς, Λούκας, Ασένσιο, Ρονάλντο, Μπενζεμά (64' Μαγοριάλ)