Έστω και δύσκολα, η Μπάρσα πέρασε από την χώρα των Βάσκων

Σάββατο, 15/9/2018 - 21:15

Με δύο γκολ μέσα σε τρία λεπτά στα μέσα της επανάληψης από Λουίς Σουάρες και Ντεμπελέ η απογοητευτική Μπαρτσελόνα πέρασε με διπλό από την έδρα της Ρεάλ Σοσιεδάδ (1-2).

Είναι από τα παιχνίδια που λέει κανείς ότι αυτός που νίκησε δεν πρέπει να το πει… ούτε του παπά! Στο γήπεδο που αποτελεί κακό της δαίμονα, η Μπαρτσελόνα ήταν κάκιστη και κέρδισε μόνο λόγω φανέλας και τύχης την Ρεάλ Σοσιεδάδ που έβγαλε μόνη τα μάτια της στο 1-2 που δεν αντικατοπτρίζει την εικόνα της αναμέτρησης.

Η ομάδα του Σαν Σεμπαστιάν μπήκε ιδανικά στο παιχνίδι, αφού με όμορφο σουτ του Ελουστόνδο άνοιξε από νωρίς το σκορ (12’) κι έβγαλε ένα ημίχρονο, κρατώντας την Μπαρτσελόνα που δεν είχε στην ενδεκάδα της Μπουσκετς, Κοουτίνιο μακριά από την εστία της.

Μάλιστα, στο ξεκίνημα της επανάληψης η Ρεάλ Σοσιεδάδ έχασε τρεις κλασικές ευκαιρίες για να τελειώσει το ματς, όμως Ογιαρθάμπαλ (59’, 62’) και Τέο Ερνάντεθ νικήθηκαν από τον εντυπωσιακό Τερ Στέγκεν.

Ο αντίπαλος τερματοφύλακας όμως δεν ήταν το ίδιο σταθερός. Ο Χερόνιμο Ρούγι ήταν πηγή κινδύνου σε κάθε έξοδο και οι Καταλανοί το εκμεταλλεύτηκαν. Σε δύο κόρνερ, ο Αργεντινός τερματοφύλακας είχε κακές αντιδράσεις, δεν τελείωσε τις φάσεις και οι Λουίς Σουάρες (63’) και Ντεμπελέ (66’) γύρισαν από το πουθενά το ματς σε 1-2.

Ούτε τότε όμως η ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε έβγαλε σιγουριά στο γήπεδο. Σε ένα απόγευμα που όλοι οι παίκτες της Μπαρτσελόνα βρέθηκαν σε μετριότατο βράδυ, οι Καταλανοί είχαν την τύχη με το μέρος τους, όταν τρία λεπτά πριν το τέλος ο Χουάνμι έχασε ακόμα μία κλασική ευκαιρία, με το τελευταίο σφύριγμα να είναι ανακουφιστικό για την ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε, που προβλημάτισε με την εμφάνιση της.