Ήττα στο Ηράκλειο για τον Ολυμπιακό

Κυριακή, 21/10/2018 - 22:50

Ο Ολυμπιακός στο Ηράκλειο που παρουσιάστηκε αγνώριστος απέναντι στον ΟΦΗ και υποχρεώθηκε σε οδυνηρή ήττα με 1-0. Οι ερυθρόλευκοι ήταν κάκιστοι στο πρώτο ημίχρονο με τον ΟΦΗ να βρίσκει ένα εξαιρετικό γκολ με τον Βουό στο 35΄και να παίρνει έτσι με αυτό τον τρόπο μια πολύτιμη νίκη, την πρώτη του στο πρωτάθλημα.

Ένας Ολυμπιακός που εκτός από την δική του κακή παρουσία είδε και τον διαιτητή Σέζο στο 91΄να του αρνείται καθαρό πέναλτι όταν σε σουτ του Νάτχο μέσα από την περιοχή ο Ποτουρίδης έδιωξε σαν… τερματοφύλακας με τα χέρια. Μια απόφαση του Σέζου που στέρησε την δυνατότητα στον Ολυμπιακό να σώσει έστω τον βαθμό της ισοπαλίας, σε ένα ματς όμως που είναι δεδομένο πως αποτελεί το χειρότερο φετινό των Πειραιωτών.

Μια ήττα για τους ερυθρόλευκους που σαφέστατα τους βάζει σε εξαιρετικά δύσκολη θέση για το κυνήγι του πρωταθλήματος καθώς πλέον μετά απο 7 αγωνιστικές βρίσκονται 6 βαθμούς μακριά από την κορυφ. Μπορεί στην επανάληψη ο Ολυμπιακός να βελτιώθηκε αισθητά και να είχε τρεις μεγάλες ευκαιρίες για να σκοράρει με κυριότερη αυτή του Γκερέρο στο 71΄που από πολύ κοντά με κεφαλιά σημάδεψε τον Στρέζο, όμως αυτή η βελτίωση δεν στάθηκε ικανή ούτε για να μπορέσει να πάρει έστω τον βαθμό της ισοπαλίας.