Ευρωλίγκα: Βεζένκοφ και Σακό από κοινού οι MVPs της 2ης αγωνιστικής

Σάββατο, 12/10/2024 - 10:40

Έστω και αν ήρθε με αρκετό άγχος και πίεση στο φινάλε, ο Ολυμπιακός πήρε το βράδυ της Παρασκευής (11/10) την πρώτη του νίκη στη φετινή Ευρωλίγκα, επικρατώντας στο ΣΕΦ με σκορ 74-68 της Ζάλγκιρις.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους «ερυθρόλευκους» δεν ήταν άλλος από τον Σάσα Βεζένκοφ, ο οποίος ήταν εκείνος που με 6 πόντους στο τελευταίο λεπτό, οδήγησε τους Πειραιώτες στο ροζ φύλλο αγώνα, «καθαρίζοντας» ουσιαστικά μόνος του την υπόθεση νίκης.

Ο Βούλγαρος φόργουοντ ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 17 πόντους (3/4δ., 0/1τρ., 11/13β.), 11 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο σε 24:38 λεπτά συμμετοχής, συγκεντρώνοντας 30 μονάδες στο σύστημα αξιολόγησης.

Μια πληθωρική εμφάνιση που του χάρισε το βραβείο του πολυτιμότερου παίκτη της 2ης αγωνιστικής, το οποίο και μοιράστηκε με τον Νιλ Σακό της Βιλερμπάν, ο οποίος είχε 19 πόντους (9/11δ., 1/2β.), 11 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και ισάριθμα μπλοκ στο ματς κόντρα στη Βίρτους Μπολόνια.