Φιλική 4άρα της Ανόρθωσης επί της Δόξας με… ορεξάτο Καστέλ

Παρασκευή, 28/7/2023 - 10:50
ΑΝΟΡΘΩΣΗ

Με επιτυχία στέφθηκε το δεύτερο φιλικό προετοιμασίας της Ανόρθωσης. Η ομάδα της Αμμοχώστου επικράτησε 4-0 της Δόξας στην Κυπερούντα, όπου η «Κυρία» βρίσκεται για το βασικό στάδιο της προετοιμασίας.

Μόλις στο 4ο λεπτό ο Γκερέρο με εύστοχο πλασέ άνοιξε το σκορ, ενώ πέντε λεπτά αργότερα ο Καστέλ αξιοποίησε την ασίστ του πρώτου σκόρερ και διπλασίασε τα γκολ των «κυανόλευκων». Αυτό είναι το πρώτο (ανεπίσημο) γκολ του Καστέλ ο οποίος στο 7ο λεπτό λίγο έλειψε να σκοράρει αλλά βρήκε σε ετοιμότητα τον Σισκόφσκι. Στο 32’ ο Γκερέρο διαμόρφωσε το 3-0 από την άσπρη βούλα (προηγήθηκε πέναλτι το οποίο κέρδισε ο Παρούτης).

Επτά λεπτά αργότερα, ο Ιωάννου με φαλτσαριστό τελείωμα έκανε το 3-0. Λίγο πριν το φινάλε του πρώτου μέρους, ο Καστέλ κατέγραψε άλλη μια ευκαιρία, όπως επίσης και στην αρχή του δευτέρου 45λεπτου. Το τελικό 4-0 διαμόρφωσε ο Γουαρίς με κεφαλιά στο 73’.

Από την άλλη, η Δόξα σημείωσε καλή στιγμή στο 81' με τον Σαντίκ ο οποίος δεν κατάφερε να νικήσει τον Αρμπολέδα.

Η σύνθεση της Ανόρθωσης: Μιχαήλ, Γουακέ, Κορέια, Κορρέα, Μαρμούκ. Ιωάννου Μ., Χαραλάμπους, Ιωάννου Γ., Παρούτης, Γκερέρο, Καστέλ (Αρμπολέδα, Αντωνίου, Γκαρθία, Κάργας, Κωνσταντίνου, Τεχέρα, Μάρκου, Φερέιρα, Τζουλίου, Γουαρίς)