Γαλλία - Αυστραλία 2-1

Σάββατο, 16/6/2018 - 14:55

Η Γαλλία δυσκολεύτηκε πολύ απέναντι στην σκληροτράχηλη Αυστραλία αλλά τελικά κατάφερε να κερδίσει με 2-1 και να πάρει τους πρώτους τις τρείς βαθμούς στο Μουντιάλ.

Οι «τρικολόρ» στο πρώτο ημίχρονο μπήκαν δυναμικά και στα πρώτα 25 λεπτά της αναμέτρησης ανάγκασαν τον τερματοφύλακα της Αυστραλίας σε 4 δύσκολες επεμβάσεις. Στη συνέχεια οι Αυστραλοί κατάφεραν να κλείσουν τους χώρους στην άμυνα και έτσι μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου δεν απειλήθηκαν καθόλου.

Στο δεύτερο ημίχρονο η κατάσταση συνέχισε να μοιάζει δύσκολη για τους Γάλλους μέχρι το 55ο λεπτό όπου ο Γκριεζμάν ανατράπηκε στη περιοχή αλλά ο διαιτητής έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι. Μετά όμως την «παρέμβαση» της τεχνολογίας και το VAR ο διαιτητής υπέδειξε το σημείο του πέναλτι. Ο «σταρ» της Ατλέτικο Μαδρίτης ευστόχησε και έδωσε το προβάδισμα στη χώρα του με 1-0. Η απάντηση των «καγκουρό» ήταν άμεση καθώς τρία λεπτά αργότερα κέρδισαν πέναλτι μετά από χέρι του Ουμτιτί, με τον Γέντινεκ να μην αστοχεί και να φέρνει το σκορ στο 1-1. Η Γαλλία φάνηκε να «κολλάει» και να μην μπορεί να βρει τις λύσεις για να φτάσει στο νικητήριο γκολ. Μέχρι το 81ο πρώτο λεπτό όπου ο Πόγκμπα έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι και μέσα από τη γραμμή μετά από σουτ. Η τεχνολογία (technology line goal)  έδειξε γκολ και έτσι η Γαλλία προηγήθηκε με 2-1, σκορ που έμεινε μέχρι το τέλος της αναμέτρησης.

Παρά την κακή εμφάνηση οι Γάλλοι ξεκίνησαν με νίκη τις υποχρεώσεις τους στο Παγκόσμιο Κύπελλο της Ρωσίας.

language: "el", theme: "betradardark",});