Γαλλία - Βέλγιο 1-0

Τρίτη, 10/7/2018 - 22:54

Η ομάδα του Ντεσάμπ επικράτησε του Βελγίου με 1-0 χάρη σε γκολ του Ουμτιτί στο 51ο λεπτό της αναμέτρησης και είναι η πρώτη ομάδα που εξασφάλισε τη συμμετοχή της στον μεγάλο τελικό της Κυριακής (15/07). Η Γαλλία θα μάθει τον αντίπαλο της από τον αυριανό ημιτελικό ανάμεσα σε Κροατία και Αγγλία. Παράλληλα είναι η πρώτη παρουσία των Γάλλων σε τελικό Μουντιάλ μετά το 2006 στην Γερμανία.

10/07/2018
22:53
90' Τέλος στο παιχνίδι
10/07/2018
22:53
96' Μεγάλη ευκαιρία για τη Γαλλία σώζει ο Κουρτουά
10/07/2018
22:50
93' Σουτ από τον Γκριεζμάν μαζεύει ο Κουρτουά
10/07/2018
22:48
90΄Τελευταία κίνηση από τον Μαρτίνεθ

Μπατσουαγί αντί Τσαντλι

10/07/2018
22:47
90' 6 λεπτά καθυστερήσεις
10/07/2018
22:44
88' Φάουλ σε καλό σημείο για το Βέλγιο

Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ντε Μπρόινε

10/07/2018
22:43
86' Δεύτερη αλλαγή για τη Γαλλία

Τολισό αντί Μαντουιντί

10/07/2018
22:42
85' Αλλαγή για τη Γαλλία

Νζόνζι αντί Ζιρού

10/07/2018
22:38
81' Μεγάλη επέμβαση του Λορίς στο σουτ του Βίτσελ
10/07/2018
22:38
80' Αλλαγή για το Βέλγιο

Καράσκο αντί Φελάϊνι

10/07/2018
22:32
75' ΣΧΟΛΙΟ

Το Βέλγιο συνεχίζει την προσπάθεια του για να βρει το γκολ της ισοφάρισης αλλά δεν μπορεί να απειλήσει ουσιαστικά την άμυνα των Γάλλων.

10/07/2018
22:22
65' Κεφαλία από τον Φελαϊνί, η μπάλα λίγο έξω
10/07/2018
22:19
63' Κόρνερ για το Βέλγιο
10/07/2018
22:17
60' ΣΧΟΛΙΟ

Μετά το γκολ της Γαλλίας το Βέλγιο προσπαθεί να αντιδράσει και να φτάσει στο γκολ της ισοφάρισης. Μέχρι στιγμής όμως δεν κατάφεραν να απειλήσουν την εστία του Λορίς. Οι Γάλλοι κρατάνε σωστά το προβάδισμα και προσπαθούν πλέον να χτυπήσουν στην αντεπίθεση.

10/07/2018
22:17
60' Αλλαγή για το Βέλγιο

Στη θέση του Ντεμπέλε ο Μέρτενς

10/07/2018
22:13
56' Εντυπωσιακή πάσα πάρε βάλε του Εμπαπέ στον Ζιρού

Ο επιθετικός της Τσέλσι δεν κατάφερε να βρει δίκτυα

10/07/2018
22:08
51' ΓΚΟΛ για τη Γαλλία!

Η Γαλλία πήρε προβάδισμα στο σκορ μετά από κεφαλία του Ουμτιτί στο 51ο λεπτό.

10/07/2018
22:02
46' Έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου
10/07/2018
21:46
45' Τέλος ημιχρόνου

Χωρίς σκορ ολοκληρώθηκε ο ημιτελικός ανάμεσα σε Γαλλία και Βέλγιο. Οι δύο ομάδες προσπαθούν κατά κύριο λόγο να κρατήσουν το μηδέν στην άμυνα λόγο της κρισιμότητας του παιχνιδιού γι’ αυτό οι τελικές ενέργειες μπροστά στις δύο εστίες να είναι μετρημένες.

10/07/2018
21:45
45΄1 λεπτό οι καθυστερήσεις
10/07/2018
21:45
45' Κάκιστη εκτέλεση στο τείχος από τον Γκριεζμάν
10/07/2018
21:44
44' Φαουλ για τη Γαλλία σε πολύ καλό σημείο
10/07/2018
21:39
39΄Μεγάλη επέμβαση του Κουρτουά

Ο Παβάρ μπήκε από πλάγια στην περιοχή και το πλασέ του σταμάτησε στο πόδι του Κουρτουά κ κατέληξε κόρνερ.

10/07/2018
21:36
37΄Αντεπίθεση για τη Γαλλία

Σουτ χωρίς καμιά τύχη από τον Γκριεζμάν η μπάλα καταλήγει αργά έξω από την εστία του Κουρτουά.

10/07/2018
21:30
31' Κεφαλιά από τον Ζιρού η μπάλα λίγο έξω
10/07/2018
21:29
30' ΣΧΟΛΙΟ

Στον ίδιο ρυθμό ο αγώνας συνεχίζει να είναι κακός. Το Βέλγιο κατά διαστήματα προσπαθεί να απειλήσει τον Λορίς με αποκορύφωμα το σουτ του Αλντερβάινλτ στο 22ο λεπτό. Σε γενικές γραμμές κακό πρώτο ημίχρονο μέχρι στιγμής.

10/07/2018
21:24
25΄Κόρνερ για τη Γαλλία
10/07/2018
21:21
22' Τεράστια ευκαιρία για το Βέλγιο

Σώζει την Γαλλία ο Λορίς.

10/07/2018
21:20
21' Νέο κόρνερ για το Βέλγιο
10/07/2018
21:19
20' Κόρνερ για το Βέλγιο
10/07/2018
21:18
19' Εντυπωσιακό σουτ του Αζάρ η μπάλα κοντράρει στον Βαράν
10/07/2018
21:18
18' Μακρινό σουτ από τον Ματουιντί, μάζεψε ο Κουρτουά
10/07/2018
21:15
16' Σουτ για το Βέλγιο με τον Αζάρ η μπάλα έξω
10/07/2018
21:14
15' ΣΧΟΛΙΟ

Αρκετά δυνατά μπήκαν οι δύο ομάδες στον αγωνιστικό χώρο και φάνηκαν ορεξάτες να ψάξουν το γρήγορο γκολ. Με τη συμπλήρωση όμως των 15 λεπτών ο ρυθμός του αγώνα έπεσε αρκετά και δεν είχαμε κάποια αξιόλογη φάση μπροστά από τις δύο εστίες.

10/07/2018
21:08
10 από τους 11 του Βελγίου αγωνίζονται στην Premier League

Όλη η εντεκάδα του Βελγίου πλην του Άξελ Βίτσελ αγωνίζεται στο Αγγλικό πρωτάθλημα

10/07/2018
21:00
1' Έναρξη στην αναμέτρηση