Γιουβέντους χωρίς αντίπαλο στην Ιταλία (ΒΙΝΤΕΟ)

Σάββατο, 8/12/2018 - 10:53

Με γκολ του Μάντζουκιτς στο 66ο λεπτό η Γιουβέντους πήρε άλλο ένα θεωρητικά δύσκολο παιχνίδι και συνεχίζει ακάθεκτη την πορεία της για άλλο ένα «σκουντέτο».

Χωρίς να είναι καλύτερη -αλλά με τον γνωστό κυνικό της τρόπο- η «Γηραιά Κυρία» καθάρισε 1-0 τους «νερατζούρι» και έφτασε στη 14η νίκη της σε 15 παιχνίδια πρωταθλήματος.

Παρόλο που οι φιλοξενούμενοι διεκδίκησαν στα ίσια το διπλό και είχαν μάλιστα δοκάρι στο πρώτο ημίχρονο (σε σουτ του Γκαλιαρντίνι έπειτα από πάσα του Ικάρντι) η ομάδα του Μασιμιλιάνο Αλέγκρι αποδείχθηκε και πάλι αποτελεσματική.

Μπορεί λοιπόν ο Ρονάλντο να ήταν μπλοκαρισμένος, ωστόσο ήταν αρκετή μια «φαρμακερή» σέντρα του Κανσέλο και μια κεφαλιά-ψαράκι του Μάντζουκιτς στο 66’, ώστε να φτάσουν οι «μπιανκονέρι» σε ένα ακόμα τρίποντο.

Αυτό που εκτόξευσε τη διαφορά στους 11 πόντους από τη Νάπολι και στους 14 από τη σημερινή της αντίπαλο, επιβεβαιώνοντας ότι το ενδιαφέρον στις πρώτες θέσεις θα επικεντρωθεί (και φέτος) στο ποιος θα είναι ο δεύτερος.